Notre-Dame de Sion Edebiyat Ödülü 10 Yaşında! - Son Dakika

Notre-Dame de Sion Edebiyat Ödülü 10 Yaşında!

02.05.2018 11:53
Notre-Dame de Sion Edebiyat Ödülü 10 Yaşında!, System.String[]

2018 NDS Edebiyat Ödülü'nü « 6.27 Treni » adlı romanıyla Jean-Paul Didierlaurent kazandı.

Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi ile Notre Dame de Sionlular Derneği tarafından düzenlenen NDS Edebiyat Ödüllerinin onuncusu, bu yıl, «6.27 Treni» adlı romanıyla Fransız yazar Jean-Paul Didierlaurent'a verildi. Can Yayınları tarafından yayınlanan kitabın Türkçeye çevir​isini yapan Aysel Bora ise « başarılı çevirmen » ödülü aldı.

Ödül töreni, 9 Mayıs 2018 Çarşamba akşamı Fransız Sarayı'nda Büyükelçi Charles Fries'in ev sahipliğinde gerçekleşecektir.

"6.27 TRENİ"

Edebiyat alanındaki ilk başarılarını, yazdığı öykülerle, kazandığı prestijli ödüllerle yaşayan Fransız yazar Didierlaurent, bu ilk romanıyla, başta ülkesinde olmak üzere dünya çapında adından sıkça söz ettirdi. Yayımlandığı 2014 yılında bir edebiyat fenomeni olarak kabul edilen kitap, kısa sürede 29 dile çevrildi.

Jüri başkanı Tomris Alpay romanın hikâyesini şöyle özetliyor: « Kırmızı balığıyla yalnız bir yaşam süren kahraman Guylain, nefret ettiği bir işte çalışıyor, sevmediği bir patronu ve bir de iş arkadaşı var. Dönüşüme gönderilen kitapları gövdesinde öğüten Zerstor 500 diğer bir deyimle 'Şey' den intikam almak duygusuyla yanıp tutuşan Guylain gün sonunda, dişliler arasından kurtardığı kitaplardan bir sayfayı, her sabah, muntazam bindiği 6.27 treninde okuyor. Yaşam tekdüze devam ederken, Guylain, 6.27 treninde bir flaş bellek bulur.

Megakentin rutin döngüsünde ezilen ruhlar, geri dönüşüm makinesinin dişlileri arasında kaybolan kitaplar, 6.27 Treni günümüz yaşantısının modern ve fantastik bir anlatımı ».

JEAN-PAUL DIDIERLAURENT

1962 doğumlu Fransız yazar, Nancy'de tamamladığı reklamcılık eğitiminin ardından Paris'te çalışmaya başladı. Kısa bir süre sonra doğduğu kent Voges'a döndü ve uzun yıllar bir telekomünikasyon şirketinin müşteri hizmetleri bölümünde çalıştı. Yazdığı öyküleri, 1997 yılında keşfettiği öykü yarışmalarına göndermeye başladı. 2010'da "Brume" (Pus) adlı öyküsüyle Uluslararası Ernest Hemingway Ödülü'nü aldı. Aynı ödüle 2012'de, bu kez, "Mosquito" isimli öyküsüyle layık görülen yazar, onbeş yıl boyunca başka birçok ödülle taçlandırdığı öykü yazarlığına devam etti. 2014 yılında bir ay inzivaya çekilerek kaleme aldığı 6.27 Treni Fransa'da yılın edebiyat olayı olarak kabul edilmesinin ardından Michel Tournier Ödülü'nün de aralarında bulunduğu çok sayıda ödül aldı.

NDS Edebiyat Ödülü Jüri Üyeleri:

Tomris Alpay (Jüri Başkanı)

Yazgülü Aldoğan, Liz Behmoaras, Emel Kefeli, Arzu Öztürkmen, Mayda Saris, Zeynep Sabuncu, Özlem Yüzak, Mine Haksal

NDS Edebiyat Ödülünün Tarihçesi

NDS Edebiyat Ödülü, dönüşümlü olarak bir yıl Türkçe yazan bir Türk yazarın eserine; bir sonraki yıl ise Fransızca yazan ve eseri Türkçeye çevrilmiş Türk veya yabancı bir yazarın eserine verilmektedir.

İlk olarak, 2009 yılında başlatılan NDS Edebiyat Ödülü'ne « Kalenderiye » romanı ile Gürsel Korat layık görülmüştür. «Şehper Dehlizdeki Kuş» adlı öykü kitabıyla Ayşegül Çelik ise mansiyon kazandı.

2010 yılı NDS Edebiyat Ödülü ise Türkçeye çevirisi Yıldız Ademoğlu Atlan tarafından yapılan «Magnus» adlı romanıyla Fransız yazar Sylvie Germain'e verildi.

2011 NDS Edebiyat Ödülü'nü « Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler » adlı kitabıyla Yalçın Tosun kazandı; Gaye Boralıoğlu « Aksak Ritim » adlı kitabıyla mansiyona layık görüldü.

2012 NDS Edebiyat Ödülü'nü, Aysel Bora'nın Türkçeye çevirdiği « Savaşları, Kralları ve Filleri Anlat Onlara » adlı romanıyla Mathias Énard kazandı, Jean-Louis Fournier ise ''Nereye Gidiyoruz Baba? » adlı anlatı kitabıyla mansiyon aldı.

2013 NDS Edebiyat Ödülü'nü «Baba Oğul ve Kutsal Roman» adlı kitabıyla Murat Gülsoy kazandı.

2014 NDS Edebiyat Ödülü'nü, Türkçeye çevirisi Ebru Erbaş tarafından yapılan « Kahrolsun Dostoyevski » adlı romanıyla Atiq Rahimi aldı.

2015 NDS Edebiyat Ödülü'nü «Venüs» adlı romanıyla Şebnem İşigüzel alırken ve « Musa'nın Uykusu» adlı romanıyla Tuğba Doğan mansiyon kazandı.

2016 NDS Edebiyat Ödülü'nü, Türkçeye çevirisi Ebru Erbaş tarafından yapılan «Yaşayanı Onarmak» adlı romanıyla Maylis de Kerangal aldı.

2017 NDS Edebiyat Ödülü'nü « Moskova Defteri » adlı öykü kitabıyla Bahar Aslan kazandı. Mansiyon ise Melisa Kesmez'in « Bazen Bahar » adlı romanına verildi

Notre-Dame de Sion Edebiyat Ödülü 10 Yaşında!

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat Notre-Dame de Sion Edebiyat Ödülü 10 Yaşında! - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Koronavirüs unutuldu! Kısıtlama öncesi toplu taşımada dikkat çeken yoğunluk Sağlık Bakanlığı'ndan 'kan sulandırıcı ilaç' haberlerine yalanlama Hafta sonu 56 saat sürecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı! Neleri yapmak serbest, kimler yasaktan muaf? Son Dakika: Türkiye'de 4 Aralık günü koronavirüs nedeniyle 193 kişi vefat etti, 32 bin 736 yeni vaka tespit edildi Venezuela Devlet Başkanı Maduro: ABD, eşime benden boşanması için teklif yaptı Vaka sayısının yüzde yüz arttığı Antalya'da aile içi bulaşlar yüksek Pentagon'un raporu sızdı! Savaş pilotunun çektiği UFO fotoğrafı ortaya çıktı Eski eşini başka adamla görünce gözü döndü! Adamı vurdu, kadını kaçırdı