Öğrenciler 12 Bin Ağacı Kesilmekten Kurtaracak - Son Dakika

Öğrenciler 12 Bin Ağacı Kesilmekten Kurtaracak

05.01.2012 12:17
Öğrenciler 12 Bin Ağacı Kesilmekten Kurtaracak, System.String[]

Zambak Yayın Grubu, okullarda 'Atık Kağıtları Toplama ve Değerlendirme Projesi'ni hayata geçiriyor.

Zambak Yayın Grubu, okullarda 'Atık Kağıtları Toplama ve Değerlendirme Projesi'ni hayata geçiriyor. Proje kapsamında, 100 bin atık kağıt toplama kutusu, Türkiye genelindeki okullara ücretsiz dağıtılacak.

Zambak Yayın Grubu Türkiye genelindeki okullara yaklaşık 100 bin kağıt toplama kutusunu ücretsiz olarak dağıtacak. Kampanya ile her okulda yılda 1 ton kağıt toplanması hedefleniyor. Her kutu ortalama 7 kilogram atık kağıt alıyor. 100 bin kutu ile toplamda 700 bin kilogram kağıt toplanması hedefleniyor. Toplanan kağıt ile 12 bin ağaç kesilmekten kurtarılacak. Uygulamada ilk olarak Adana il ve ilçe okullarına atık toplama kutusu dağıtıldı. Atık kağıt toplama ile başlayan kampanya plastik ve metal atık kutuları ile devam edecek.

Zambak Yayın Grubu Kurumsal İletişim Müdürü Selahattin Özşen, kağıt ve kartonun geri kazanılabilir katı atıkların arasında önemli bir yer teşkil ettiğini belirtti. Okul gibi kamu kurum ve kuruluşlarında atık konumundaki kağıt ve kartonların değerlendirilmesinin kaçınılmaz olduğuna dikkat çekmek istediklerini söyleyen Özşen, "Kaynakların sınırsız olmadığını ve dikkatli kullanılmadığı takdirde tükeneceğini dile getiriyoruz. Ekonomik değeri olan atıklarımızı kazanarak, ekonomiye tekrar kazandırmanın yollarını bulmamız gerekir. Toplanan atık kağıtlar ile birlerce ağaç kesilmekten kurtarılacak. Proje ile hem ekolojik dengeye hem de ekonomiye büyük katkı sağlanacak. Bu proje farklı şekillerde artarak devam edecek." dedi.

Toplanan her 1 ton atık kağıt yaklaşık olarak 17 tane 35 yaşındaki ağaçtan üretilen kağıt miktarına eşit. Bir ofis çalışanı, bir yılda ortalama 80 kilo birinci kalite kağıdı çöpe atıyor. Dört ofis çalışanı bir yıl boyunca kağıt atıklarını ayrı toplayıp, geri dönüşüm sistemine kazandırdığında 5 adet yetişkin ağacın kesilmesini önlüyor. Yetişkin bir ağaç, 72 kişinin günlük oksijen ihtiyacını karşılıyor. Geri dönüşen 1 ton kağıt, 2 bin 110 litre mazot, 190 litre benzin, 4 bin 120 KWh elektrik ve 25 bin 900 litre su tasarrufu sağlıyor.

Öğrenciler 12 Bin Ağacı Kesilmekten Kurtaracak

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Öğrenciler 12 Bin Ağacı Kesilmekten Kurtaracak - Son Dakika


Son Dakika

11 yaşındaki erkek çocuğunu ağaca bağlayarak istismar etmeye çalışan sapık, bir ilçeyi ayaklandırdı Kahreden haberler peş peşe geldi! 3 doktor daha koronaya yenik düştü Efsane futbolcu Ronaldinho, Azerbaycan'a destek videosu yayınladı Dağlık Karabağ'ın sözde lideri Arayik Harutyunyan'ı korku sardı: Azerbaycan ordusu Şuşa'nın 5 km ötesinde Kanada Başbakanı Trudeau: Nice'te kiliseye saldıranlar İslam'ı temsil etmiyor Erdoğan'dan Putin'e Dağlık Karabağ teklifi: Bu sorunu Türkiye ve Rusya'nın kuracağı müzakere masasında çözelim Ekranlara iddialı giriş yapan Şeref Sözü dizisi, 4. bölümde final yapıyor Macron'un İslam'ı hedef alan sözlerine bir tepki de Yunanistan'dan geldi: Saldırgan ve hakaret edici