Son Dakika Haberleri: Nefroloji Nedir? Hangi Hastalıklara Bakar?

Nefroloji Nedir? Hangi Hastalıklara Bakar?

5 ay önce İlandır

Böbreklerin Görevleri Nelerdir?

Böbrekler, insanın yumruğu büyüklüğünde, fasulye şeklinde, kaburgaların hemen altında, omurganın iki yanında yer alan organlardır. İçinden dakikada yaklaşık 1.2 litre kan geçer ve günde 180 litre süzüntü oluşturur. Bu süzüntüden günlük 1.5 litre kadar idrar üreterek vücutta oluşan atık maddeleri ve fazla suyu vücuttan uzaklaştırır.

Böbrekler aynı zamanda vücut hücrelerin oluşturduğu asid yükü de uzaklaştırır ve vücudun su, tuz ve mineral (sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum gibi) dengesinin sağlıklı olmasını sağlarlar. Eğer bu denge sağlanmaz ise sinirler, kaslar ve diğer dokuların çalışması bozulur. Aynı zamanda bazı hormonları üreterek kan basıncı-tansiyon (renin hormonu), alyuvar yapımı (eritropoietin hormonu) ve sağlıklı kemik yapımını (vitamin D'yi aktifleştirme) sağlarlar.

Böbreklerde idrar oluşturmak için filtreleme görevi yapan ünitelere "nefron" denir. Nefron "glomerül" adı verilen damar yumağı ve "tübülüs" denilen tüpcüklerden oluşur. Her bir böbrekte yaklaşık 1 milyon adet nefron vardır. Glomerül içinden geçen kanı süzer, tübüsler ise kendisine gelen süzüntüdeki zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırırken, vücut için yararlı olan maddeleri geri vücuda alırlar.

Böbrek Hastalıkları Nelerdir?

Böbreklerin vücutta oluşan atık maddeleri uzaklaştırma yeteneklerini kaybetmesi veya vücut için gerekli olan proteinlerin, minerallerin idrarla kaybedilmesi durumu böbreklerin hastalandığına işaret eder. Böbrek hastalıkları kendisini idrarda kan hücrelerinin görülmesi (hematüri), idrarla protein kaçağının olması (proteinüri), el-yüz-ayaklarda şişlik (ödem), tansiyon yükselmesi (hipertansiyon), elektrolit dengesindeki bozukluklar (tuz-sodyum düşüklüğü, potasyum yüksekliği-düşüklüğü gibi) veya böbrek bölgelerinde ağrı ile gösterebilir. Böbrek hastalıklarına yol açan ilk iki neden şeker hastalığı (diabetes mellitus) ve hipertansiyon (tansiyon yükselmesi)'dur. Ayrıca her türlü enfeksiyonlar, şişmanlık (obezite), böbrek taşı, prostat büyümesi, ileri yaş, ailede böbrek hastalığının olması (polikistik böbrek hastalığı gibi), her türlü kanser varlığı gibi durumlar da böbrek hastalığın gelişimine yol açabilmektedir.

Nefroloji Nedir?

Yunanca böbrek anlamına gelen "nefron" ve bilim anlamına gelen "logos" kelimelerinin birleşimi ile oluşan nefroloji, böbreğin görevlerini, böbrekle ilgili sorunları, hastalıkları ve bu hastalıkların tedavi yollarını inceleyen bir bilim dalıdır. Ülkemizde 6 yıl süren tıp fakültesi eğitimi üzerine 4 yıllık dâhiliye uzmanlığı eğitimi alan doktorlar, dahiliye uzmanı olduktan sonra nefroloji alanında 3 yıllık üst dal uzmanlığı eğitimi de alarak nefroloji uzmanı ünvanına sahip olur.

Nefroloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Akut böbrek yetmezliği ve kronik böbrek yetmezliği olanlar, sıvı-elektrolit bozukluğu ve asit-baz denge bozukluğu yaşayanlar, kistik böbrek sorunu olanlar, idrar yolu enfeksiyonu yaşayanlar, böbrek iltihaplanmaları, diyabete bağlı böbrek sorunları,hipertansiyon, ağrılı idrar yapma, ödem, idrardan kan gelmesi ve idrarda protein problemi yaşayan hastalar nefroloji uzmanına yönlendirilir.

Nefroloji Uzmanı Hangi İşlemleri Yapar?

• Böbrek biyopsisi

• Hemodiyaliz kateteri yerleştirme

• Periton diyaliz kateteri yerleştirme

• Hemodiyaliz fistülü yönetimi

• Hemodiyaliz hastalarının takibi ve yönetimi

• Periton diyalizi hastalarının takibi ve yönetimi

• Böbrek nakli için hastayı hazırlama

• Böbrek nakli sırasında ve sonrasında hastayı takip eme ve yönetme

• Böbrek hastalığının tanısını koyarak hangi tedaviye başlanacağına karar verme

• Akut ve kronik böbrek yetmezliğinde yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç tedavisinin düzenlenmesi

• Protein kaçağı durumlarında idrarla protein kaybını azaltacak ilaç düzenlemelerini yapma

• Gerekli tedavi protokolü uygulamasından sonra hastalara düzenli nefrolojik kontrolleri planlama

Nefroloji alanında uzmanlaşmış kadrosu ile ön plana çıkan Anadolu Sağlık Merkezi'nde böbrek ile ilgili problemleriniz için destek alabilirsiniz.
Fiyatı 5 Kat Arttı! Akkuş'ta Coğrafi İşaretle Tescillenen Fasulye, Yok Satıyor Tek Celsede Boşanan Sunucu Meltem Acet, Eşinden Rekor Tazminat Alacak Dün 5,84'le Zirve Gören Dolar, Yeni Güne Düşüşle Başladı