Nagazaki'deki Atom Bombası Faciasının 68. Yıl Dönümü - Son Dakika

Nagazaki'deki Atom Bombası Faciasının 68. Yıl Dönümü

09.08.2013 12:03
Nagazaki'deki Atom Bombası Faciasının 68. Yıl Dönümü

Onbinlerce kişi anma törenine katıldı Nagazaki Belediye Başkanı hükümeti eleştirdi

ABD'nin, İkinci Dünya Savaşı'nda Japonya'nın Nagazaki'ye atom bombası atmasının 68. yıl dönümünde kentte anma töreni düzenlendi.

Nagazaki kentinde 1945 yılındaki atom bombası patlamasının merkez üssünün yakınlarında düzenlenen anma törenine onbinlerce kişi katıldı. Bombanın atıldığı saat 11.02'de ölenler anısına çan çalındı ve bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Anma töreninde konuşan Nagasaki Belediye Başkanı Tomihisa Taue hükümeti eleştirdi. Belediye Başkanı Taue, Tokyo'nun nisanda yapılan uluslararası silahsızlanma toplantısında, nükleer silahları kullanmayı koşulsuz reddeden anlaşmayı imzalamayı reddetmesinin toplumların beklentisine ihanet olduğunu vurguladı.

Japonya'nın atom bombasına maruz kalan tek ülke olması nedeniyle bu konuda liderlik yapması gerektiğini belirten Taue, ayrıca 2011'deki depremden sonra nükleer felaket yaşayan Fukuşima'nın yeniden yapılandırılması için destek sunmaya hazır olduklarını ifade etti.

ABD, İkinci Dünya Savaşı'nda 6 Ağustos 1945'te Hiroşima kentine atom bombası atmıştı.  Bundan 3 gün sonra Amerikan "Bockscar" isimli B-29 Superfortess uçağı, Plütonyum-239 tipi "Fatman" (Şişman Adam) adlı ikinci nükleer bombayı Nagazaki semalarından kentin üzerine bırakmıştı.

Patlama esnasında o zamanlar 240 bin nüfüslu olan Nagazaki'de 74 bin kişi ölürken, bir o kadar kişi de yaralanmıştı. 21 bin tonluk TNT-nin patlayıcı gücüne eşdeğer bombanın ardından, radyasyonun da etkisiyle bugüne kadar ölenlerin sayısının 100 bini aştığı bildiriliyor.

Japonya bu facianın ardından savaştan çekilmişti. - Ankara

Japonya'da bir market zincirinde reyon görevlilerinin yerini robot alacak Japonya'da bir market zincirinde reyon görevlilerinin yerini robot alacak Japonya Başbakanı Kişida, kabinesinde 'Moon Tarikatı' bağlantılı isimleri değiştirdi Japonya Başbakanı Kişida, kabinesinde 'Moon Tarikatı' bağlantılı isimleri değiştirdi Japonya'da kabine değişikliği Japonya'da kabine değişikliği
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Nagazaki'deki Atom Bombası Faciasının 68. Yıl Dönümü - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement