Nevü'de "Uzay Teknolojileri" Konferansı - Son Dakika

Nevü'de "Uzay Teknolojileri" Konferansı

21.12.2018 10:08
Nevü'de

Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdür Vekili Serdar Hüseyin Yıldırım, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi'nde (NEVÜ) düzenlenen konferansta konuştu.

Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdür Vekili Serdar Hüseyin Yıldırım, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi'nde (NEVÜ) düzenlenen konferansta konuştu.

NEVÜ Kültür ve Kongre Merkezi'ndeki programda, uzay teknolojilerinin önemine değinen Yıldırım, Türkiye'nin kendi ürettiği uyduyu, kendi imkanlarıyla yörüngeye yerleştirme konusunda çalışmalar hız verildiğini belirtti.

Dünyada söz sahibi olabilmek için uzay çalışmalarında ilerlemek gerektiğine vurgu yapan Yıldırım, "Gelişen dünyada söz sahibi olabilmek için uzay çalışmalarına önem vermek ve ilerlemek gerekiyor. Çünkü artık her şey uzayda, uydu bile uzayda. Uyduyu yapmakta tek başına bir şey ifade etmiyor. Kendi uydunuzu tek başınıza yapmanız ve uzaya kendinizin göndermesi gerekiyor. Türkiye, bu yönde kendi milli ve yerli üretim çalışmalarına hız verdi." dedi.

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezindeki (CERN) deney çalışmalarından bahseden Yıldırım, burada yürütülen çalışmaların big bang (büyük patlama) ve atom ile ilgili önemli bilgiler verdiğini, bilim adamlarının artık bölünemeyecek kadar küçük bir parça aramakta olduğunu kaydederek, bilimsel çalışmaların içeriği ile ilgili bilgi paylaştı.

Konferans, katılımcıların sorularının cevaplaması ile son buldu.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Nevü'de 'Uzay Teknolojileri' Konferansı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Putin, Ermenistan'ı üzecek gerçeği bir kez daha dile getirdi: Dağlık Karabağ, Azerbaycan'ın ayrılmaz bir parçası Çin'de 14 bin kişinin karantinaya alınmasına neden olan SARS virüsü Irak'ta da görüldü Bursa Valiliği, Bakan yardımcısı için açıldığı iddia edilen restoranda kız isteme merasimi yapıldığını açıkladı Çin'den şok görüntüler! SARS virüsü nedeniyle karantinaya alınmak istenen 14 bin kişi kaçmaya çalıştı Selin Ciğerci'nin arabasında açıklama yapan Melisa Emirbayer: Seren Serengil tarafından oyuna getirildim Kadirli Devlet Hastanesi'nde görev yapan 50 sağlık çalışanının korona testi pozitif çıktı Başakşehir teknik heyetinin mağlubiyet sözleri Beşiktaşlıları kızdırdı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Fitne ateşi" yorumu sonrası AK Partili isimlerden Arınç'a peş peşe istifa çağrısı