Öğrenmenin Yaşı Yok - Son Dakika

Öğrenmenin Yaşı Yok

08.09.2012 11:09
Öğrenmenin Yaşı Yok, System.String[]

Denizli'de 68 yaşındaki Sebahat Öztürk, katıldığı kursta okuma yazmayı öğrendi.

Denizli'de 68 yaşındaki Sebahat Öztürk, katıldığı kursta okuma yazmayı öğrendi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 68 yaşındaki ev hanımı Sebahat Öztürk, otobüs ve dolmuşlardaki yazıları okuyup evine başkalarının yardımı olmadan ulaşamayınca Halk Eğitim Merkezi'nin açtığı okuma yazma kursuna başvurdu. Katıldığı kursu eşinin evde verdiği destekle tamamlayan Öztürk, okuma yazmayı öğrenmeyi başardı.

Sebahat Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okuma yazmayı öğrendikten sonra kimsenin yardımı olmadan istediği yere gidip gelmeye başladığını ifade etti.

Eskiden durakta bekleyenlere "Bu dolmuş, otobüs nereye gider" sorusunu yönelttiğini anlatan Öztürk, "Hep birilerinin yardımı gerekiyordu. Eşim okuma yazmayı öğrenmem konusunda ısrarcı olunca ben de kursa başvurdum. Çok şükür okumayı da yazmayı da öğrendim. Okumayı yazmayı öğrenmek benim için bir zafer oldu. Torunlarım da bana imrenerek daha çok kitap okumaya başladı" dedi.

Okumayı öğrenmenin yaşının ve sınırının olmadığını vurgulayan Öztürk, "Ben bu yaşımda okuma yazmayı öğrendiysem gençlerin okumadığı kitabın kalmaması lazım. Biraz azim her şeyi çözüyor aslında. Şimdi kendime güvenim arttı. Artık yolumu kaybetmiyorum. Evime kimseye soru sormadan ulaşabilmenin mutluluğunu yaşıyorum" diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Akgül de okumanın toplumsal yaşama uyumu kolaylaştıran temel ögelerden birisi olduğunu vurguladı.

Kentte 2008 yılında 56 bin 848 kişinin okuma yazma bilmediğini, açılan kurslarda 4 yılda 54 bin 446 kişinin okur yazar yapıldığını bildiren Akgül, okur yazarlık belgesi alan vatandaşlardan birinin de Sebahat Öztürk olduğunu kaydetti.

Muhabir: Mustafa Çiftçi/ Ufuk Kırabalı

Yayıncı: Hızır Hacısalihoğlu - DENİZLİ

Öğrenmenin Yaşı Yok

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Öğrenmenin Yaşı Yok - Son Dakika


Son Dakika

Süt sağarken elektrik akımına kapılan kadın öldü Dünya Sağlık Örgütü, kuzey yarımküredeki vaka artışıyla ilgili liderlere "acil eylem" çağrısında bulundu Kasımpaşa-Göztepe maçında VAR incelemesinin uzun sürmesi tartışmalara neden oldu ABD'den S-400 testi için Türkiye'ye tehdit gibi sözler: Başka işbirliklerine engel olmaya devam ediyor Öldü denilerek morga kaldırılan bebeğin yaşadığı ortaya çıktı Seyir halindeki tırın kasasına çarpan geyik telef oldu "Evde ek iş" tuzağına düşmeyin! Yüzlerce kişi mağdur oldu 82 yıl önce kurulan Ümraniyespor, ismini değiştirdi