Son Dakika Haberleri: Öğrencisi Tarafından Öldürülen Okul Müdürünün Davasında Dikkat Çeken İfadeler

Öğrencisi Tarafından Öldürülen Okul Müdürünün Davasında Dikkat Çeken İfadeler

8 ay önce

- Öğrencisi tarafından öldürülen okul müdürünün davasında dikkat çeken ifadeler Okul müdürünü öldüren tutuklu öğrenci: "Uyuşturucu verildi, azmettirildim" Tutuklu öğrenci U.Y. "Vuracağını bilmiyordum, bana bir şey yapar korkusuyla okula birlikte gittim" U.Y.'nin babası tutuklu sanık B.Y.

- Öğrencisi tarafından öldürülen okul müdürünün davasında dikkat çeken ifadeler
Okul müdürünü öldüren tutuklu öğrenci: "Uyuşturucu verildi, azmettirildim"
Tutuklu öğrenci U.Y.
"Vuracağını bilmiyordum, bana bir şey yapar korkusuyla okula birlikte gittim"
U.Y.'nin babası tutuklu sanık B.Y., suçlamaları inkar etti
Müşteki avukatları o öğrenciler için de tutuklama istedi

İZMİR - İzmir'in Ödemiş ilçesinde okul müdürü Ayhan Kökmen'in öğrencisi tarafından vurularak öldürülmesi ile ilgili açılan davanın ilk duruşması görüldü. Duruşmada okul müdürünü öldüren tutuklu sanık İ.P. (17); olay günü İ.P.'nin yanında bulunan tutuklu sanık arkadaşı U.Y. ve U.Y.'nin babası tutuklu sanık B.Y. tarafından uyuşturucu verilerek azmettirildiğini belirtirken, U.Y. ve baba B.Y. bunu inkar etti. Müşteki avukatları olayda yardım ve yataklık suçlarında dava açılan iki öğrencinin de tutuklanmasını isterken, mahkeme birinin adli kontrol altına alınmasına karar verdi. Duruşma 16 Ağustos'a ertelendi.
İzmir'in Ödemiş ilçesinde, Ödemiş Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen'in okulda vurularak öldürülmesiyle ilgili öğrenciler İ.P. (17), arkadaşı U.Y. ve U.Y.'nin babası B.Y. hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle, olayla ilgili olarak başka iki öğrenci hakkında ise yardım ve yataklık suçlarında dava açıldı. Ödemiş Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada okul müdürünü öldüren tutuklu sanık İ.P., olaydan bir süre önce okuldan uzaklaştırılan ve olay günü İ.P.'nin yanında bulunan tutuklu sanık U.Y. ve U.Y.'nin babası B.Y. ile olayda yardım ve yataklık suçlarında dava açılan tutuksuz sanıklar C.A. ile Y.O. (16), Ayhan Kökmen'in eşi Ümmü Kökmen ve tarafların avukatları katıldı. Müşteki avukatları, olayda yardım ve yataklık suçlarında dava açılan iki öğrencinin tutuklanmasını istedi. Mahkeme, öğrencilerden biri olan C.A.'nın adli kontrol altına alınmasına karar verdi. Duruşma 16 Ağustos saat 11.30'a ertelendi.
"Azmettirildim"
Duruşmada, okul müdürünü pompalı tüfekle öldüren İ.P., olayda azmettirildiğini belirterek, U.Y. ve U.Y.'nin babası B.Y. tarafından uyuşturucu verildiğini, B.Y.'nin sürekli "Vurun. Sizin arkanızdayım" dediğini, olay günü yeniden uyuşturucu ve alkol kullandıklarını, U.Y.'nin ailesinin de bulunduğu sırada U.Y.'nin evinden silahları alıp çıktıklarını, okula geldiklerinde silahın emniyetini U.Y.'nin çektiğini, okul müdürünün kapısını da onun açtığını ve "Acıma, vur" dediğini, C.A.'nın da olayı bildiğini söyledi.
Baba ve oğlu inkar etti
