Nefes darlığı ve şiddetli ağrı için hastaneye gitti, ciğerinden Arnavut biberi çıktı - Son Dakika

Nefes darlığı ve şiddetli ağrı için hastaneye gitti, ciğerinden Arnavut biberi çıktı

03.03.2021 17:19

Karabük'te 10 gün önce arkadaşları ile birlikte yediği döner sonrası şiddetli ağrı ve nefes darlığı çeken bir kişinin ciğerinden yapılan operasyonla Arnavut biberi çıkartıldı.

Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü uzmanı Doç. Dr. Murat Acat'ın başarılı operasyonu ile sağlığına kavuşan hasta ve doktoru ameliyatta çıkarılan Arnavut biberinin şaşkınlığını ise gizleyemedi.

Karabük'te Hamdiye Sümbül isimli kadın yaklaşın 10 gün önce arkadaşları ile döner yedikten sonra aşırı derece nefes darlığı ve öksürük çektiğini şimdi ise sağlığına kavuştuğunu söyledi.

"BEN DE ŞOK OLDUM"

Bu süreçte çok sıkıntılar yaşadığını anlatan Sümbül, " Hastaneye başvurdum. Bu arada çok gidip geldim acile filan sonunda Göğüs Hastalıkları hocamız Murat bey, fark etti. Röntgen ve tomografi filmi çekildikten sonra bir ciğerimin sol alt kısmında bir cisim olduğu tespit edildi. Operasyon sonunda ise cismin Arnavut biberi olduğu ortaya çıktı. İlk defa başıma böyle bir şey geldi. Ben de şok oldum Arnavut biberini görünce" dedi.

"YEMEK PARÇASI GİBİ BİR ŞEY BEKLİYORUM"

Doç. Dr. Murat Acat ise, hastanın 3 gün önce polikliniğine başvurduğunu anlatarak, "Hastamız yemek yedikten sonra nefes darlığı şikayeti olduğunu söyledi. Hastayı muayene ettiğimde sol alt ciğerinde sınırlı bir alanda müzikal bir ses vardı. Normalde biz bronş dediğimiz bu sesleri iki taraflı duyarız ama hastamızda tek taraftı. Tomografi ve akciğer grafisinde akciğerin sol alt tarafına doğru büzüşmeyi gördük. Bunun üzerine hastaya Bronkoskopi yaptık. Bronkoskopi ile sol ciğerin alt tarafındaki broşun girişinde yabancı bir cisim gördüm. Yemek parçası gibi bir şey bekliyordum. Biyopsipense ile dışarı çıkarttığımızda cismin Arnavut biberi olduğunu gördük. Tek parça halinde çıkarmamız hastamız için büyük bir şans. Bu tarz kırılgan olan yabancı cisimler bazen parçalanıp, hastaya ileride sıkıntı verebilirdi. Eğer bu süreç uzamış olsaydı kalıcı hastalıklara sebebiyet verebilirdi" dedi.

ŞAŞKINLIĞA NEDEN OLDU

Acat, 25 yıllık mesleki hayatında çok yabancı cisim çıkarttığını ancak ilk kez Arnavut biberi çıkarmasının ise ayrı şaşkınlığa neden olduğunu kaydetti.

Tamamen sağlığına kavuşan Hamide Sümbül ise tedavisinin ardından taburcu edildi.

Nefes darlığı ve şiddetli ağrı için hastaneye gitti, ciğerinden Arnavut biberi çıktı

Kaynak: İHA

Son Dakika Sağlık Nefes darlığı ve şiddetli ağrı için hastaneye gitti, ciğerinden Arnavut biberi çıktı - Son Dakika


YORUMLAR (1)

Son Dakika

Rusya, Türkiye'ye uçuşları siyasi nedenlerle mi durdurdu? Kremlin'den açıklama var Rusya, Türkiye'ye uçuşları siyasi nedenlerle mi durdurdu? Kremlin'den açıklama var Son Dakika: Türkiye'de 12 Nisan günü koronavirüs nedeniyle 243 kişi vefat etti, 54 bin 562 yeni vaka tespit edildi Son Dakika: Türkiye'de 12 Nisan günü koronavirüs nedeniyle 243 kişi vefat etti, 54 bin 562 yeni vaka tespit edildi Bakan Koca müjdeyi verdi: Haziran ayı içerisinde 30 milyon Biontech aşısı gelecek Bakan Koca müjdeyi verdi: Haziran ayı içerisinde 30 milyon Biontech aşısı gelecek Bakan Koca, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 80'i aşan 6 ili paylaştı Bakan Koca, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 80'i aşan 6 ili paylaştı Son Dakika! Bakan Koca: Ek tedbirler konusunda alternatifli önerileri Kabine toplantısında sunacağız Son Dakika! Bakan Koca: Ek tedbirler konusunda alternatifli önerileri Kabine toplantısında sunacağız Cumhuriyet savcısı kendisini muayene etmeyen doktoru gözaltına aldırdı Cumhuriyet savcısı kendisini muayene etmeyen doktoru gözaltına aldırdı Bodrum'da silahlı kavgaya karışan oyuncu Mustafa Üstündağ serbest bırakıldı Bodrum'da silahlı kavgaya karışan oyuncu Mustafa Üstündağ serbest bırakıldı Mansur Yavaş, Çin Büyükelçiliği'nin bulunduğu caddenin adını değiştiriyor Mansur Yavaş, Çin Büyükelçiliği'nin bulunduğu caddenin adını değiştiriyor