Son Dakika Haberleri: Niğde Dağlarda 8 ay ekmek parası için ter döküyorlar

Niğde Dağlarda 8 ay ekmek parası için ter döküyorlar

5 ay önce

Dağlarda 8 ay ekmek parası için ter döküyorlarNiğde'nin Altunhisar ilçesine orman kesim işi için Mardin ve Diyarbakır illerinden gelen işçiler, arazide zorlu şartlar altında ekmek parası kazanmak için mücadele veriyor.

Dağlarda 8 ay ekmek parası için ter döküyorlar

Niğde'nin Altunhisar ilçesine orman kesim işi için Mardin ve Diyarbakır illerinden gelen işçiler, arazide zorlu şartlar altında ekmek parası kazanmak için mücadele veriyor. Ormanlık alanda kurdukları tek göz naylon çadır ve ahşap barakalarda kalan işçiler, göçebe bir yaşam sürüyor. Hasan Dağı eteklerine kurdukları çadırlarda yaşayan aile fertleri, küçük çocuklarının da yardımıyla topladıkları odun parçalarını, günler süren bir çalışmayla kule şeklinde diziyor. Daha sonra üzeri toprakla kapatılan ve ocak adı verilen kule, ateşe veriliyor. Yaklaşık 15 gün boyunca yanan odunlar, mangal kömürü haline geliyor. Zor şartlarda ailesiyle birlikte çalıştığını belirten Abdullah Gül(18), Mardin'de yaşadıklarını ancak yılın belli bir döneminde Niğde'ye gelerek çalıştıklarını söyledi. Gül, 8 ay boyunca ormanlardan meşe odunu kesiyoruz. Onları budayıp kule şekline getirip yakıyoruz. Belli bir süre yandıktan sonra toprak altından çıkartıp torbalıyoruz. 8 ay boyunca burada dağlarda ormanlık alanlarda çalışıyoruz. İşimiz zor ama ne yapalım oda bizim ekmek paramız dedi.

Niğde Dağlarda 8 ay ekmek parası için ter döküyorlar

Haber Yayın Tarihi: 15.07.2019 02:18 Kaynak: DHADevlet hastanesinin acilinde doktor ve hemşirelerden köpük partisi
Silivri'de akılalmaz intihar! Boynuna halat bağlayıp gaza bastı Son dakika: Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt vefat etti