Necdet Calp, ölümünün 22 yılında kabri başında anıldı - Son Dakika

Necdet Calp, ölümünün 22 yılında kabri başında anıldı

13.09.2020 12:49

Eski Halkçı Parti'nin (HP) Genel Başkanı Necdet Calp, ölümünün 22 yılında dönümünde kabri başında anıldı.

Eski Halkçı Parti'nin (HP) Genel Başkanı Necdet Calp, ölümünün 22 yılında dönümünde kabri başında anıldı.

12 Eylül sonrasında kurulan Halkçı Parti'nin Genel Başkanı Necdet Calp için Cebeci Asri Mezarlığındaki kabri başında anma programı düzenlendi. Etkinliğe CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer ile CHP yönetici ve üyeleri katıldı.

Programda söz alan Akın, Calp'in bütün hayatını kamu hizmetine adamış bir devlet adamı olduğunu söyledi.

Calp'in Türkiye'nin zor zamanlarında çok önemli görevlerde bulunduğunu anlatan Akın, "Kendisi, Atatürk'e bağlı, Türkiye Cumhuriyeti'ne sevdalı, Atatürk'ün ilkelerinden ayrılmadan bir hayat yaşamıştır" diye konuştu.

Akın ve beraberindekiler daha sonra Calp'in kabri başında dua ettiler.

Özgeçmişi

Halkçı Parti'nin Genel Başkanı Necdet Calp 1998 yılında 76 yaşında Aşağı Ayrancı'daki evinde kalp yetmezliği sonucu vefat etti.

1922 yılında Karamürsel'de doğan Necdet Calp, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. London School of Economics'te ihtisas yapan Calp, kaymakamlık, mülkiye müfettişliği ve valilik görevlerinde bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün Başbakanlığı döneminde Özel Kalem Müdürlüğü'nü yapan Calp, 12 Eylül 1980 sonrasında Başbakanlık Müsteşarlığı görevini yürüttü.

Calp, 12 Eylül sonrasında demokrasiye geçiş döneminde Başbakanlık Müsteşarlığı'ndan emekliye ayrıldı. Calp, 20 Mayıs 1983'te kurduğu Halkçı Parti'nin Genel Başkanlığı'na getirildi.

Necdet Calp, 6 Kasım 1983'te yapılan milletvekili genel seçimlerinde HP Ankara Milletvekili seçildi ve Anavatan Partisi'nin iktidar olmasıyla Anamuhalefet Lideri sıfatıyla siyasi yaşamda yerini aldı.

Calp, 29 Haziran 1985'te toplanan partisinin ilk kurultayında Aydın Güven Gürkan'a karşı genel başkanlık mücadelesini kaybetti, bundan sonra da HP ile SODEP'in birleşme süreci başladı.

HP, 2 Kasım 1985 tarihinde topladığı olağanüstü kurultayında tüzük, program ve amblemini değiştirerek, Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) adını aldı.

Sosyal Demokrasi Partisi de (SODEP) bir gün sonra 3 Kasım 1985'te yaptığı olağanüstü kurultayında kendini fesh ederek SHP'ye katıldı. Bu birleşme sonrasında SHP Ankara Milletvekili olarak siyasi yaşamına nokta koyan Necdet Calp, 29 Kasım 1987'deki seçimlerde aday olmadı.

Necdet Calp, ölümünün 22 yılında kabri başında anıldı
Necdet Calp, ölümünün 22 yılında kabri başında anıldı
Necdet Calp, ölümünün 22 yılında kabri başında anıldı
Necdet Calp, ölümünün 22 yılında kabri başında anıldı

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Necdet Calp, ölümünün 22 yılında kabri başında anıldı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Bayern Münih, evinde Atletico Madrid'i 4-0 mağlup etti ABD'den tehdit gibi S-400 sözleri: Türkiye füzeleri test ederek çok şeyi feda etti Gerçek Rapunzel Almanya'da bulundu: 16 yaşından beri saçını uzatıyor Yolun karşısına geçmek isteyen genç, çok sayıda aracın çarpması sonucu tanınmayacak hale geldi Tüm uyarılara rağmen göle giren şahıs, timsah saldırısı sonucu hayatını kaybetti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Azerbaycan'dan asker talebi gelirse Türkiye tereddüt etmez Giydiği çorap nedeniyle eleştirildikten sonra reklam teklifi bekleyen Seda Sayan'ın başına talih kuşu kondu Bilim insanlarından yeni araştırma! Koronavirüsün insanı nasıl hasta ettiği ortaya çıktı