U.Y. ise, İ.P.'nin zaten okul müdürü ile saçının uzun olması nedeniyle tartıştığını ve aralarında sorun olduğunu, olay günü uyuşturucu kullandıklarını, İ.P. müdürü korkutmak amacıyla okula gitmek isteyince kendisine bir şey yapar korkusu ile onunla birlikte gittiğini, okul müdürünün vurulacağından haberinin olmadığını söyledi. U.Y.'nin babası da aynı şekilde olayı azmettirdiğine ilişkin iddiaları inkar etti.
Hedefte üç kişi mi vardı?
Öte yandan, verilen ifadelerde aslında o gün hedefte toplam üç kişinin olduğu da ortaya çıktı. Sanıkların verdiği ifadelere göre İ.P.'nin okul müdürünü vurduktan sonra daha önce tartıştığı M.G. isimli öğrenci için "Burada mı?" diye sorduğu belirtilirken, Ödemiş Endüstri Meslek Lisesi'nde bir öğrencinin daha vurulacağı ancak silahları dikkat çekmesin diye koyacakları bir araba bulamadıkları için o öğrenciyi vurmadıkları tahmin ediliyor.
"Herkes yalan söylüyor"
Duruşma sonrası konuşan müşteki avukatı Süleyman Coşkun, "Duruşmada sanıkların tamamının ve müştekilerin ifadeleri alındı. Sanıkların tamamı, suçlamaların tamamını kendileri açısından dosyadaki net delillere rağmen inkar yolunu seçtiler. Biz, tutuksuz iki sanığın tutuklanmasını talep ettik. Mahkeme, tutuklulardan birinin adli kontrol altına alınmasına karar verdi. Duruşma 16 Ağustos gününe kaldı. O duruşmada tanık beyanları alınacak. Biz adaletin yerini bulması için, cinayetin tüm sorumlularının en ağır şekilde cezalandırılması için gereğinin yapılacağı düşüncesindeyiz" dedi. Ayhan Kökmen'in eşi Ümmü Kökmen de, "Herkes suçu birbirinin üstüne atıyor. Herkes yalan söylüyor. Tek gerçek var; Ayhan Hoca eğitim şehidi oldu. İnşallah adalet yerini bulacak" diye konuştu.
Öğrencisi tarafından vurulmuştu
Ödemiş Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen, 15 Aralık 2017 tarihinde yaşanan olayda, üç yıldır görev yaptığı okulda, öğrencilerinden İ.P.'nin pompalı tüfekli saldırısına uğradı. Ağır yaralanan iki çocuk babası Kökmen, ambulansla Ödemiş Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Tedaviye alınan Kökmen, doktorların müdahalesine karşın yaşamını yitirdi. Kökmen'e iki el ateş edilen tüfekteki fişeklerden birinin domuz kurşunu olduğu ve göğsünden girip, sırtından çıktığı belirlendi.
Hakim karşısına çıkacaklar
Jandarma, olayın ardından hakkında disiplin soruşturması bulunan 11'inci sınıf öğrencileri İ.P. ile bir süre önce okuldan uzaklaştırılıp başka okula kaydı yaptırılan U.Y.'yi ve olayda kullanılan tüfeğin sahibi olan, U.Y.'nin babası B.Y.'yi, azmettirici olarak gözaltına aldı. Olaydan sonra tanıkların verdiği bilgiler ile eldeki delilleri inceleyen savcılık, iddianameyi hazırladı. Öğrenciler İ.P., arkadaşı U.Y. ve babası B.Y. hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı. Olayla ilgili olarak başka iki öğrenci hakkında ise yardım ve yataklık suçlarında dava açıldı. Toplam 5 sanık, bugün hakim karşısına çıkacak.

YORUMLAR


Karların Erimesiyle Ortaya Çıkan Atatürk Silüeti, Büyük İlgi Gördü Doç. Dr. Selman Öğüt'ten Çarpıcı Hırsızlık Yorumu: Elini Keselim Deyince İnsan Hakları Diyorlar

Erdoğan Kahramanmaraş Mitinginde Gelen Telefon Sonrası Konuşmasına Ara Verdi