Son Dakika Haberleri: Sosyal Medyada Tepki Çeken Nasrettin Hoca Heykeli, Başkanı da Kızdırdı

Sosyal Medyada Tepki Çeken Nasrettin Hoca Heykeli, Başkanı da Kızdırdı

4 ay önce

Konya'da tepki yağan Nasrettin Hoca heykeli, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya'yı da kızdırdı. Başkan, "Bu tip ucubelerin önüne geçilebilmesi için patent alacağız." dedi.

Konya'nın  Akşehir İlçesi'ndeki dinlenme tesislerine konulan  Nasreddin Hoca heykelleri tepki çekti.  Akşehir Belediye Başkanı  Salih Akkaya, " Nasreddin Hoca figürünün ve isminin izinsiz kullanımının önüne geçmek için patent alacağız" dedi.

Konya-Afyonkarahisar Karayolu üzerindeki bir dinlenme tesisine konulan ve  Nasreddin Hoca'nın çanakla göle maya çalmasını tasvir eden heykel sosyal medyada tepkilere neden oldu.

"ÜZÜCÜ BİR DURUM"

Gazete  Habertürk'ten Zafer Samancı'nın haberine göre  Akşehir Belediye Başkanı  Salih Akkaya, heykelden bilgileri olduğunu belirterek, "Bu bizim için aslında üzücü bir durumdur. Bu figür  Nasreddin Hoca'yı hokkabaz, hayatını şaka ve fıkralardan ibaret bir insan olarak görenlerin yaptığı saygısızlıklardan biridir.  Nasreddin Hoca aslında hayatı fıkra ve mizahla yoğurup insanlara düşündürücü hikâyelerle anlatan değerli bir ilim, irfan insanıdır" diye konuştu.

Bazı açılış ve organizasyonlarda  Nasreddin Hoca gibi giyinenlerin de olduğuna dikkat çeken Akkaya, " Nasreddin Hoca figürünün, isminin izinsiz kullanılmasının önüne geçmek için patent çalışmamız sürüyor. Tamamladığımızda Kültür ve Turizm Bakanlığı'mıza göndereceğiz. Böylece bu tip ucube yapılar ve  Nasreddin Hoca'mızın şahsiyetini küçültecek her faaliyetin önüne geçeceğiz" dedi.

Aynı güzergâhtaki  Kirazlı Bahçe dinlenme tesisinde elinde kiraz olan eşeğe ters binmiş  Nasreddin Hoca heykelinin de vatandaşların tepkisine neden olduğu, tesis yöneticilerinin heykeli kaldırmayı düşündükleri belirtildi.
'BENİM İSMİME DE ZARAR VERİYOR'

Nasreddin Hoca heykelini yaptığı iddia edilen mimar Atıf Zengin ise "Tesisin mimarı benim ancak tesisin önünde bulunan o ucubeyi kim yaptı bilmiyorum. Benden fiyat istediler sonra pahalı bulup bana yaptırmadılar.  Nasreddin Hoca'dan başka her şeye benzeyen o figür benim ismime de zarar veriyor" diye konuştu. İşletmeci Mehmet Ceylan ise bugüne kadar  Nasreddin Hoca heykeliyle ilgili olumsuz bir tepki ya da şikâyet almadıklarını söyledi.

İşletmenin 6'ncı kiracısı olduğunu, "Heykeli biz yaptırmadık ama bu konuyla ilgili üzerimize düşen bir görev olursa yapmaya hazırız" dedi.  Akşehir İlçesi çıkışındaki heykele tepki gösteren işkadını Saime Uzer, "Bu ne olduğu belli olmayan şeyin kaldırılmasını istiyoruz" diye konuştu.


Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


Karın Ağrısı Şikayeti ile Hastaneye Giden Adamın Anüsünden Yılan Balığı Çıktı Ukraynalı Gazeteciden Bir Garip İstek: Yeni Seçilecek Meclis Başkanıyla Cinsel İlişkiye Girmek İstiyorum
Son Dakika: Eski Milli Halterci Naim Süleymanoğlu, Hayatını Kaybetti