Neşet Ertaş Gönül Sultanları Kültür Evi Ziyaretçi Akınına Uğradı - Son Dakika

Neşet Ertaş Gönül Sultanları Kültür Evi Ziyaretçi Akınına Uğradı

25.09.2017 14:58

Neşet Ertaş Gönül Sultanları Kültür Evi ziyaretçi akınına uğradıKIRŞEHİR - Bozlak ustası Neşet Ertaş'ın ölümünün 5. yılında Kırşehir Valiliği tarafından adına yaptırılan 'Gönül Sultanları Kültür Evi' ziyaretçi akınına uğruyor.

Neşet Ertaş Gönül Sultanları Kültür Evi ziyaretçi akınına uğradı

KIRŞEHİR - Bozlak ustası Neşet Ertaş'ın ölümünün 5. yılında Kırşehir Valiliği tarafından adına yaptırılan 'Gönül Sultanları Kültür Evi' ziyaretçi akınına uğruyor.

25 Eylül 2012 tarihinde hayata gözlerini yuman bozlak ustası Neşet Ertaş'ın, heykeli ve bazı eşyalarını bulunduğu, 'Gönül Sultanları Kültür Evi', ünlü sanatçının dünyadan göçünün üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen ziyaretçiye doymuyor.

Kırşehir Valiliği tarafından yaptırılan Kültür Evi'nde gerek yurtiçinden gerekse yurtdışından misafirleri ağırlamaktan mutluluk duyduklarını dile getiren Kırşehir Kültür ve Turizm İl Müdürü Yıldız Eraslan, "Neşet Ertaş abdal geleneğini yaşatan en büyük isimlerden birisi. Bizim sadece Neşet Ertaş'ı anma günün de değil, bütün yıla yayarak onun ismini yaşatmaya devam ediyoruz. Gönül Sultanları Kültür Evi'ni de bunun için önemli bir vasıta olarak görüyoruz" dedi.

Abdallar Usta'nın mezarı başında toplandı

Kültür Evi ziyaretinin dışında özellikle abdalların merhum Neşet Ertaş'ın mezarını ziyaret ettiklerini de belirten İl Müdürü Yıldız Eraslan, "Geçen sene olduğu gibi bu yıl da mezarı başında ustalarımızla beraber ona olan vefa borcumuzu ödemek adına toplandık. Büyük üstadın öncülüğünde 2001 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Ustalar Müzik Topluluğu kuruldu. Onun ardından giden bu toplulukla bozlak ustamızı anmaya geldik. Neşet Ertaş Abdal geleneğinin en büyük son temsilcisi idi. Onunla yaşayan bu geleneği yaşatmamız ve gelecek nesillere aktarmamız asli vazifemiz. Abdal geleneği somut olmayan kültürel miras kabul ederek il envanterine alındı" diye konuştu.

Mahalli sanatçılardan Ali Çekiç, "Mahalli sanatçı Çekiç Ali'nin oğluyum. Neşet Ertaş dayımın oğlu olur. Kendisi büyük bir ozan, sanatçılar için de bir rehberdir. Ölümünün 5. yılında mezarı başında kendisini andık. mekanı cennet olsun. Saygı ve sevgilerimi sunuyor, Allah'tan rahmet diliyorum" şeklinde konuşurken, bir diğer mahalli sanatçı Burhan Ertaş ise, "Neşet Ertaş'ın ölüm yıl dönümünde mezarı başına geldik. Allah rahmet eylesin. Muharrem Ertaş, Neşet Ertaş, Çekiç Ali, Hacı Taşan gibi ustaların izinden gitmeye çalışıyoruz. Onların bugünlere getirdiği Abdal kültürünü ileri ki nesillere aktarma gayreti içindeyiz" ifadelerini kullandı.

Neşet Ertaş Gönül Sultanları Kültür Evi Ziyaretçi Akınına Uğradı
Neşet Ertaş Gönül Sultanları Kültür Evi Ziyaretçi Akınına Uğradı
Neşet Ertaş Gönül Sultanları Kültür Evi Ziyaretçi Akınına Uğradı
Neşet Ertaş Gönül Sultanları Kültür Evi Ziyaretçi Akınına Uğradı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Genel Neşet Ertaş Gönül Sultanları Kültür Evi Ziyaretçi Akınına Uğradı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Türk gemisindeki hukuk dışı aramayla ilgili AB, Almanya ve İtalya büyükelçilerine nota verildi Bülent Arınç'tan "AK Parti'den istifa edecek misiniz?" sorusuna net yanıt: Neden istifa edeyim? Dağlık Karabağ'da mayın patladı, 1 Azerbaycan askeri şehit oldu Tartıştığı üvey babasını öldüren 15 yaşındaki çocuğun ifadesi ortaya çıktı: Canıma tak etmişti Demirtaş ve Kavala sözleri tepki çeken Bülent Arınç'tan yeni açıklama: Cumhurbaşkanı çok ağır konuştu, rencide oldum Ermenistan'dan yana tavır sergileyen Macron'dan tarihi Karabağ itirafı: Azerbaycan toprağıdır Tramvay durağına izinsiz giren genç, kendisini uyaran güvenlik görevlisini bıçakladı! O anlar kamerada Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Fikirtepe talimatı: Kentsel dönüşümü TOKİ ve Emlak Konut yapacak