Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Nevşehir Mağaralar Şifa ve Güzellik Dağıtacak - Son Dakika

Nevşehir Mağaralar Şifa ve Güzellik Dağıtacak

Kapadokya, Türkiye'nin ilk kayadan oyma yeraltı çamur banyosu merkezi olarak şifa ve güzellik dağıtılacak.

Nevşehir Mağaralar Şifa ve Güzellik Dağıtacak
10.11.2015 - 14:32,  Güncelleme: 15:15

Mağaralar şifa ve güzellik dağıtacak

Peribacaları ile süslü vadileri, sıcak hava balonculuğu, yeraltı şehirleri ile dünyanın en etkileyici bölgelerinden biri olan Kapadokya'da, şimdi de Türkiye'nin ilk kayadan oyma yeraltı çamur banyosu merkezi olarak şifa ve güzellik dağıtılacak.

Türkiye'nin ilk mağara çamur banyosu, geçmişte limon deposu olarak kullanılan mağaraların düzenlenmesiyle Nevşehir'in Ürgüp ilçesinin Ortahisar beldesinde ortaya çıktı. Uzmanlar nezaretinde misafirlerini ağırlamayacak olan yeraltı çamur banyosu merkezi, çamur, mineral depo su ve doktor balıklar birleşti.

Türkiye'nin ilk kayadan oyma yeraltı çamur banyosu merkezi Katpatuka'nın kurucuları Taner Özkaradeniz ve Burak Yüksel, turizm ve mimari alandaki tecrübeleriyle kurdukları tesisin Kapadokya'nın turizm çeşitliliğinde önemli bir yer edineceğini ifade etti.

Önceleri limon deposu olarak kullanılan 3 mağarayı alarak yaptıkları düzenlemeler sonrasında buradan dünyaya güzellik ve şifa dağıtacaklarını belirten Özkaradeniz, sağlık turizmi adına bölgede bir ilki gerçekleştirmekten mutluluk duyduğunu söyledi. 2 bin metrekarelik tesiste çamur havuzunun yanı sıra sıcak su havuzu, doktor balıklar, alışveriş ve cafe alanları da bulunuyor.

Hasan ve Erciyes dağlarının 60 milyon yıl önce püskürttüğü lavların etkisi olarak yumuşak bir dokuya sahip olan bölgede önemli bir yer tutan kayadan oyma mağaralar, genelde müze ve depo olarak kullanılıyor. Turizmci Taner Özkaradeniz ve inşaatçı Burak Yüksel ise Ortahisar beldesinde limon deposu olarak kullanılan kayadan oyma mağarayı, Sağlık Bakanlığı'nın onayı ile çamur banyosuna dönüştürdü.

İşletme sahiplerinden Taner Özkaradeniz yaptığı açıklamada; Kapadokya bölgesinde sıcak hava balonu, Türk Gecesi, Semah gösterileri ve safari turları gibi çamur banyosunu da farklı bir alternatif olarak oluşturmak istediklerini söyledi.

Kapadokya'ya kurdukları tesis öncesinde Muğla'nın Dalyan beldesi ve Antalya'daki tesislerinde yıllardır çamur banyosu hizmeti verdiklerini anlatan Özkaradeniz 'Üç-dört yıl öncesinde Türkiye'de yapılabilecek yerler araştırması sonucunda Kapadokya yöresinin uzun yıllardır ciddi oranda yabancı misafir ağırlamasını gözönüne alarak burada yapmaya karar verdik. Bölgenin mağaraları ve peribacaları çok ünlü. Araştırmamız sonucunda Ortahisar bölgesinde limon depoları olarak kullanılan bu mağaralarda yapmayı uygun bulduk. Ortağımın inşaatçı, eşinin mimar oluşu, benim turizmci olmamız bu tesisin oluşumunda önemli etkenler olduö dedi.

Havuzlarında bulunan çamurun Türkiye'de inorganik olarak Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış ilk ürün olduğunu belirten Özkaradeniz şöyle konuştu ? Yani normal, sıradan bir toprak değildir. Sağlık Bakanlığı 2008-2009 yıllarında peloitlerle ilgili bir yasa çıkardı. Bu yasaya göre peloit olan bu çamuru insanlara sunabilmeniz için ruhsatlı olması lazımdır. Bu çamur kozmetik değildir. Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılıyor. Bu üründe Türkiye'de ruhsatını alan ilk üründür. Taşınabilir özelliği bulunuyor. Yurt dışında da dünya ecza kodu olan, bio sertifikalı bir üründür. Türkiye'de Çapa Tıp Fakültesi gibi önemli hastanelerde bu çamur romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Romatizmal hastalıkların yanısıra ciltteki egzama, sivilce, varis, selülit gibi kadın kozmetiğinde de kullanılıyor.ö

Dalyan'ın, Türkiye ve dünyada caretta caretta kaplumbağaları, İztuzu plajları ve çamur banyoları ile tanınan bir bölge olduğunu ifade eden Özkaradeniz 'Bu nedenle yılda 1-1,5 milyon turist çamur banyolarını ziyaret eder. Burada ise ilk yıl 200 bin civarında bir misafir ağırlamayı hedefliyoruz. Yerli-yabancı diye ayrım yapmıyoruz. Dalyan ve Antalya'da ağırlıklı olarak Rus ve Avrupalı turistler geliyor. Burada ise turist yapısı değişik. Uzakdoğu ağırlıklı gruplar var. Bunlarında kozmetiğe meraklı olduğunu biliyoruz. Tesisimize geleceklerini planlıyoruzö diye konuştu.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Nevşehir Mağaralar Şifa ve Güzellik Dağıtacak - Son Dakika


Advertisement