Norveç - Son Dakika

Norveç

26.11.2012 20:23
Norveç, System.String[]

Norveç'te geçen yıl 77 kişiyi öldürmek suçundan 21 yıl hapis cezasına çarptırılan aşırı sağ görüşlü Anders Behring Breivik'in başkent Oslo'da düzenlediği saldırının görüntüleri ilk kez yayımlandı.

Norveç'te geçen yıl 77 kişiyi öldürmek suçundan 21 yıl hapis cezasına çarptırılan aşırı sağ görüşlü Anders Behring Breivik'in başkent Oslo'da düzenlediği saldırının görüntüleri ilk kez yayımlandı.

Norveç devlet televizyonu NRK'nin yayımladığı, güvenlik kameralarının çektiği görüntülerde üniformalı Breivik, Oslo'da 22 Temmuz 2011'de içinde bombanın bulunduğu beyaz bir kamyoneti park edip hızlı adımlarla hükümet binasının park yerinden uzaklaşırken görülüyor.

Video görüntülerinde yaklaşık bir tonluk bombanın patlama anı farklı açılardan görülebiliyor. Kamera kayıtlarında patlamadan sonra Breivik'in gri bir araçla saldırı yerini terk ettiği yer alıyor.

Saldırı anında görev başında olan bir güvenlik görevlisi, "Genellikle başbakan ve korumalarının dışarıya park ettiğini ancak izinsiz olarak bazı kişilerin de bu park yerine araçlarını koyduklarını ve bu kişilerin peşine düştüklerini" belirtti.

Kontrol ekranından bir kişinin izinsiz olarak park yerine aracını koyduğunu gören güvenlik görevlisi, kamyonet şoförünün bekçi olduğunu sandığını ancak aracın sahibinin kimliğini belirlemek için kayıtları incelediğini söyledi,

"Elime telefonu aldım ve..." diyerek cümlesini bitiremedi.

Breivik'in Oslo'da düzenlediği saldırıda 8 kişi ölmüş, onlarca kişi yaralanmıştı.

Saldırı sırasıda makamında bulunan Başbakan Jens Stoltenberg yara almamıştı.

Norveçli yetkililer, hükümet binasına giden yolun, 2004'te bu yönde alınmış bir karara rağmen kapatılmamış olması nedeniyle uzun süre eleştirilere maruz kalmıştı.

Oslo'daki bombalı saldırıdan sonra Breivik, Ütoya adasındaki kampta 69 genci katletmişti.

Daha önce mahkemede izlenen görüntüler, ilk kez kamuoyunun önüne çıktı.

Muhabir: Şeyma Tahan/ AFP

Yayıncı: Murat Taydaş - OSLO

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Norveç - Son Dakika


Son Dakika

Memurun fazla mesai ücretine zam! İşte önümüzdeki yıl saat başı verilecek ücret Marcus Thuram, kendisini tanımayan güvenlik görevlisine Google'dan fotoğraflarını gösterdi Azeri spiker, Zengilan kentinin işgalden kurtarılması haberini ağlayarak sundu Son Dakika! Büyükçekmece'de eğitim uçağı düştü, ilk müdahale çevredeki vatandaşlardan geldi Hemen hemen hepimizde var! Telefon israfı milli serveti eritiyor Bakan Koca'nın ismini vererek uyardığı kentimizden yasak haberi geldi TSK, yerli ve milli silahları ilk kez kullandı! Yapılan atışlar, Azerbaycanlı kardeşlerimize ithaf edildi Paşinyan "Karabağ olmazsa biteriz, silahlanın" çağrısı yapmıştı! Azerbaycan, Karabağ'ın kalbine giden kenti kuşattı