Neü'de Hadis-tasavvuf İlişkisi Anlatıldı - Son Dakika

Neü'de Hadis-tasavvuf İlişkisi Anlatıldı

20.10.2016 15:41
Neü'de Hadis-tasavvuf İlişkisi Anlatıldı, System.String[]

Necmettin Erbakan Üniversitesi NEÜ İlahiyat Fakültesi Konferans Salonunda Seyyid Nebil el-Gamrî es-Sûfî es-Suûdî tarafından hadis-tasavvuf ilişkisi anlatıldı.

Necmettin Erbakan Üniversitesi NEÜ İlahiyat Fakültesi Konferans Salonunda Seyyid Nebil el-Gamri es-Süfi es-Suüdi tarafından hadis-tasavvuf ilişkisi anlatıldı.

İslam Mezhepleri Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Seyit Bahçıvan'ın Türkçeye tercüme ettiği Seyyid Nebil el-Gamri, hadis ve tasavvuf arasında nasıl bir ilişki olduğu konusunda dinleyenlere bilgiler verdi. Tasavvuf kavramının sonradan ortaya çıkan terimlerden biri olarak kabul edildiğini kaydeden el-Gamri, tasavvufun bir mezhep değil İslam'ın irfani yorumu olduğunu ifade etti. Bugün topluma bakıldığında aile içi huzursuzlukların, insan öldürmelerin çoğaldığını söyleyen Seyyid Nebil el-Gamri; "Bunlar hep Allah'ı görüyormuş gibi hareket etme davranışını kazanamadığımızdan dolayı olan şeyler. Eğer her an izlendiğimizi kavrayabilmiş olsaydık gayrimeşru şeylere tevessül etmezdik" dedi.

"Namazda Allah'ın huzurunda olduğumuzun farkında mıyız, yoksa tekbir aldıktan sonra çarşıda pazarda mı dolaşıyoruz?" diye soran el-Gamri, "Eğer Allah'ın huzurunda olduğumuzun farkında olabiliyorsak ne mutlu bize" diyerek Ehl-i zühdün de bunu yapmaya çalıştığını kaydetti. Ehl-i zühdü yani Ehl-i tasavvufu ibadet ederlerken kendilerini ibadete vermeye çalışan kimseler olarak tanımlayan Seyyid Nebil el-Gamri, bu kimselerin bütün çabalarını, bu alana sarf edenler olarak görmemizin yerinde olacağının altını çizdi.

Konferansında sufilere karşı yöneltilen bir takım eleştirileri hatırlatan el-Gamri, "Her ilim dalı içerisinde tenkit yönetebileceğiniz isimler vardır. İslam şeriatına aykırı davranan kişiyi tenkit etmelisiniz. Bu tenkit sonucunda o ilim dalını toptan reddetmemeliyiz. Bu durum tasavvuf için de geçerli olup gerektiğinde sadece ilgili kişiyi reddetmeliyiz tüm tasavvufu değil. Kim Kur'an-ı Kerim'e, sünnete muhalif bir şey ortaya atarsa ona karşı çıkarız" dedi.

Bireyin Kur'an-ı Kerim'in ardından Hz. Peygamberin hadislerini sindirdikten sonra tasavvufa yönelebileceğini dile getiren el-Gamri, sufilerin içerisine sızmış yabancı birileri var ise tek bir kişinin hatası yüzünden mutasavvıflara tenkit oklarını çekmenin doğru olmayacağını hatırlattı. Hadis ve kıraat bilim dalı yanı sıra başka dallarda da karşımıza önemli mutasavvıflar çıktığını söyleyen Seyyid Nebil el-Gamri, hadis karşısında sergilenen tutumların önemli olduğuna da dikkat çekti.

Program soru cevap bölümünün ardından sona erdi. - KONYA

Neü'de Hadis-tasavvuf İlişkisi Anlatıldı
Neü'de Hadis-tasavvuf İlişkisi Anlatıldı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Neü'de Hadis-tasavvuf İlişkisi Anlatıldı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Leipzig maçında sakatlanan Başakşehir'li Caiçara, hastaneye kaldırıldı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı: Vaka sayılarında ve hastane başvurularında 2 kat artış var Yunanistan'dan 3 Avrupa ülkesine "Türkiye'ye silah satmayın" çağrısı Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul depreminde riskli bölgeleri açıkladı: Haliç'ten başlayıp Silivri'ye giden 10 km içindeki kuşak çürük Khabib Nurmagomedov, Mayweather dövüşmesi için teklif edilen 790 milyon lirayı reddetti Azerbaycan ordusu, Ermenistan işgalindeki Gubadlı'yı iki taraftan kuşattı! Bölge her an kontrol altına alınabilir İstanbul'da trafik denetimlerinde "uyuşturucu kiti" kullanılmaya başlandı Düğün konvoyu gibi süslenen 3 araçta 16 göçmen yakalandı