Son Dakika Haberleri: Öğrenciler Yaya Geçidinde Kaza Anını Canlandırdı

Öğrenciler Yaya Geçidinde Kaza Anını Canlandırdı

4 ay önce

Amasya'da ilkokul öğrencileri, İçişleri Bakanlığınca yürütülen "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" kampanyası kapsamında yaya geçidinde kaza anını canlandırıp, mini bir konser verdi.

Amasya'da ilkokul öğrencileri, İçişleri Bakanlığınca yürütülen "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" kampanyası kapsamında yaya geçidinde kaza anını canlandırıp, mini bir konser verdi.

Yaya önceliğine dikkati çekmek amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Denetleme Müdürlüğü iş birliğinde etkinlik düzenlendi.

75. Yıl İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Bayezit İlkokulu önünde düzenlenen etkinlikte, ilkokul öğrencileri yaya geçidinden yolun karşısına geçerken bu sırada trafiği durduran polis ekipleri, ses sistemiyle kaza anında bir aracın çıkardığı fren sesine benzer ses çıkardı.

Sesin ardından öğrenciler, kendilerini araç çarpmış gibi yere bıraktı. Daha sonra kalkan öğrenciler, kendini izleyen sürücülere trafikle ilgili broşür ve çeşitli materyaller verdi.

Etkinlik, yaya geçidinde öğrencilerin farkındalık için şarkılar söyleyip polis memurlarıyla müzik eşliğinde eğlenmesinin ardından son buldu.
Vali Osman Varol, gazetecilere yaptığı açıklamada, bazı davranışları alışkanlık haline getirmek için bunu önce çocuklara öğretmek gerektiğini söyledi.

Çocukların bu işi öğrenmek için çok istekli olduğuna işaret eden Varol, "Çocuklarımız, yılın başından beri trafikte yaya önceliğiyle ilgili yaptığımız çalışmalara canıgönülden destek veriyor, bu işi benimsediler. Bugün de cıvıl cıvıl, harika etkinlikleriyle bu konuda bize destek oldular. Hepsine teşekkür ediyorum." dedi.

Trafik Tescil Denetleme Müdürlüğünde görevli polis memuru Mustafa Şahin de etkinlikte kitle psikolojisine dikkati çekmek istediklerini anlatarak, "İnsanların trafik kurallarına uymamasının altında yatan nedenlerden biri de kitle psikolojisi. Burada bir yaya kazasını dramatize ederek ve sürücülere yaya kazasının neticesindeki üzücü hadiseleri hatırlatarak, bilinçaltlarına yerleştirmeye çalıştık. İlk geçiş hakkını yayalara vermeleri yönünde bir mesaj verdik." ifadelerini kullandı.

Etkinliğe, İl Emniyet Müdürü Fahri Bulut ve İl Jandarma Komutanı Albay Ali Yıldız da katıldı.
Haber Yayın Tarihi: 18.05.2019 03:29 Kaynak: AAGözler Meclis'te! İşte emekliye ek zam müjdesinin detayları
Hobi olarak akvaryum karidesi yetiştirmeye başladı! Şimdi siparişlere yetişmeye çalışıyor HDP'li belediye başkanlarının görevden alınmasına İmamoğlu'ndan tepki: Kabul edilemez