Nusaybin-Cizre karayolunun ulaşıma kapanması - AFAD Başkanı Oktay - - Son Dakika

Nusaybin-Cizre karayolunun ulaşıma kapanması - AFAD Başkanı Oktay -

16.12.2013 15:43
Nusaybin-Cizre karayolunun ulaşıma kapanması - AFAD Başkanı Oktay -

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, Şanlıurfa'dan Habur'a kadar bütün yolun kontrollü olarak çift yönlü ulaşıma açıldığını belirterek, "Herhangi bir sorun yok" dedi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, Şanlıurfa'dan Habur'a kadar bütün yolun kontrollü olarak çift yönlü ulaşıma açıldığını belirterek, "Herhangi bir sorun yok" dedi.

Avrupa Birliği Komisyonu Üyesi Cecilia Malmström, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Kurulu (BMMYK) Temsilcisi Carol Batchelor ile AFAD Başkanı Oktay arasında Türkiye'de kamp dışındaki Suriyelilerin korunması ve temel hizmetlerin sağlanmasını amaçlayan iyi niyet mektubu imzalandı.

Oktay, iyi niyet mektubunun imzalanmasından sonra gazetecilerin ulaşıma kapanan karayolları konusundaki sorularını yanıtladı.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, uzun yıllardır bu kadar yoğun kar yağışı yaşanmadığını belirten Oktay, yağışı bereket olarak değerlendirdiklerini ve yaşananlara da felaket ve afet boyutunda bakmadıklarını söyledi.

Şanlıurfa'dan Habur'a kadar bütün yolun kontrollü olarak çift yönlü ulaşıma açıldığına ve herhangi bir sorun bulunmadığına işaret eden Oktay, "Aşırı soğuklar nedeniyle farklı önlemler de aldık. Yolda kalanlara kumanya, battaniye ve ısıtıcıya kadar her türlü yardımda bulunduk. Araçlarının yanında kalmak istemeyenlere de Mardin ve Şırnak'ta barınma merkezlerinde yer temin ettik" şeklinde konuştu.

Oktay, çalışmalara, Genelkurmay Başkanlığı ve jandarmanın yanı sıra İçişleri, Sağlık ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlıkları, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Türk Kızılayı ekiplerinin de destek verdiğini bildirdi.

Yol açma faaliyetlerinin, yaklaşık bin 250 personel ve 550 araçla gerçekleştirildiğine dikkati çeken Oktay, çalışmaların ciddi bir sorun yaşanmadan sonuçlandırıldığını anlattı.

-AFAD'a araç takviyesi

Oktay, AFAD bünyesindeki araç, gereç ve ekipman sayısının artırılmasına yönelik bu hafta içinde Kalkınma Bakanlığı ile görüşme yapacaklarını bildirdi.

İpekyolu ulaşımında sadece kar yağışından dolayı sıkıntı yaşanmadığını ifade eden Oktay, özellikle tır şoförlerinin yoğun kış şartlarında uymaları gereken kurallar konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Uyuşturucu batağındaki evlatlarını anlatan baba kendinden geçip yüzünü tokatladı: Artık sesimizi duyun Uyuşturucu batağındaki evlatlarını anlatan baba kendinden geçip yüzünü tokatladı: Artık sesimizi duyun Suriye hattında yoğun helikopter hareketliliği Nusaybin'den görüntülendi Suriye hattında yoğun helikopter hareketliliği Nusaybin'den görüntülendi Cizre'de uçurtma şenliği Cizre'de uçurtma şenliği
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Nusaybin-Cizre karayolunun ulaşıma kapanması - AFAD Başkanı Oktay - - Son Dakika


Advertisement