Son Dakika Haberleri: "Öğretmenim Canım Benim" Şarkısının Ünlü Bestecisi Vefat Etti!

"Öğretmenim Canım Benim" Şarkısının Ünlü Bestecisi Vefat Etti!

2 ay önce

'Atatürk ölmedi yüreğimde yaşıyor' gibi çok sayıda meşhur okul şarkılarının bestecisi, Dr. Erdoğan Okyay 84 yaşında vefat etti.

15 Ekim'de vefat eden Okyay'ın cenazesi  16 Ekim'de son yolculuğuna uğurlandı. Onu son yolculuğuna öğrencileri ve yakınları uğurladı.

Atatürk ölmedi yüreğimde yaşıyor', 'Öğretmenim canım benim', 'Kestane gürgen palamut, altı yaprak üstü bulut', 'Gezsen Anadolu'yu' gibi meşhur okul şarkılarının bestecisi, müzikbilimci Dr. Erdoğan Okyay hayatını kaybetti. Bir süredir rahatsızlığı sonucu tedavi gören Okyay,  15 Ekim 2017 Pazar günü,  Ankara'da 84 yaşında vefat etti ve  16 Ekim Pazartesi günü,  Gazi Üniversitesi Konser Salonu'nda yapılan törenin ardından,  Ankara  Karşıyaka Mezarlığı'nda son yolculuğuna uğurlandı"

İŞTE OKYAY'IN VASİYETİ

Dr. Erdoğan Okyay vasiyetinde yine çocukları düşündü. İşte Dr. Erdoğan Okyay'ın vasiyeti: Müzik Eğitimcileri Derneğine vasiyetimdir, "Dereden Tepeden Çocuklar İçin Şarkılar" kitabının ikinci baskısına, yeni yazdığım şarkılar da eklensin.

DR. ERDOĞAN OKYAY KİMDİR?

1 Nisan 1933 yılında  İzmir  Buca'da dünyaya gelen Dr. Erdoğan Okyay, 1971 yılında yeni başlamış olan TRT  Ankara Televizyonu'nda, süreli çocuk müziği programlarını eşiyle birlikte yapmıştı. 1961 yılında önceden asistan olarak görev yaptığı Gazi Eğitim Enstitüsüne piyano ve okul müziği öğretmeni olarak göreve başladı. Gazi Eğitim Enstitüsünde içinde  Muammer Sun'un da bulunduğu bir grup müzik eğitimcisiyle, Türk okul müziğine özgü bir müzik eğitimi ilkelerinin ortaya çıkmasına katkılarda bulundu. 1973'te  Almanya'nın önemli bilim kuruluşlarından Alexandr von Humboldt Vakfının doçentlik bursunu kazanarak, bir araştırma yapmak üzere iki yıllığına  Almanya'ya  Berlin'e giderek, Prof. Kurt Reinhard'ın son doktora öğrencisi olarak, Hür  Berlin Üniversitesinde Müzik Etnolojisi dalında doktorasını yaptı.  Türkiye'de en eski müzikoloji bölümü  Ege Üniversitesi'nde Dr. Erdoğan Okyay'ın da aralarında bulunduğu müzikbilimcilerce kurulmuştu.

Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


ASELSAN'da 8'inci Şüpheli İntihar! Genç Mühendis 14'üncü Kattan Atladı Yaşlı Erkekleri Cinsel Organlarına Dokunarak Soyan Çete Çökertildi
ABD Dışişleri Sözcüsünden Erdoğan'a Küstah Cevap: Hep Aynı Şarkı