"Oğlum Kandırılarak Dağa Kaçırıldı" - Son Dakika

"Oğlum Kandırılarak Dağa Kaçırıldı"

12.01.2012 12:40

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde oluşturulan, "terör ve şiddet olayları kapsamında yaşam hakkı ihlallerinin incelenmesine" yönelik alt komisyon, Hakkari'nin Çukurca ilçesinde terör örgütüne yönelik operasyonda ölü ele geçirilen Sezer Arslan'ın babası Mehmet Arslan'ı dinledi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde oluşturulan, "terör ve şiddet olayları kapsamında yaşam hakkı ihlallerinin incelenmesine" yönelik alt komisyon, Hakkari'nin Çukurca ilçesinde terör örgütüne yönelik operasyonda ölü ele geçirilen Sezer Arslan'ın babası Mehmet Arslan'ı dinledi.

Arslan, 15 çocuğundan biri olan Sezer Arslan'ın Hakkari'deki bir anadolu lisesinde yatılı okuduğunu belirterek, 2 yıl önce birden ortadan kaybolduğunu anlattı. Oğlunu ülkenin her yerinde aradığını belirten Arslan, "Aklım kesmiyor. PKK'ya gittiğini bilmiyorduk o zaman. Oğlumun PKK ile hiçbir ilgisi yoktu. Kandırılarak dağa kaçırıldı" diye konuştu.

Arslan ailesinin yaşadığı Muş'un Korkut ilçesine bağlı İçboğaz Köyü Muhtarı Mehmet Arat da komisyona olaya ilişkin bilgi verdi.

Sezer Arslan'ın kaybolmadan 10 gün önce ağabeyleri tarafından okulunda ziyaret edildiğini anlatan Arat, öğretmenlerinin ağabeylere, "Sezer'in çok başarılı bir öğrenci olduğunu" söylediklerini aktardı.

"Sonra çocuk kandırılıp dağa çıkarılıyor" sözleriyle konuşmasına devam eden Arat, Sezer Arslan'ın 16 yaşında dağa çıkarıldığını, ölüm haberinin 2 yıl sonra geldiğini anlattı. Arat, "Arap kökenli ve korucu ailesi olduğumuz için çocuğun dağa kaçırıldığını düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

Sezer Arslan'ın terör örgütü PKK'ya karşı hiçbir sempatisi olmadığını belirten Arat, şöyle devam etti:

"Çalışkan bir çocuktu. Dağda 2,5 yıl kaldı. Bu süre içinde hiçbir haber alamadık. 1 yıldan sonra artık örgütte olduğunu anladık. Geri almak için çok çabaladık. Sezer'in ölüm haberini internetten aldık. Sonra teşhis için Malatya'ya gidildi. Bizim çocuğumuzun cenazesi üzerinden rant elde edilmesini engellemek için devlet büyüklerimizden yardım istedik. 'Bizim çocuğumuz PKK'lı değildi, kandırıldı, cenazemizi verin, gömelim' dedik. Cenazemizi aile arasında düzenlenen bir törenle kendimiz defnettik."

Komisyon Başkanı Naci Bostancı tarafından Cenaze sırasında ailenin evine Türk bayrağı astığının anımsatılması üzerine Arat, bu duruşlarının ülkenin her yerinde takdirle karşılandığını ve çok olumlu mesajlar aldıklarını söyledi.

Bölgeye yönelik bakış açısının artık değiştiğini ve batıdaki illerde ne hizmet varsa hepsini almaya başladıklarını anlatan Arat, "Bunlar çok güzel ama artık huzur da istiyoruz" dedi. - TBMM

 Oğlum Kandırılarak Dağa Kaçırıldı

Kaynak: AA

Son Dakika Politika 'Oğlum Kandırılarak Dağa Kaçırıldı' - Son Dakika


Son Dakika

Yangında 7 kişinin hayatını kaybettiği Manavgat'ta terk edilmiş bir motosiklette molotof düzeneği bulundu 08:42 Yangında 7 kişinin hayatını kaybettiği Manavgat'ta terk edilmiş bir motosiklette molotof düzeneği bulundu AK Parti, Kılıçdaroğlu'nu etiketleyerek yaptığı 07:55 AK Parti, Kılıçdaroğlu'nu etiketleyerek yaptığı "Katar" paylaşımını gelen tepkiler üzerine sildi Fransız balkon can aldı! Yaslandığı demirlerin çıkması sonucu beton zemine düşen kadın yaşamını yitirdi 03:20 Fransız balkon can aldı! Yaslandığı demirlerin çıkması sonucu beton zemine düşen kadın yaşamını yitirdi
Arka Sokaklar'ın Pınar'ı İstanbul'u terk edip, çocuk sahibi oldu! İşte son hali 00:28 Arka Sokaklar'ın Pınar'ı İstanbul'u terk edip, çocuk sahibi oldu! İşte son hali Milas'taki yangının bölgedeki termik santrallere yaklaşması büyük panik yarattı 23:40 Milas'taki yangının bölgedeki termik santrallere yaklaşması büyük panik yarattı Arkadaşlarıyla pikniğe giden genç kadın kazara vurularak öldü 21:56 Arkadaşlarıyla pikniğe giden genç kadın kazara vurularak öldü
Norveç'ten sonra Fransa Plaj Hentbolu Kadın Milli Takımı da bikini giyme zorunluluğuna tepki gösterdi 19:56 Norveç'ten sonra Fransa Plaj Hentbolu Kadın Milli Takımı da bikini giyme zorunluluğuna tepki gösterdi Şeyma Subaşı'nın Türk bayraklı paylaşımı büyük tepki topladı! Deniz Akkaya verdi veriştirdi 17:49 Şeyma Subaşı'nın Türk bayraklı paylaşımı büyük tepki topladı! Deniz Akkaya verdi veriştirdi
Advertisement