Nükleer Güvenlik Zirvesi'nin Hazırlık Toplantısı İstanbul'da Yapılacak - Son Dakika

Nükleer Güvenlik Zirvesi'nin Hazırlık Toplantısı İstanbul'da Yapılacak

25.11.2012 22:10
Nükleer Güvenlik Zirvesi'nin Hazırlık Toplantısı İstanbul'da Yapılacak, System.String[]

Dışişleri Bakanlığı, 2014 yılında Hollanda'da düzenlenecek Nükleer Güvenlik Zirvesi'nin hazırlık toplantısının İstanbul'da yapılacağını duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı, 2014 yılında Hollanda'da düzenlenecek Nükleer Güvenlik Zirvesi'nin hazırlık toplantısının İstanbul'da yapılacağını duyurdu. Toplantıya 50'nin üzerinde ülke ve uluslararası örgütün yaklaşık 150 temsilcisi katılacak.

Bakanlığın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Yasadışı nükleer ticaretin ve nükleer terörizmin önlenmesi, ayrıca nükleer malzemenin emniyet ve güvenliğinin sağlanması hedeflerine yönelik çabaların birleştirilmesi amacıyla ilki 12-13 Nisan 2010 tarihlerinde Washington'da, ikincisi 26- 27 Mart 2012 tarihlerinde Seul'de düzenlenen Nükleer Güvenlik Zirvesi'nin üçüncüsü 2014 yılında Hollanda'da yapılacaktır. Sözkonusu zirvenin ilk hazırlık toplantısı 27-28 Kasım 2012 tarihlerinde İstanbul'da, devlet ve hükümet başkanlarına bu konularda öneride bulunmak amacıyla atanan üst düzey yetkililer ve beraberindeki heyetlerin katılımıyla yapılacaktır. 50'nin üzerinde ülke ve uluslar arası örgütün yaklaşık 150 temsilcisiyle iştirak edeceği toplantıda, geçtiğimiz mart ayındaki Seul zirvesinden bu yana kaydedilen gelişmelerin ele alınması ve 2014 Lahey zirvesine yönelik hazırlıklara başlanması, ayrıca müteakip zirveye giden süreçte atılması gereken somut adımlar ve uluslararası işbirliği olanaklarının değerlendirilmesi öngürülmektedir. Sözkonusu toplantıya evsahipliği yapmamız, Nükleer Güvenlik Zirvesi sürecine başından itibaren sağladığımız aktif ve yapıcı katkının göstergesidir. Nitekim bu toplantıda, ülkemizin nükleer enerjiden en yüksek güvenlik ve emniyet standartlarını karşılayacak şekilde yararlanma kararlılığı ve nükleer yayılmanın önlenmesi konusundaki güçlü ilkesel tutum ve politikaları bir kez daha üst düzeyde dile getirilecektir."

Nükleer Güvenlik Zirvesi'nin Hazırlık Toplantısı İstanbul'da Yapılacak

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Nükleer Güvenlik Zirvesi'nin Hazırlık Toplantısı İstanbul'da Yapılacak - Son Dakika


Son Dakika

Hatay'daki terör saldırısının ardından akıllara ABD'nin uyarısı geldi Hatay'da teröristlerle girilen çatışma ve patlama anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı Hatay'daki patlamanın ardından ilk görüntüler geldi Jorge Jesus, 7 yıl önceki Fenerbahçe'yi unutamıyor: Beni en çok etkileyen maçtı İlk defa Ay'ın güneş gören yüzünde su bulundu Beşiktaş, Yukatel Denizlispor'u deplasmanda 3-2 yendi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ersin Tatar arasında dikkat çeken diyalog: Kapalı Maraş'ta piknik yapalım Cem Yılmaz ile Serenay Sarıkaya ayrıldı mı? Sosyal medya hesapları yalanladı