Nükleer Güvenlik Zirvesi Sherpa Toplantısı - Son Dakika

Nükleer Güvenlik Zirvesi Sherpa Toplantısı

25.11.2012 17:58
Nükleer Güvenlik Zirvesi Sherpa Toplantısı, System.String[]

Hollanda'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek üçüncü Nükleer Güvenlik Zirvesi'nin hazırlık toplantısı 27-28 Kasım tarihlerinde İstanbul'da yapılacak.

Hollanda'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek üçüncü Nükleer Güvenlik Zirvesi'nin hazırlık toplantısı 27-28 Kasım tarihlerinde İstanbul'da yapılacak.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, yasadışı nükleer ticaretin ve nükleer terörizmin önlenmesi, ayrıca nükleer malzemenin emniyet ve güvenliğinin sağlanması hedeflerine yönelik çabaların birleştirilmesi amacıyla ilki 12-13 Nisan 2010'da Washington'da, ikincisi 26- 27 Mart 2012'de Seul'de düzenlenen Nükleer Güvenlik Zirvesi'nin üçüncüsünün 2014 yılında Hollanda'da gerçekleştirileceği belirtildi.

Açıklamada, söz konusu zirvenin ilk hazırlık toplantısının ise 27-28 Kasım 2012 tarihlerinde İstanbul'da, devlet ve hükümet başkanlarına bu konularda öneride bulunmak amacıyla atanan üst düzey yetkililer ve beraberindeki heyetlerin katılımlarıyla yapılacağı ifade edildi.

Hazırlık toplantısına 50'den fazla ülke ve uluslararası örgütün yaklaşık 150 temsilciyle katılacağına değinilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Toplantıda, geçtiğimiz Mart ayındaki Seul Zirvesi'nden bu yana kaydedilen gelişmelerin ele alınması ve 2014 Lahey Zirvesi'ne yönelik hazırlıklara başlanması, ayrıca müteakip zirveye giden süreçte atılması gereken somut adımlar ve uluslararası işbirliği olanaklarının değerlendirilmesi öngörülmektedir.

Söz konusu toplantıya evsahipliği yapmamız, Nükleer Güvenlik Zirvesi sürecine başından itibaren sağladığımız aktif ve yapıcı katkının bir göstergesidir. Nitekim bu toplantıda da ülkemizin nükleer enerjiden en yüksek güvenlik ve emniyet standartlarını karşılayacak şekilde yararlanma kararlılığı ve nükleer yayılmanın önlenmesi konusundaki güçlü ilkesel tutum ve politikaları bir kez daha üst düzeyde dile getirilecektir."

Muhabir: Duygu Özbay

Yayıncı: Murat Taydaş - ANKARA

Nükleer Güvenlik Zirvesi Sherpa Toplantısı

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Nükleer Güvenlik Zirvesi Sherpa Toplantısı - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika: Azerbaycan ordusu ilerleyişini sürdürüyor! Gubadlı kent merkezi Ermenistan'ın işgalinden kurtardı Erol Bulut'tan dikkat çeken şampiyonluk temennisi: Umarım sezon sonuna kadar namağlup gideriz Burak Yılmaz'ın golü yetmedi, Lille Nice ile berabere kaldı Erkek kardeşi tarafından katledilen Melek Aslan cinayetinin azmettiricisi Orhan Vatansever tutuklandı Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Vakit kaybına tahammülümüz yok, ordumuz daha hızlı ilerleyecek Sosa'nın Trabzonspor maçındaki hatası ve performansı F.Bahçe taraftarının tepkisini çekti 20 yaşındaki genç, yarı çıplak halde park halindeki aracın üstüne düştü F.Bahçe'den müthiş geri dönüş! Trabzonspor'u net skorla mağlup ettiler