Nuri Alço, 'Soğuk Gazoz'la Anılmaktan Rahatsız Değil - Son Dakika

Nuri Alço, 'Soğuk Gazoz'la Anılmaktan Rahatsız Değil

22.09.2012 09:40
Nuri Alço, 'Soğuk Gazoz'la Anılmaktan Rahatsız Değil, System.String[]

'Soğuk bir gazoz istermisin yavrum' repliği ile akıllara kazınan Yeşilçam'ın kötü adamı Nuri Alço, 19.Altın Koza Film Festivali'ne katılmak üzere geldiği Adana'da, ilgi odağı oldu.

'Soğuk bir gazoz istermisin yavrum' repliği ile akıllara kazınan Yeşilçam'ın kötü adamı Nuri Alço, 19. Altın Koza Film Festivali'ne katılmak üzere geldiği Adana'da, ilgi odağı oldu. İzleyicilerin kafasında rol aldığı karakterlerle özdeşleşmediğini gözler önüne seren usta oyuncu, "Ben o gazozlarla filmlerimi izleyen çok sayıda genç kızın gözünü açtım. Başlarına böyle bir şey gelmesini önledim" dedi.

Ziyaret ettiği Optimum Outlet Adana AVM'de büyük ilgiyle karşılaşan Nuri Alço, Kahve Durağı'nda kahvesini yudumlarken, kendisini öpmek ve fotoğraf çektirmek isteyenleri kırmadı. Sinemaya tam 40 yıldır hizmet eden, 200'ü aşkın filmde rol alan, beyaz takım elbisesi ile bazen bir mafya babası, bazen de bir uyuşturucu kaçakçısını canlandıran başarılı oyuncu şunları söyledi: "Zamanında benim çektiğim filmlerde gençlere kötü yola, uyuşturucu batağına, kadın satıcılarının ellerine düşmemeleri gerektiği mesajları vardı. Çünkü o yıllarda köyden kaçıp İstanbul'a artist olma hayalleriyle gelenler çoktu. Beyoğlu'na gelip hayatlarını kaydırıyorlardı. Ben onların gözünü açmaya çalıştım. Ailelerine de mesajlar vermiş oldum. Aileler, bu filmleri izleyip, 'aman kızım kimsenin elinden bir şeyler alıp içme' mesajları veriyorlardı. O zamanlar bu tür şeyler çok insanın başına geliyordu. Belki halen vardır ama eskisi kadar değildir."

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'ın, Altın Koza'ya çok büyük önem verdiğini, bu festivalin kentin tanıtımına katkı sunduğuna inandığını anlatan Nuri Alço, "Ancak, buraya daha fazla Yeşilçam starının gelmesini arzu ederdim." diyerek, şöyle devam etti: "Tabi şuanda Zihni Bey belediye başkanlığını vekaleten yürütüyor. Çok iyi niyetli, sanata, sanatçıya değer veren bir başkan. Adana sinemaya gerçekten yön veren bir memleket. Yeşilçam başladığında ilk yıllarda sinemalar siyah beyazken Adana'da çok işletmeci vardı. Bir İzmir işletmesi, Adana işletmesi vardı. Adana işletmesi geliyordu Beyoğlu'na parayı bastırıp, filmi alıyordu. Bu nedenle, Altın Koza Film Festivali bu kentin simgesi ve geleneğidir."

ARTİST OLMAK ESKİDEN ZORDU

Nuri Alço, kendi jenerasyonlarında artist olmanın öyle kolay olmadığını anımsatarak, şöyle devam etti: "Ses mecmuaları, hayat mecmuaları vardı. Fotoroman, kral, kraliçe yarışmaları vardı. Üç tane resim gönderiyordun, onlardan büyük bir eleme sonucu seçiliyordun. O zaman fizik ölçüleri önemliydi. Şimdiki sanatçılarda bu artık aranmıyor. Artık bir aktör yüzü, sinema yüzü yok. Önceden aktör denildiği zaman bir duruş olurdu. Genç kızlar, gençler Tarık Akan'ın fotoğraflarına, posterlerine imza atar bayram tebriki gönderirlerdi. Bütün sanatçıların kartpostalları vardı. Biz de starlık devri yaşadık. Ben Tarık Akan'dan bir sonraki dönemde geldim. Mesela kötü adam yüzü denilince akla gelen Hayati Hamzaoğlu, Erol Taş, Kadir Savun, Kazım Kartal vardı. Usta oyuncular Murat Soydan, Kuzey Vargın, Göksel Arsoy, izzet Günay, Rahmetli Ekrem Bora vardı. Hepsinin karakteristik farklı yüzleri vardı. Artık o karizmatik adıyla anılan ünlüler yok. Artık ünlü denilenler dizilerdeki adlarıyla tanınıyor, gerçek adlarını bilen fazla değil. Ama bizim dönemimizin starları öyle değil."

KIVANÇ TATLITUĞ

Günümüz aktörlerinden gelecek vadeden, yüzü, duruşu ve saygısıyla örnek modelin Kıvanç Tatlıtuğ olduğunun altını çizen Nuri Alço, "Kıvanç, kendini sürekli yeniliyor, çok terbiyeli, büyüklerine saygılı ve her rolün adamı olduğunu gösteriyor. İzmir'de Kültür Bakanlığı desteğiyle 'Çakır Efe' adıyla çekilecek güzel bir filmde onunla oynayacağız." dedi. Kenan İmirzalıoğlu'nu da örnek gösteren Nuri Alço, aynı tip rollerde oynasa da gayet başarılı bulduğunu kaydetti. Halen aktif sinema yaşamına devam eden Nuri Alço, yakında çekimlerine başlanacak ve Ayşen Guruda'nın annesini canlandıracağı komedi tarzındaki bir televizyon dizisi ile hayranlarının karşısına çıkacağını sözlerine ekledi.

Nuri Alço, 'Soğuk Gazoz'la Anılmaktan Rahatsız Değil
Nuri Alço, 'Soğuk Gazoz'la Anılmaktan Rahatsız Değil
Nuri Alço, 'Soğuk Gazoz'la Anılmaktan Rahatsız Değil
Nuri Alço, 'Soğuk Gazoz'la Anılmaktan Rahatsız Değil

- Kaynak: CHA

Son Dakika Kültür Sanat Nuri Alço, 'Soğuk Gazoz'la Anılmaktan Rahatsız Değil - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Erkek kardeşi tarafından öldürülen Melek Aslan'ın azmettiricisi Orhan Vatansever'in ifadesi ortaya çıktı İmamoğlu'na geçmiş olsun telefonu eden Bakan Koca, İstanbulluları uyardı: Halkımızı tedbirli olmaya davet ediyorum Galatasaray'ın gündemine gelen eski Fenerbahçeli Garry Rodrigues, Al-İttihad'a geri döndü Ermenistan Dışişleri Bakanı'na ünlü CNN muhabirinden soğuk duş! Paşinyan'ın sözleri soruldu, ne diyeceğini bilemedi Azerbaycan ordusu Ermenistan'a ait savaş uçağı ve İHA düşürdü Şafak Sezer, lüks villasını 9 milyon 700 bin TL'ye satışa çıkardı Minnoşlar filmi nedeniyle Netflix aboneliklerinde iptaller rekor kırdı Son Dakika! Aliyev ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeli haberi verdi: Azerbaycan işgal altındaki topraklarını geri alıyor