Nemrut'a Gelen Turist Sayısı İki Katına Çıkacak - Son Dakika

Nemrut'a Gelen Turist Sayısı İki Katına Çıkacak

05.01.2012 12:40
Nemrut'a Gelen Turist Sayısı İki Katına Çıkacak, System.String[]

Malatya Valiliğinin, dünyanın 8.harikası olarak bilinen Nemrut Dağı Milli Parkı'na yaptırmayı düşündüğü 4 yıldızlı otel için Orman ve Su İşleri Bakanlığından izin çıktı.

Malatya Valiliğinin, dünyanın 8. harikası olarak bilinen Nemrut Dağı Milli Parkı'na yaptırmayı düşündüğü 4 yıldızlı otel için Orman ve Su İşleri Bakanlığından izin çıktı.

Turizm yatırımcılarının bölgeye çekilmesi, Nemrut Dağı'na Malatya ve Adıyaman tarafından çıkan iki yolun birleştirilmesi sonucu bölgeye gelen turist sayısının 75 binden 150 bine çıkarılması hedefleniyor.

Malatya Valisi Ulvi Saran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Malatya'dan ya da Adıyaman'dan Nemrut Dağı'na çıkan turistlerin konaklama sıkıntısını ortadan kaldırabilmek amacıyla Nemrut Dağı'nın Malatya tarafında 4 yıldızlı, 140 yatak kapasiteli bir otel kurulmasını tasarladıklarını, tamamlandığında bunun çok önemli ve değerli bir yatırım olacağını vurguladı.

Bölgeye yapmayı planladıkları söz konusu 4 yıldızlı otel için Orman ve Su İşleri Bakanlığından gerekli iznin çıktığını kaydeden Saran, "Otel İl Özel İdaremiz, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve önemli bir otel zinciri olan Anemon Oteller Grubu tarafından ortaklaşa yapılacak" dedi.

Saran, otelin yapılması sonucunda buraya gelen turist sayısının artacağını, ayrıca turizmin nitelik ve kalitesinin de yükseleceğini kaydetti.

Aynı zamanda Adıyaman'dan zirveye çıkan turistler için de Malatya tarafına geçip buradaki tarihi ve turistik yerleri görme imkanı doğacağına işaret eden Saran, Adıyaman tarafındaki standartları düşük birkaç otelin de standardının yükseltilmesi gerektiğini anlattı.

Bu girişimlerin hem bölgeye hem de Türkiye'ye çok şey kazandıracağını vurgulayan Vali Saran, "Nemrut Dağı'na Adıyaman ve Malatya tarafından toplam 75 bin bin civarında turistin geldiğini biliyoruz. Bu otel altyapısının güçlendirilmesi ve karşı tarafla olan yol irtibatının sağlanmasıyla biz bu sayının 150 binlere çıkacağını tahmin ediyoruz" diye konuştu.

Vali Saran, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) dünya kültür mirası listesinde saydığı Nemrut Dağı'nın hem iç, hem de dış turizmin ihtiyaçlarına cevap verecek ve turizm hizmetlerini karşılayacak şekilde bir altyapıya kavuşturulması için çalışmaları başlattıklarını söyledi.

Turistlerin Nemrut Dağı'na geldikleri yoldan geri dönmelerini değil, hangi taraftan geldilerse öbür tarafa geçerek iki tarafı da görme şansına sahip olmalarını sağlamayı amaçladıklarını bildiren Saran, "Zirveye çıkan yolların birleştirilmesi için girişimde bulunmuştuk. Bu sonuç vermedi. Ancak özellikle Nemrut Dağı'nın değerinin ve itibarının artırılması ve turizm yönünden daha ihtiyaca cevap verir hale gelmesi için mutlaka iki il tarafından yapılması gereken şeyler var" ifadesini kullandı.

Saran, yol şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini, konaklama kapasitesinin ve altyapının geliştirilmesinin de zorunlu olduğunu belirtti.

"Bunun devamı, Malatya'dan zirveye giden yolun Adıyaman'dan gelen yolla birleştirilmesi olacak" diyen Saran, bu durumda Malatya'dan Nemrut Dağı'na çıkan turistlerin Adıyaman tarafına da geçeceğini, oradaki tarihi yerleri göreceğini ve belki daha güneydeki illere, Mardin'e ve Şanlıurfa'ya da gideceğini söyledi.

- MALATYA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Nemrut'a Gelen Turist Sayısı İki Katına Çıkacak - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

15 yaşındaki Günay Özışık'a ilk müdahale enkaz altında yapıldı! O anlar kamerada Koronavirüse yakalanan 80 yaşındaki baba taburcu oldu, oğlu ise verdiği savaşı kaybetti Depremin merkez üssü Seferihisar'da deniz yeniden çekildi İzmir depremi yıllar öncesine götürdü! Gölcük depreminde enkazdan çıkarılan Gizem Güven'den duygusal paylaşım İnternetten alışverişte siparişten farklı ürünün bedeli kargo şirketinden tahsil edilebiliyor Aracı tekleyen sürücü, kaputu açınca 3 metrelik pitonla burun buruna geldi İzmir'deki depremde yeni binalar da yıkıldı! Vatandaşlar hesap sorulmasını istiyor Rusya'dan yardım isteyen Paşinyan'a aynı cevap verildi: Çatışmalar Ermenistan topraklarına sıçrarsa destek veririz