Nijerya'da Boko Haram'ın saldırıları nedeniyle iki haftada 150 bin kişi yerinden oldu - Son Dakika

Nijerya'da Boko Haram'ın saldırıları nedeniyle iki haftada 150 bin kişi yerinden oldu

05.05.2021 05:55
Nijerya'da Boko Haram'ın saldırıları nedeniyle iki haftada 150 bin kişi yerinden oldu, System.String[]

Batı Afrika ülkesi Nijerya'nın kuzeydoğusunda, terör örgütü Boko Haram'ın düzenlediği saldırılarda iki haftada yaklaşık 150 bin kişi yerinden edildi.

Batı Afrika ülkesi Nijerya'nın kuzeydoğusunda, terör örgütü Boko Haram'ın düzenlediği saldırılarda iki haftada yaklaşık 150 bin kişi yerinden edildi.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) tarafından yapılan açıklamaya göre, terör örgütü Boko Haram üyeleri, 23 Nisan'dan bu yana Yobe eyaletine bağlı Geidam bölgesine çeşitli saldırılar düzenledi.

Saldırıların ardından yaklaşık 150 bin kişi, korkudan evlerini terk etti, bazıları ise eyaletteki kamplara sığındı.

Geidam'daki saldırıların, insani yardım kuruluşlarının, geçen aylarda Borno eyaletinden terör saldırılarından kaçan 10 binden fazla kişiye yetişmekte zorluk yaşadığı bir dönemde geldiği ifade edildi.

Nijerya'da Boko Haram'ın 2009'dan beri düzenlediği kitlesel terör eylemlerinde 20 binden fazla kişi öldü.

Terör örgütü, 2015'ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer'de de saldırılar gerçekleştirdi. Örgütün Çad Gölü Havzası'ndaki saldırılarında en az 2 bin kişi hayatını kaybetti.

Ülkede, terör saldırıları ve çatışmalar nedeniyle yüz binlerce kişi göç etmek zorunda kaldı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Nijerya'da Boko Haram'ın saldırıları nedeniyle iki haftada 150 bin kişi yerinden oldu - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş: Beşiktaş için ölürüm Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş: Beşiktaş için ölürüm Hakan Çalhanoğlu ile Cristiano Ronaldo takım arkadaşı oluyor Hakan Çalhanoğlu ile Cristiano Ronaldo takım arkadaşı oluyor Yaraladığı kişileri hastaneye götürmeye gelenleri de affetmedi! 3 ölü, 2 yaralı Yaraladığı kişileri hastaneye götürmeye gelenleri de affetmedi! 3 ölü, 2 yaralı 32 yaşındaki kadın, odasının kapısına asılı halde bulundu 32 yaşındaki kadın, odasının kapısına asılı halde bulundu Kariyerine Avrupa'da devam etmek isteyen Uğurcan Çakır, Trabzonspor'da son maçına çıkıyor Kariyerine Avrupa'da devam etmek isteyen Uğurcan Çakır, Trabzonspor'da son maçına çıkıyor Kafasına poşet geçirdi, piknik tüpünün gazı ile intihar etti Kafasına poşet geçirdi, piknik tüpünün gazı ile intihar etti Kassam Tugayları, Ayyaş-250 füzelerinin görüntülerini ilk kez yayınladı! İsrail'i tam kalbinden vurmuştu Kassam Tugayları, Ayyaş-250 füzelerinin görüntülerini ilk kez yayınladı! İsrail'i tam kalbinden vurmuştu Koronavirüs testi pozitif olan genç kadın, arkadaşlarıyla alkol alıp ormanda kayboldu Koronavirüs testi pozitif olan genç kadın, arkadaşlarıyla alkol alıp ormanda kayboldu
Advertisement