NATO'dan Esed Rejimi ve Rusya'ya çağrı: Saldırılara son verin - Son Dakika

NATO'dan Esed Rejimi ve Rusya'ya çağrı: Saldırılara son verin

04.03.2020 19:16

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Suriye'deki soruna siyasi bir çözüm bulunması gerektiğini, Esed ve Rusya'nın Suriye'deki saldırılarına bir an önce son vermesi gerektiğini belirterek, "Uluslararası hukuk kurallarına saygı duymalılar ve BM'nin barışçıl çözümüne destek vermeli" dedi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Esed rejimi ve Rusya'nın Suriye'deki saldırılara bir an önce son vermesi çağrısında bulunarak Suriye'deki soruna siyasi bir çözüm bulunması gerektiğini ifade etti.

Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de temaslarda bulunan Stoltenberg, Başbakan Andrej Plenkovic ile ortak basın toplantısı düzenledi. Stoltenberg, Hırvatistan'ın NATO'nun Afganistan, Kosova ve Irak'taki misyonlarında aktif rol aldığını anımsatarak toplantıda Afganistan'da barışın sağlanması için tarihi bir fırsat yakaladığını da ele aldıklarını aktardı.

Taliban'ın barış anlaşmasına bağlılığını göstermesi ve şiddeti azaltması gerektiğinin altını çizen Stoltenberg, NATO'nun Afganistan'da barış için bölgedeki polis güçlerine eğitim vermeye devam edeceğini kaydetti.

"ESED VE RUSYA, BARIŞÇIL ÇÖZÜMÜ DESTEKLEMELİ"

Suriye'deki durumu "oldukça karmaşık ve zorlayıcı" olarak nitelendiren Stoltenberg, "Suriye'deki soruna siyasi bir çözüm bulunmalı. Esed rejimi ve Rusya, Suriye'deki saldırılara bir an önce son vermeli, uluslararası hukuk kurallarına saygı duymalı ve BM'nin barışçıl çözümüne destek vermeli." diye konuştu.

KUZEY MAKEDONYA AÇIKLAMASI

Stoltenberg, Yunanistan'ın da son günlerde ağır bir yükün altına girdiğini belirterek Kuzey Makedonya'nın NATO üyeliğine ilişkin de "Süreç ilerlemeye devam ediyor. Önümüzdeki haftalarda Kuzey Makedonya'nın NATO'nun 30'uncu üyesi olmasını dört gözle bekliyorum." dedi.

Plenkovic de görüşmede küresel sığınmacı krizini de ele aldıklarını aktararak düzensiz göçün önlenmesi gerektiği konusundaki tavırlarının net ve kati olduğunu vurguladı.

Hırvatistan'ın, 2015-2016'da yaşanan sığınmacı krizi dolayısıyla tecrübeli sahibi olduğunun altını çizen Plenkovic, "AB ve NATO iş birliğinde, yeni sığınmacı akınlarını engellemeye çalışacağız." değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR
500
Zelenskiy, Viyana'da düzenlenen bir festivalde Avusturyalılara seslendi Açıklaması Zelenskiy, Viyana'da düzenlenen bir festivalde Avusturyalılara seslendi Açıklaması NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 'Yeni konseptte Rusya tehdidine dikkat çekildi' dedi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 'Yeni konseptte Rusya tehdidine dikkat çekildi' dedi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: 'Rusya, 2010'daki stratejik konseptte dış ortak iken şimdi direkt tehdit olarak tanımlanıyor.' NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: 'Rusya, 2010'daki stratejik konseptte dış ortak iken şimdi direkt tehdit olarak tanımlanıyor.'
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel NATO'dan Esed Rejimi ve Rusya'ya çağrı: Saldırılara son verin - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement