Neo Naziler ile İlgili Bilgiler Artık Tek Merkezde - Son Dakika

Neo Naziler ile İlgili Bilgiler Artık Tek Merkezde

19.01.2012 18:21
Neo Naziler ile İlgili Bilgiler Artık Tek Merkezde, System.String[]

Almanya'da 2000-2006 yılları arasında 8 Türk ve 1 Yunan göçmenin yanı sıra 1 kadın polisi öldürdükleri ortaya çıkan Neo-Naziler için bilgi merkezinin kurulması tasarısı kabul edildi.

Almanya'da 2000-2006 yılları arasında 8 Türk ve 1 Yunan göçmenin yanı sıra 1 kadın polisi öldürdükleri ortaya çıkan Neo-Naziler için bilgi merkezinin kurulması tasarısı kabul edildi.

Hür Demokrat Parti (FDP) tarafından idare edilen Adalet Bakanlığı ile Hrıstiyan Sosyal Birlik (CSU) tarafından idare edilen İçişleri Bakanlığı yasa tasarısı üzerine haftalarca süren hazırlık tamamlandı. Bazı eyaletlerin yeni veri bankasının kapsamının yeterli olmadığı gerekçesiyle yaptığı itirazlar uzlaşmanın sağlanmasını gecikti.Merkel hükümeti, aşırı sağa karşı mücadele bilgi merkezinin kurulmasıyla ilgili yasa tasarısını kabul etti.

Kararı açıklayan İçişleri Bakanı Peter Friedrich, yıllarca karanlıkta kalan cinayetlerin geç ortaya çıktığını vurgularken, 8 Türk'ü öldüren yasa dışı aşırı sağcı 'Nasyonal Sosyalist Yeraltı' (NSU) adlı terör hücresinin izine daha önce rastlanmadığını, bilgilerin daha önce ele geçirilmiş olması halinde bu olayların önlenmiş olabileceğini söyledi. Kısa sürede faaliyete geçmesi beklenen merkezde, aralarında tetikçi ve azmettiricilerin de olduğu şiddetle ilişkisi olan aşırı sağcıların verilerinin merkezi olarak tek bir veri bankasında toplanacak. Aşırı sağcı şiddeti sözlü destekleyenlerin bilgileri veri bankasına alınmayacak. Oluşturulan veri bankasında federal ve eyaletlerdeki polis ile Anayasayı Koruma Teşkilatı birimlerinin elindeki bilgiler tek bir havuzda birleştirilecek. İki kurum arasındaki işbirliğinin de geliştirilmesi hedeflendi.

Almanya Adalet Bakanı Sabine Leutheusser Schnarrenberger, benzer diğer adımların da bunu izlemesi gerektiğini anlatırken, bu aşamadan sonra Almanya'da güvenlik yapısının tartışılmasını istedi. Leutheusser-Schnarrenberger, veri bankasının oluşturulmasının bir başlangıç olduğunu belirterek 'Bunu başka adımların izlemesi gerekiyor. Yani ülkemizdeki güvenlik yapılanmasıyla ilgili kapsamlı bir bilgilendirme ve bu kurumları nasıl daha etkili ve etkin hale getirebileceğimiz üzerine bir tartışma şart' diye konuştu

Almanya'nın iç istihbarat teşkilatı Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Heinz Fromm, veri bankasında yaklaşık 10 bin tehlikeli aşırı sağcının bilgilerinin kayıt altına alınacağını söyledi. Fromm Almanya'da şiddete eğilimli 9 bin 500 aşırı sağcı olduğunun bilindiğini, bunların önemli bölümünün bağımsız milliyetçilerden oluştuğunu anlattı.

Federal Emniyet Teşkilatı Başkanı Jörg Ziercke, 'Artık güvenilir bir temel üzerinde analiz ve değerlendirmelerin yapılabilecek. Neonazi terör hücresiyle ilgili kısa süre önce bir 'Aşırı Sağcılıkla Mücadele Merkezi' kuruldu. Bu mücadele merkezi ile etkili çalışmayı güçlendiriyoruz? dedi.

Neo Naziler ile İlgili Bilgiler Artık Tek Merkezde
Neo Naziler ile İlgili Bilgiler Artık Tek Merkezde
Neo Naziler ile İlgili Bilgiler Artık Tek Merkezde

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Neo Naziler ile İlgili Bilgiler Artık Tek Merkezde - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Otoyol ve köprülere "dinamik fiyatlandırma" modeli geliyor: Geçişler ucuzlayacak Son dakika! Ermenistan 1. Ordu Komutan Yardımcısı Albay Artur Sarkisyan öldürüldü Son Dakika! İstanbul'da etkili olan sağanak sonrası sel ve dolu uyarısı yapıldı, alt geçitleri su bastı ABD'den S-400 tehdidi: Türkiye'ye yaptırımlar kesin olarak düşünülüyor Oktay Kaynarca ve Necati Şaşmaz, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde yeniden bir araya gelecek Polis memuru, komşusunu 5 kurşunla öldürdü İran lideri Hamaney, Macron'un tavrını "ahmakça" olarak nitelendirdi Camiye giren çocukların namaz kılan imamın sırtına çıkıp oyun oynaması yürekleri ısıttı