Nil Yalter ve Bilge Friedlaender sergileri açıldı - Son Dakika

Nil Yalter ve Bilge Friedlaender sergileri açıldı

19.10.2016 16:04
Nil Yalter ve Bilge Friedlaender sergileri açıldı

Arter, 14 Ekim – 15 Ocak 2017 tarihleri arasında, farklı sergi katlarında, Nil Yalter ve Bilge Friedlaender'ın eşzamanlı kişisel sergilerine ev sahipliği yapıyor

Nil Yalter'in, Türkiye'de bugüne kadar gerçekleşen en kapsamlı sergisi olan "Kayıt Dışı" isimli serginin küratörlüğünü Eda Berkmen yapıyor. İsmini Yalter'in eserlerinde geniş bir şekilde yer verdiği kayıt dışı kalmış kişi, duygu ve bilgilerden alan sergi, bireyin toplumsal normlar ve kontrol mekanizmaları karşısında geliştirdiği var olma stratejilerini araştırıyor. Yalter'in resim, fotoğraf, yazı, kolaj, performans, video gibi farklı mecraları bir araya getiren yerleştirmelerinin birçoğu Türkiye'de ilk kez sergileniyor.

Bilge Friedlaender'ın "Sözcükler, Sayılar, Çizgiler" isimli kişisel sergisi sanatçının 1980 yılından bu yana sergilenmemiş ve Türkiye'de izleyicilerle hiç buluşmamış eserlerini bir araya getiriyor. "Sözcükler, Sayılar, Çizgiler", üretimini zaman/mekan algısı, boyutlar arası geçiş, görecelik gibi konular üzerine yoğunlaştırmış olan ve 2000 yılında aramızdan ayrılan Friedlaender'ın vefatından sonra gerçekleşen ilk kişisel sergisi olma özelliğini taşıyor. Küratörlüğünü Mira Friedlaender ile Işın Önol'un birlikte yaptıkları sergi, Friedlaender'ın 1970 – 1983 yılları arasında basit malzemelerle mütevazı bir görsel dili hedeflediği eserlerini bir araya getiriyor.

YORUMLAR
500
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Büyük ve güçlü Türkiye'nin inşasından taviz vermemek için 2023 seçimlerini Meclis'te Cumhur İttifakı'nın, Cumhurbaşkanlığında... Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Büyük ve güçlü Türkiye'nin inşasından taviz vermemek için 2023 seçimlerini Meclis'te Cumhur İttifakı'nın, Cumhurbaşkanlığında... Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakcı Brüksel'de temaslarda bulundu Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakcı Brüksel'de temaslarda bulundu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 52 bin personeli ve 60 aracıyla afetlere daima hazır Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 52 bin personeli ve 60 aracıyla afetlere daima hazır
Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Nil Yalter ve Bilge Friedlaender sergileri açıldı - Son Dakika

Bu haber Bültenler tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Bültenler tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Bültenler kurumudur.

Advertisement