Nesli tükenme tehdidi altında olan bu çiçeği kopartmanın cezası 80 bin lira! - Son Dakika

Nesli tükenme tehdidi altında olan bu çiçeği kopartmanın cezası 80 bin lira!

09.08.2022 19:53

Sakarya'nın Kocaali ilçesinde nesli tükenme tehdidi altında olduğu için koruma altına alınan kum zambaklarını kopartmanın cezası dudak uçuklatıyor. Kum zambaklarına zarar verici herhangi bir eylemin ise 80 bin liralık cezası bulunuyor.

Yaklaşık 16 kilometrelik sahil şeridine sahip olan Kocaali ilçesi dünya genelinde nesli tükenmekte olan kum zambaklarına ev sahipliği yapıyor. Özellikle Temmuz-Ağustos aylarında kendiliğinden yetişen ve nesli tükenmekte olan çiçekler, görüntüsü ve kokusuyla ilgi çekiyor. Endemik bitki türü olan kum zambakları Dünya Doğa Koruma Birliğince koruma altına alındı. Plaja gelen misafirlerin bilgilendirilmesi için de farklı noktalarda uyarı levhaları bulunuyor. Nesli tükenmekte olan bitkiler arasında yer alan kum zambaklarına zarar verici herhangi bir eylemin ise 80 bin TL'lik cezası bulunuyor.

Türkiye'de yolda görürseniz koparmak değil, elinizi bile sürmeyin! Cezası 80 bin TL

"İNSANLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKİYOR"

Sahile gelen Elektrik Mühendisi Seda Çevik, "Kum zambakları bu bölgede yetişen güzel ve bildiğim kadarıyla endemik bir bitki. Yani yerinden edildiği zaman başka bir yerde yetişmeyen ve nesli tükenmekte olan bir bitki. Yoğun bir şekilde yetişiyor Kocaali sahil bölgesinde ve koruma altında olduğunu biliyoruz. İnsanların da buna dikkat etmesi gerekir. Burası için önemli bir güzellik" dedi.

Türkiye'de yolda görürseniz koparmak değil, elinizi bile sürmeyin! Cezası 80 bin TL

"HASSASİYET GÖSTERİRSEK SOYU DEVAM EDER"

Öğretmen Sade Şahin ise, "Kocaali kum zambaklarının ana vatanı gibi, bol miktarda var. Ancak bunları korumamız gerekiyor. Eğer biz bunlara hassasiyet gösterirsek bu bitkilerin de soyunu devam ettirebileceğini düşünüyoruz. Endemik bir bitki kum zambağı. Dolayısıyla buradan koparılması, taşınması zarar verecek ve zamanla bunun tükenmesine sebep olacak. Özellikle ben öğretmen olarak çocuklarımızın bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu güzelliği kaybetmemek için sahip çıkmamız gerekiyor" diye konuştu.

Türkiye'de yolda görürseniz koparmak değil, elinizi bile sürmeyin! Cezası 80 bin TL
YORUMLAR
500
TPAO'nun sağlık merkezi vatandaşların hizmetine açıldı TPAO'nun sağlık merkezi vatandaşların hizmetine açıldı Karasu'da otomobil hırsızlığı şüphelisi yakalandı Karasu'da otomobil hırsızlığı şüphelisi yakalandı Nef, Sakarya'da Yabancı Diller Yüksek Okulu ile Bilim ve Teknoloji Merkezleri yapacak Nef, Sakarya'da Yabancı Diller Yüksek Okulu ile Bilim ve Teknoloji Merkezleri yapacak
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Nesli tükenme tehdidi altında olan bu çiçeği kopartmanın cezası 80 bin lira! - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement