Nijerya'da Kuran kursuna baskın! 67 kişi zincirlenmiş şekilde bulundu - Son Dakika
BBC

Nijerya'da Kuran kursuna baskın! 67 kişi zincirlenmiş şekilde bulundu

15.10.2019 13:04

Nijerya'nın kuzeyinde dini eğitim verdiği iddia edilen bir binada zincirlenmiş 67 erkek çocuk ve yetişkin polis baskınıyla kurtarıldı. Polis, yapılan baskında kurtarılan mağdurların bir kısmının komşu ülke Nijer'den geldiğini ve ailelerine ulaştırmaya çalıştıklarını belirtti.

Nijerya'nın kuzeyinde Kuran kursu eğitimi verildiği iddia edilen bir binada zincirlenmiş ve "insanlık dışı ve küçük düşürücü muameleye maruz kalmış" 67 erkek çocuk ve yetişkin polis baskınıyla kurtarıldı. Yapılan baskın sonrası açıklama yapan polisler, insanlık dışı muameleye maruz kalan insanların ailelerine ulaştırılmaya çalışıldığını söyledi.

NİJERYA'DA SKANDAL OLAY

Müslümanların çoğunlukta olduğu kuzeyde Katsina eyaletindeki Daura bölgesindeki bu baskından bir ay kadar önce de komşu Kaduna eyaletinde, onların da işkence ve cinsel tacize uğradığı tespit edilmişti. Katsina eyalet polisi sözcüsü Sanusi Buba, "Yaşları 7 ila 40 arasında değişen 67 kişi zincirlenmiş bir halde bulundu. Mağdurların insanlık dışı ve alçaltıcı muameleye tabi tutulduğu anlaşıldı" diye konuştu.

CİNSEL SALDIRIYA UĞRADILAR

Polis, Cumartesi günü yapılan baskında kurtarılan mağdurların bir kısmının komşu ülke Nijer'den geldiğini ve ailelerine ulaştırmaya çalıştıklarını belirtti. Esir tutulanlar arasında bulunan 33 yaşındaki Lawal Ahmad, cinsel saldırıya ve şiddete maruz kaldığını, kendisiyle tutulan bazı kişilerin ölümüne tanık olduğunu söyledi. Polis, 78 yaşındaki bir kişiyi "yasa dışı alıkoyma" suçlamasıyla tutukladı.

NİJERYA'DAKİ DİNİ OKULLAR

Olayın geçtiği merkeze yakın bir yerde esnaf olan Lawai Musa, Reuters'a konuşarak, ailelerin zorluk çıkaran erkek çocuk ve yetişkinlerin dini eğitimle terbiye edilmeleri için bu merkeze gönderildiğini belirtti. 'Almajiri' adı verilen İslami okullar Nijerya'nın kuzeyinde oldukça yaygın. Muslim Rights Concern (MURIC) adlı kuruluşun tahminlerine göre, bu okullarda eğitim gören 10 milyon çocuk bulunuyor. Kendisi de Müslüman olan Devlet Başkanı Muhammadu Buhari, Haziran ayında yaptığı bir konuşmada, hükümetin bu tür okulları yasaklayacağını, ancak bu adımın hemen atılmayacağını söylemişti.

Kaduna eyaletindeki olayın ardından bir açıklama yapan Buhari, dini kuruluşları, "çocuk istismarı oluşturan istenmeyen kültürel uygulamaları teşhir etmek üzere" hükümetle çalışmaya çağırdı. Polisin olayla ilgili yaptığı açıklamada, ailelerden çocuklarını bu tür yasadışı ve denetimsiz rehabilitasyon merkezlerine götürmemeleri istendi.

Nijerya'da Kuran kursuna baskın! 67 kişi zincirlenmiş şekilde bulundu

Son Dakika Güncel Nijerya'da Kuran kursuna baskın! 67 kişi zincirlenmiş şekilde bulundu - Son Dakika

BBC

YORUMLAR

Son Dakika

Habertürk'te gerginlik çıkaran 'fare' tartışması! Mete Yarar, Deniz Zeyrek'e kızıp canlı yayını terk etti Yeni şarkısıyla farkındalık yaratmak isteyen Yonca Evcimik, eleştiri oklarının hedefi oldu Cübbeli Ahmet, Selefi derneklerinin para kaynaklarını anlattı: Körfez ülkelerinden kesin para geliyor İbo Show'da büyük sürpriz! İki eski dost bir araya geliyor Son Dakika! Bakan Koca, sert tedbirlerin sinyalini verdi: Kısıtlamalar gerektiğinde daha da genişletilebilir Çok konuşulacak görüntüler! Selin Ciğerci'nin Tolga Polat ile samimi fotoğrafları ortaya çıktı İşte Mehmet Ali Erbil'in son hali! Kızı, "Çok yakında büyük sürpriz var" notuyla paylaştı Lüks cipteki infazın detayları kan dondurdu: Önce iki arkadaşını öldürdü, sonra intihar etti