Obama'dan 21 Kişiye "Özgürlük Madalyası" - Son Dakika

Obama'dan 21 Kişiye "Özgürlük Madalyası"

4 yıl önce

NEW ABD'de verilen en yüksek sivil nişan olan "Başkanlık Özgürlük Madalyası"nı bu sene alacak 21 kişinin isimleri açıklandı.

Obama'dan 21 Kişiye

NEW ABD'de verilen en yüksek sivil nişan olan "Başkanlık Özgürlük Madalyası"nı bu sene alacak 21 kişinin isimleri açıklandı.


Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, nişana layık görülenler arasında spor dünyasından basketbol efsaneleri Kerim Abdül Cabbar ve Michael Jordan, televizyon ve radyo spikeri Vin Scully, sanat dünyasından Robert de Niro, Tom Hanks, Ellen DeGeneres, Robert Redford, Diana Ross, Cicely Tyson, senarist Lorne Michaels, şarkıcı Bruce Springsteen, mimar Frank Gehry ve heykeltıraş Maya Lin bulunuyor.


Bilim dünyasından fizikçi Richard Garwin, Microsoft'un kurucusu olan ve hayırseverlik kurumlarıyla bilinen Bill Gates ve eşi Melinda Gates, NASA için yazılım geliştiren Margaret H. Hamilton, bilgisayar mühendisi Amiral Grace Hopper, Amerikan yerlilerinin haklarını savunan toplumsal lider Elouise Cobell, hukukçu Newt Minow ve Miami Dade Koleji Rektörü Eduardo Padron da listede yer alıyor.


"Başkanlık Özgürlük Madalyası", ülkede verilen en yüksek sivil onuru temsil ediyor.


ABD Başkanı Barack Obama tarafından madalyaya layık görülenlerin isimlerinin duyurulduğu açıklamada, "Bilim adamlarından hayırseverlere, sporculardan sanatçılara bu 21 kişi Amerika'yı ileriye taşıdı ve dünyadaki milyonlarca insana ilham verdi." ifadesi kullanıldı.


Her yıl ABD Başkanının seçtiği isimlere verilen nişanı daha önce alanlar arasında sinema dünyasından Meryl Streep (2014), Sidney Poitier (2009) ve John Wayne (1980), yazarlar T.S. Eliot (1964) ve Toni Morrison (2012), müzisyenler Bob Dylan (2012) ve Frank Sinatra (1985), gazeteci ve spiker Walter Cronkite (1981), aktivist Martin Luther King Jr. (1977) ve efsanevi boksör Muhammed Ali (2005) de bulunuyor.


Özgürlük madalyaları, 22 Kasım'da Beyaz Saray'da gerçekleştirilecek törenle sahiplerine verilecek.

Haber Yayın Tarihi: 18.11.2016 03:01 Kaynak: AASon Dakika

Bir düğüne katılan oyuncu Bige Önal, rüzgarın esmesiyle frikik verdi
Kardeşinin karısıyla birlikte olan adamın mahkemedeki ifadesi kan dondurdu Eski NBA oyuncusu Delonte West, yol ortasında dövüldü

Son Dakika Haberleri