Normalleşme haritasına bakan herkes bu ili fark ediyor! İşte Uşak'ın mavi kalmasının 3 sırrı - Son Dakika

Normalleşme haritasına bakan herkes bu ili fark ediyor! İşte Uşak'ın mavi kalmasının 3 sırrı

02.03.2021 11:33

Canlı yayında normalleşme adımlarını değerlendiren Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, bölgesinde mavi kategorideki tek il olan Uşak'ın durumuyla ilgili de konuştu. Kentte aşılama hızının yüksek olduğunu belirten Ertuğrul, 65 yaş ve üstünün zamanını evinde geçirmesinin ve kurallara uyulmasının vaka sayısını düşürdüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamayla Türkiye'de vaka sayılarına göre bölge bölge kontrollü normalleşme başladı. Vaka sayısına göre düşük ve orta riskli illerde kısıtlamalar esnetilirken, haritada İç Ege bölgesinin mavi kategorideki tek ili olan Uşak'ın durumu ise büyük merak konusu oldu. Normalleşme adımlarını CNN Türk canlı yayında değerlendiren Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, Uşak'ın başarısındaki 3 sırrı da açıkladı.

"UŞAK'TAKİ VATANDAŞLARIMIZ BEN MASKEMİ ÇIKARTAYIM DEMEMELİ"

Kuzey komşusu Kütahya'nın 'yüksek riskli' ve diğer komşularının 'orta riskli' olarak çevrelediği Uşak'ın 'düşük riskli' mavi renkte yer alması dikkat çekerken Prof. Dr. Ertuğrul konuyla ilgili şunları söyledi;

"Bütün işimiz sayılar bizim. Uşak'ta aşılama hızımız yüksek bu birincisi. Bir diğeri de 65 yaş ve üstü daha fazla evde kalıyor. Ayrıca vatandaşların da kurallara daha dikkatli uyduğunu belirterek burada onları tebrik etmek gerekiyor. Afyon'dan Kütahya'dan Denizli'den vatandaşlarımız hafta sonu Uşak rahat diye oraya akın etmemeli ya da Uşak'taki vatandaşlarımız ben maskemi çıkartayım gibi bir hareket gerçekleştirmemeli."

Normalleşme haritasına bakan herkes bu iki ili fark ediyor! İşte Uşak ve Adıyaman'ın sırrı

"TEST YAPMAYA GİTMEMEK GİBİ BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL"

Güneydoğu Anadolu'nun haritada masmavi görülmesiyle ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Ertuğrul, "Test yapmaya gitmemek gibi bir durum bu bölgelerde söz konusu değil. Çünkü bir oran hesaplıyoruz burada yani yüz binde kaç olduğunu. Kaç test yaparsanız yapın o görülen durumun yüz bin kişideki orantısı ile böyle bir karar alınıyor" dedi.

"KONYA NEDEN KIRMIZI BUNU BİLİMSEL OLARAK AÇIKLAYAMAM"

Güneydoğu'da kış aylarının hakimiyetinin bulunduğunu ve insanların isteseler bile sosyalleşemeyeceğini ifade eden Prof. Dr. Ertuğrul, "İnsan hareketliliğinin azaldığını da düşünürseniz aslında bunun olması normal gibi. Yüksek riskli bölgelere baktığımız zaman aslında orada dar alanda çok fazla insanın bir arada yaşamak zorunda olduğu ve insan hareketliliğinin yoğun olduğu bölgelerin kırmızıya doğru geçtiğini daha net görüyoruz. Burada ilginç olanı Konya gibi. O bölge niye kırmızı bunu ben de bilimsel olarak açıklayamam. Veya Burdur gibi. Şu anda çok da bilimsel veri oluşturabilecek bir veri yok aslında elimizde" dedi.

Normalleşme haritasına bakan herkes bu iki ili fark ediyor! İşte Uşak ve Adıyaman'ın sırrı
Prof. Dr. Bülent Ertuğrul

"BÜYÜK İHTİMALLE İÇİŞLERİ BAKANLIĞI BİR TALİMAT YAYINLAYACAKTIR"

Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, sunucunun "Adıyaman örneğini nasıl açıklayabiliriz. Buradaki giriş çıkışlar da aslında yasaklanmalı mı?" sorusuna şu yanıtı verdi;

"En belirsiz konu o aslında. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Ama benim önerimi soruyorsanız o kırmızı bölgelerde aslında ciddi karantina önlemlerinin de alınması gerekiyor. İller arasındaki geçişin mutlaka sınırlandırılması hatta eğer il içerisindeyse olguların yoğun olarak görüldüğü ilçe belde köy gibi yerlerde de ciddi karantina önlemlerinin alınması gerekiyor. Giriş çıkışların kısıtlanması sınırlanması gerekiyor. Şu anda bizim en eksik noktamız bilmediğimiz o. Büyük ihtimalle İçişleri Bakanlığı buna yönelik bir talimat yayınlayacaktır. Trabzon'dan kalkan bir kişi nasılsa düşük risk var diyerek başka bir bölgeye gitmemeli gidecekse de ya HES kodu uygulamasıyla ya da başka bir kontrol mekanizması ile bunun yapılması gerekiyor. Çünkü bu pandemide başarılı olan Yeni Zelenda ve Çin bunu böyle başardılar. Yani Yeni Zelenda'da bir ilde tek bir olgunun görülmesi bile oranın tamamı ile karantina alınmasına yetti. Bizim de buna benzer bir yöntemi uygulamamız gerekiyor. Bu haritalar haftalık değerlendirilecek. Önlemler de ona göre alınacak bundan sonra. Gece sosyalleşmeyi engellemek için yapıldı akşamki yasağın devamının bununla ilgili olduğunu düşünüyorum."

Normalleşme haritasına bakan herkes bu ili fark ediyor! İşte Uşak'ın mavi kalmasının 3 sırrı
İçişleri Bakanlığı'ndan normalleşme genelgesi! Kaldırılan kısıtlamalarla ilgili tüm detaylar netleşti

Son Dakika Güncel Normalleşme haritasına bakan herkes bu ili fark ediyor! İşte Uşak'ın mavi kalmasının 3 sırrı - Son Dakika


Son Dakika

Göztepe maçında Fatih Terim'in oldukça moralsiz olduğu görüldü Göztepe maçında Fatih Terim'in oldukça moralsiz olduğu görüldü Muğla'da ormanlık alan alevlere teslim oldu Muğla'da ormanlık alan alevlere teslim oldu Son Dakika: Türkiye'de 17 Nisan günü koronavirüs nedeniyle 288 kişi vefat etti, 62 bin 606 yeni vaka tespit edildi Son Dakika: Türkiye'de 17 Nisan günü koronavirüs nedeniyle 288 kişi vefat etti, 62 bin 606 yeni vaka tespit edildi İbrahim Kalın'dan Erkan Oğur'a tepki: Birlikte susacaktık İbrahim Kalın'dan Erkan Oğur'a tepki: Birlikte susacaktık Süper Lig'in 35. haftasında Galatasaray, deplasmanda Göztepe'yle karşılaşıyor! Canlı anlatım Süper Lig'in 35. haftasında Galatasaray, deplasmanda Göztepe'yle karşılaşıyor! Canlı anlatım Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hasankeyf-2 köprüsünün açılışında yine çevre düzenlemesi uyarısı yaptı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hasankeyf-2 köprüsünün açılışında yine çevre düzenlemesi uyarısı yaptı İBB'nin Adalar'dan toplatıp sahiplendirdiği atlar tartışma konusu oldu! Hatay'a gönderilen 50 at kayıp İBB'nin Adalar'dan toplatıp sahiplendirdiği atlar tartışma konusu oldu! Hatay'a gönderilen 50 at kayıp Antalya'da endişelendiren görüntüler! Sürü halinde geldiler, vatandaşlar deniz sezonu için kaygılı Antalya'da endişelendiren görüntüler! Sürü halinde geldiler, vatandaşlar deniz sezonu için kaygılı