Son Dakika Haberleri: Nehir Taştı Tarlalar Göl Oldu

Nehir Taştı Tarlalar Göl Oldu

8 yıl önce

Aydın'ın Yenipazar İlçesi'nde etkili olan sağanak yağmur ve iki baraj kapağının açılması nedeniyle yaklaşık 1500 hektar tarım alanı sular altında kalıp adeta göle döndü.

Nehir Taştı Tarlalar Göl Oldu, System.String[]

Aydın'ın Yenipazar İlçesi'nde etkili olan sağanak yağmur ve iki baraj kapağının açılması nedeniyle yaklaşık 1500 hektar tarım alanı sular altında kalıp adeta göle döndü. Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Yüsran Erden, 'Büyük Menderes'in taşmasını önlemek değil nehri yönetmek iddiasında olmalıyız. Nehir doğal akışına bırakılmamalıö diye konuştu.


Yenipazar İlçesi'nde dün (Perşembe) akşam saatlerinde başlayıp gece boyu etkili olan sağanak yağmur ve Kemer ile Adıgüzel Barajları'nın kapatlarının açılmasıyla tarım alanları sular altında kaldı. Yaklaşık 1500 hektarlık ekili alan adeta göle döndü. Su baskını nedeniyle Sultanhisar Beldesi'ne bağlı Atça Beldesi ile Yenipazar arasındaki karayolunda trafik tek şeritten sağlanabildi. Atçalı çiftçi Veysel Başoğlu, 'Üç tarlam var. Karnabahar dikip geçimimi sağlıyorum ancak hepsi sular altında kaldı. Zararım yaklaşık 15 bin TL. Benim gibi bir çok çiftçi mağdur oldu. Aşırı yaşışlar nedeniyle zaten sıkıntı çekiyorduk. Bir de bölgemize çok yakın olan Kemer ve Adıgüzel barajlarının kapaklarının açılmasıyla Büyük Menderes Nehri'nin bazı bölgelerinde taşmalar yaşandı. Perişan haldeyizö diye konuştu.


Yenipazar Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Yüsran Erden, 'Büyük Menderes Nehri'nin taşmasını önlemek değil, nehri yönetmek iddiasında olmalıyız. Büyük Menderes'in yatağının kanal haline getirilmesi tartışılmalıdır. Yani doğal akışına bırakılmamalı. Yatağı derinleştirilip kenarlarına duvar çekilmeliö dedi. Yenipazar Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kozbek, 'Sel nedeniyle oluşan zararı belirlemeye çalışıyoruz. Şuana kadar 15 bin dekar alanı su basmış durdumda. Ekili alanlarımız zarar gördü. Yonca için devletten 4 yıllık destekleme kredisi alan çiftçiler bunu öderken sıkıntı çekecekö ifadelerini kullandı.

Haber Yayın Tarihi: 17.02.2012 07:20 Kaynak: DHASosyal medyaya damga vurdu! Antalya'dan insanlık dersi veren görüntüler
TikTok'un ahlaki değerleri bitiren başarısı: 3 ayda 600 milyon dolar Burası Beyoğlu değil Suriye sokakları! Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor