Nilüferli Öğrenciler Japon Miyazaki'yi Unutmadı - Son Dakika

Nilüferli Öğrenciler Japon Miyazaki'yi Unutmadı

02.01.2012 18:05
Nilüferli Öğrenciler Japon Miyazaki'yi Unutmadı, System.String[]

Van depremi sonrasında kurtarma çalışmalarına katılırken yaşanan artçı sarsıntı nedeniyle enkaz altında kalarak yaşamını yitiren Japon Dr.

Van depremi sonrasında kurtarma çalışmalarına katılırken yaşanan artçı sarsıntı nedeniyle enkaz altında kalarak yaşamını yitiren Japon Dr. Atsushi Miyazaki Nilüferli öğrenciler tarafından unutulmadı. Bursa Vahide Aktuğ İlköğretim Okulu öğrencileri hazırladığı yılbaşı kartlarıyla Japon Dr. Atsushi Miyazaki'yi yaşatıyor.

Resim öğretmenleri Cengiz Çelik'in önderliğinde 'Kiraz Çiçeğim Dr. Miyazaki' adı altında bir proje geliştiren 7. sınıf öğrencileri, Japon akranlarına ve yetkililere yollamak üzere yılbaşı tebrik kartları hazırladı.

Öğrencilerin projesine Nilüfer Kent Konseyi ve Nilüfer Belediyesi de ortak oldu. Japonya'da Tokai kenti ile kardeş şehir bağları bulunan Nilüfer Belediyesi kartları en doğru adreslere ulaştırmayı taahhüt etti. Öğrenciler, kartları teslim etmek üzere Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'le Nilüfer Kent Konseyi'nde bir araya geldi.

Dr. Miyazaki anısına yapılan bu çalışmayı çok önemsediğini belirten Başkan Bozbey, öğrencileri kutlarken, "Depreme karşı aldıkları önlemleri her geçen gün geliştiren ve binaları 8-9 şiddetinde depremlere dayanıklı hale getiren Japonlardan hem bu alanda, hem de insan hayatı için binlerce kilometre ötede ölümü göze alan insani anlayışları açısından öğrenecek çok şeyimiz var. Sizlerin de bu anlayışa saygı göstermeniz beni çok mutlu etti." dedi.

Konuşmaların ardından öğrenciler hazırladıkları kartları Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'e teslim etti. Kartlar, Nilüfer Kent Konseyi tarafından, belediyenin desteğiyle Japonca dersleri veren Anraku'nun aracılığıyla Japonya'ya gönderilecek. Geleneksel Japon kağıt katlama sanatı origami ve Osmanlı motiflerini bir arada kullanan öğrencilerin hazırladığı tebrik kartlarının içinde ise şu metin yer alıyor: "Japon kiraz çiçekleri baharda kusursuz güzellikler sunar. Kısa ömürlerini çiçek olarak tamamlarlar. Bizim ülkemizin de kiraz çiçekleri güzeldir. ve o güzel çiçekler sonra meyve olur. Ülkemizin acısını paylaşmaya gelen Dr. Miyazaki'nin hayatı da kiraz çiçeklerine benziyor. Dr. Miyazaki de bizim kiraz çiçeğimizdir artık. Onun yüce hatırasını yüreklerimizde taşırken sizlere kiraz çiçekleri güzelliğinde yani yıllar diliyoruz."

Nilüferli Öğrenciler Japon Miyazaki'yi Unutmadı
Nilüferli Öğrenciler Japon Miyazaki'yi Unutmadı
Nilüferli Öğrenciler Japon Miyazaki'yi Unutmadı
Nilüferli Öğrenciler Japon Miyazaki'yi Unutmadı

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Nilüferli Öğrenciler Japon Miyazaki'yi Unutmadı - Son Dakika


Son Dakika

Hollandalı Geert Wilders'tan küstah NATO çağrısı: Türkiye atılsın Akıllara durgunluk veren olay! 8 yaşındaki çocuk 3 kişiyi öldürdü 2 günlük bebeğini öldürdüğü ileri sürülen anne, Serap Paköz'ün programının canlı yayınında gözaltına alındı Hatay'daki saldırıdan yeni görüntüler! İkinci teröristin etkisiz hale getirilme anları kamerada Silikonlarını yenilettiği konuşulan Serenay Sarıkaya eve çağırdığı doktoruna muayene oldu Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla 2 ay daha uzatıldı Son Dakika: Eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş, 73 yaşında hayatını kaybetti Hatay'da teröristlerle girilen çatışma ve patlama anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı