Nijerya'da kaçırılan 4 kişi için fidyenin yeni banknotlarla ödenmesi istendi - Son Dakika

Nijerya'da kaçırılan 4 kişi için fidyenin yeni banknotlarla ödenmesi istendi

24.11.2022 23:27
Nijerya'da kaçırılan 4 kişi için fidyenin yeni banknotlarla ödenmesi istendi

Nijerya'nın Zamfara eyaletinde 4 kişiyi kaçıran silahlı kişiler, fidyenin, ülkede artan güvenlik sorunları nedeniyle yeni tasarlanan banknotlarla ödenmesini istedi.

Nijerya'nın Zamfara eyaletinde 4 kişiyi kaçıran silahlı kişiler, fidyenin, ülkede artan güvenlik sorunları nedeniyle yeni tasarlanan banknotlarla ödenmesini istedi.

Ulusal basında çıkan haberlere göre, silahlı kişiler, Zamfara eyaletinde kaçırdığı kişilerin ailelerini arayarak 5 milyon naira (yaklaşık 210 bin lira) fidye talep etti.

Silahlı kişiler, ailelere fidyeyi, ülkede yeni tasarlanan banknotlarla ödemelerini söyledi.

Nijerya'da insan kaçırma suçu idamla cezalandırılıyor, buna rağmen fidye için kaçırma olaylarına sıkça rastlanıyor.

Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari, dün, ülkesinde sahtecilik ve artan güvenlik sorunları nedeniyle Nijerya Merkez Bankasının (CBN) tasarladığı ve aralıkta piyasaya sürülecek yeni 200, 500 ve 1000 nairalık banknotları açıklamıştı.

CBN Başkanı Godwin Emefiele de yaptığı açıklamada, yeni tasarlanan banknotların 15 Aralık'tan itibaren piyasaya sürüleceğini, eskilerinin ise 31 Ocak 2023'e kadar geçerli olacağını söylemişti.

Uzun süredir yolsuzluğu, haydutluğu ve terörizmin finansmanını azaltmak için mücadele eden Nijerya için banknotları değiştirme kararının önemli olduğu ifade ediliyor.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Nijeryalı hayırsever Tijjani, çatışmalardan kaçan kız çocuklarını eğitime kazandırıyor Nijeryalı hayırsever Tijjani, çatışmalardan kaçan kız çocuklarını eğitime kazandırıyor Nijerya, petrol hırsızlığı nedeniyle gelecek yıl 23 milyar dolar zarar edebilir Nijerya, petrol hırsızlığı nedeniyle gelecek yıl 23 milyar dolar zarar edebilir Türk ve Nijeryalı iş insanları, Abuja'da düzenlenen resepsiyonda bir araya geldi Türk ve Nijeryalı iş insanları, Abuja'da düzenlenen resepsiyonda bir araya geldi

Son Dakika Güncel Nijerya'da kaçırılan 4 kişi için fidyenin yeni banknotlarla ödenmesi istendi - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement