Nijerya'daki 2009'dan beri devam eden şiddet olaylarında 3 milyona yakın kişi yerinden edildi - Son Dakika

Nijerya'daki 2009'dan beri devam eden şiddet olaylarında 3 milyona yakın kişi yerinden edildi

08.04.2021 18:59
Nijerya'daki 2009'dan beri devam eden şiddet olaylarında 3 milyona yakın kişi yerinden edildi, System.String[]

Batı Afrika ülkesi Nijerya'da 2009'dan beri devam eden şiddet olayları nedeniyle 3 milyona yakın kişinin yerinden olduğu bildirildi.

Batı Afrika ülkesi Nijerya'da 2009'dan beri devam eden şiddet olayları nedeniyle 3 milyona yakın kişinin yerinden olduğu bildirildi.

Eski Nijerya Devlet Başkanı ve Ulusal Barış Komitesi Başkanı General Abdulsalami Abubakar, başkent Abuja'da düzenlenen "Nijerya'da güvensizlik sorununa çözümler önermek" başlıklı toplantıya katıldı.

Abubakar, toplantıda, ülkenin farklı bölgelerinde 2009'dan beri devam eden şiddet olayları nedeniyle 3 milyona yakın kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını belirtti.

Ülkede tahminen 6 milyon yasa dışı silah bulunduğunu kaydeden Abubakar, "Bu (yasa dışı silahlar), kesinlikle güvensizliği artırdı ve 80 binden fazla kişinin ölümüne yol açtı." dedi.

Abubakar, ülkedeki güvenlik durumunun endişe verici olduğunu ifade ederek, terör örgütü Boko Haram gibi silahlı eylemcilere karşı acil harekete geçilmesi çağrısında buldu.

Nijerya'da Boko Haram'ın 2009'dan beri düzenlediği kitlesel terör eylemlerinde, 20 binden fazla kişi öldü.

Terör örgütü, 2015'ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer'de de saldırılar gerçekleştirdi.

Örgütün Çad Gölü Havzası'ndaki saldırılarında en az 2 bin kişi hayatını kaybetti.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Nijerya'daki 2009'dan beri devam eden şiddet olaylarında 3 milyona yakın kişi yerinden edildi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Çukur'a bomba transfer! Çağla Özavcı, final öncesi kadroya dahil oldu Çukur'a bomba transfer! Çağla Özavcı, final öncesi kadroya dahil oldu Deniz Çoban: Beşiktaş'ın golünden önce net bir faul var Deniz Çoban: Beşiktaş'ın golünden önce net bir faul var Hollywood yıldızı Brad Pitt, tekerlekli sandalye ile görüntülendi Hollywood yıldızı Brad Pitt, tekerlekli sandalye ile görüntülendi Hafta sonu için kritik uyarı! Sahra Çölü'nden gelen toz bulutu tüm ülkeyi etkisi altına alacak Hafta sonu için kritik uyarı! Sahra Çölü'nden gelen toz bulutu tüm ülkeyi etkisi altına alacak ABD'nin yaptırım hamlesine Rusya'dan misilleme! 6 yaptırım kararıyla birlikte 6 isim de kara listede ABD'nin yaptırım hamlesine Rusya'dan misilleme! 6 yaptırım kararıyla birlikte 6 isim de kara listede Rusya Devlet Başkanı Putin'in 2020 geliri açıklandı Rusya Devlet Başkanı Putin'in 2020 geliri açıklandı Tacizci patronunu paspas sapıyla dövdü! O anlar kameralara böyle yansıdı Tacizci patronunu paspas sapıyla dövdü! O anlar kameralara böyle yansıdı Dua etmek için aile mezarlığına giden baba, kayıp oğlunun cansız bedenini buldu Dua etmek için aile mezarlığına giden baba, kayıp oğlunun cansız bedenini buldu