Son Dakika Haberleri: "Nalina Dilemin" Kürtçe Şiir Kitabı Çıktı

"Nalina Dilemin" Kürtçe Şiir Kitabı Çıktı

8 yıl önce

Bölgedeki demokratik yapının güçlenmesiyle beraber Kürtçe'ye olan ilgi de her geçen gün artıyor.

Bölgedeki demokratik yapının güçlenmesiyle beraber Kürtçe'ye olan ilgi de her geçen gün artıyor. Kürtçe televizyonların ve Kürt diliyle yapılan televizyon programlarının artması, bölge aydınlarının da eserlerini Kürtçe yazmasına neden oluyor.


Batman'da çeşitli basın yayın kuruluşlarında yazarlık yapan Faysal Yaman'ın "Nalina Dilemin" isimli şiir kitabı çıktı. Hakimiyet Yayıncılık tarafından hazırlanan "Nalina Dilemin" isimli kitabın, Kürtçe kaleme alınmış dini şiir içerikli ve alanında tek eser olma özelliğine sahip olduğu belirtildi.


Kürtçe dil konusundaki sıkıntıların aşılmasına bir nebze olsun katkı sunması amacıyla Kürtçe şiir kitabı hazırladığını ifade eden Nalina Dilemin yazarı Faysal Yaman, "Ülkedeki normalleşmeyle beraber aydınların mazlum halkın yaşantısını, arzularını Kürtçe eserlerle orijinal haliyle vereceklerini düşünüyorum. Yazdığım eser, bu doğrultuda belki bir ilktir. Ancak Kürtçe'nin önündeki engellerin kalkmasıyla beraber benim gibi düşünen yazarların artacağı kuşkusuzdur. Daha önce de bir eserim yayımlandı, ancak kitabın içeriği bölgemizle ilgili olmasına rağmen Türkçe yazılmış bir eserdir. Kürtçe'nin önündeki engellerin kaldırılmasıyla beraber biz de düşüncelerimizi, duygularımızı anadilimizle yazma fırsatı yakaladık. Temennim, insanın en temel haklarından olan anadilin önündeki bütün yasaklayıcı engellerin bir an evvel kaldırılmasıdır." dedi.


Basılmaya hazır Türkçe şiir, Türkçe ve Kürtçe hikaye ve roman dallarında ve araştırma alanında 10'un üzerinde eseri bulunduğunu ifade eden Yaman, imkan ve fırsat buldukça bu eserleri de yayınlayacağını, Nalina Dilemin isimli şiir kitabının, bölgede ezilmişlerin, mazlumların, acılarını ve arzularını dile getiren şiirler olduğunu ve bütün kitapçılardan temin edilebileceğini söyledi.


FAYSAL YAMAN KİMDİR?


Faysal Yaman 1965 yılında Gerçüş'ün akçe (Şerşe) Köyü'nde doğdu. İlköğrenimini Antalya'da, ortaokul ve liseyi Batman'da, üniversiteyi de Diyarbakır'da okuyan Faysal Yaman, yurdun değişik bölgelerinde öğretmenlik yaptı. Hala öğretmenliğe devam eden Yaman, evli ve 4 çocuk babası.

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2012 04:06 Kaynak: CHA"Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy verirsiniz?" anketinde Erdoğan ipi göğüsledi
Tartıştığı eski sevgilisini ve arkadaşını öldüren zanlının söylediği kan dondurucu ifadeler ortaya çıktı Yaşlı adam, kız çocuğuna istismarda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alındı