Son Dakika Haberleri: ÖğretmenliK Yeniden En Çok Tercih Edilen Bölümler Arasında

ÖğretmenliK Yeniden En Çok Tercih Edilen Bölümler Arasında

8 yıl önce

Hangiuniversite.Com Üzerinden Yapılan Tercih Provaları, Üniversite Adaylarının Bu Yılki Tercih Eğilimlerini Ortaya Koydu.

ÖğretmenliK Yeniden En Çok Tercih Edilen Bölümler Arasında, System.String[]
Sunduğu tercih simülasyonu ve uzman danışman kadrosuyla tercih sürecinde üniversite adaylarını yalnız bırakmayan hangiuniversite.com, tercih provalarından elde ettiği verileri de paylaşarak üniversite adaylarının geleceğine ışık tutmaya devam ediyor.

Hangiuniversite.com'da 66 bin üniversite adayının katılımıyla gerçekleşen tercih provalarından elde edilen verilere göre en çok tercih edilen ilk 15 bölüm sırasıyla şöyle:Hukuk, tıp, okul öncesi öğretmenliği, işletme, sınıf öğretmenliği, inşaat mühendisliği, işletme (ikinci öğretim), iktisat, iktisat (ikinci öğretim), bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği, makine mühendisliği, mimarlık, rehberlik ve psikolojik danışmanlık, tarih ve bilgisayar öğretmenliği.

En çok tercih edilen ilk 15 üniversite ise İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi. En çok tercih edilen ilk 15 bölüm ve üniversite ise şöyle sıralanıyor:

1İstanbul Üniversitesi Hukuk
2Ankara ÜniversitesiHukuk
3Marmara ÜniversitesiHukuk
4Dokuz Eylül ÜniversitesiHukuk
5Anadolu ÜniversitesiHukuk
6Ege ÜniversitesiTıp
7Marmara ÜniversitesiHukuk(İkinci Öğretim)
8Akdeniz ÜniversitesiHukuk
9Anadolu ÜniversitesiOkul Öncesi Öğretmenliği
10Ege ÜniversitesiDiş Hekimliği
11Dokuz Eylül ÜniversitesiTıp
12Selçuk ÜniversitesiHukuk
13İstanbul ÜniversitesiHukuk(İkinci Öğretim)
14 Yıldırım Beyazıt ÜniversitesiHukuk
15Yıldız Teknik ÜniversitesiMimarlık

Hangiuniversite.com Proje Yöneticisi Hasan Yaşar üniversite adaylarının bu yılki tercih eğilimleriyle ilgili şu değerlendirmeleri yaptı: "Geçtiğimiz yıllarda öğretmen atamalarında karşılaşılan sorunlardan dolayı okul öncesi ve sınıf öğretmenliği bölümlerine ilgi azalmıştı. Ancak sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınacağının duyurulmasıyla beraber bu bölümler yeniden en çok tercih edilen bölümler arasına girmeyi başardı.

Bunun yanında bu yılki tercih eğilimlerinde dikkat çeken bir diğer unsur da ikinci öğretime ilginin artmış olması. Bunda bölümlerin ikinci öğretim puanlarının düşük olmasının yanı sıra ikinci öğretimin öğrenciye gündüzleri çalışma imkanı vermesi de etkili rol oynuyor. Ayrıca son yıllarda yeni hastanelerin açılması nedeniyle tıp ile beraber hemşirelik, eczacılık, fizyoterapi ve rehabilitasyon, beslenme ve diyetetik, ebelik, sağlık yönetimi ve tıbbi sekreterlik gibi diğer sağlık bölümlerine gösterilen ilgi de arttı." İnşaat reklamları adayları inşaat mühendisliğine ve mimarlığa özendiriyor!

Hangiuniversite.com Proje Yöneticisi Hasan Yaşar sözlerini şöyle sürdürdü: "İnşaat mühendisliği ve mimarlık tercihlerinin artmasında ise inşaat sektörleriyle ilgili reklamların yaygınlaşması rol oynuyor. Bu reklamları gören üniversite adayları, bu sektörde para olduğunu düşünerek tercihlerini bu bölümlerden yana kullanmayı tercih ediyor. Bilinçli bir tercih listesi hazırlayarak bu süreci başarıyla atlatmak isteyen üniversite adaylarına

www.hangiuniversite.com'daki tercih simülasyonunu öneriyoruz." www.hangiuniversite.com sitesinde, tercih simülasyonunun yanı sıra, tüm üniversitelerle ilgili ayrıntılı bilgiye toplu halde ulaşmak mümkün. Siteye üye olanlar, ek kontenjanlar ve tercihlerine uygun burs imkanlarından öncelikle haberdar ediliyor.Fuhuş İçin Buluştuğu Şahısları Elektro Şokla Gasp Eden Kadın Yakalandı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ'dan, Abdullah Gül'e Sert Eleştiri: Bu Harekete İhanet Etti

ABD'nin Ankara Büyükelçiliğine Silahlı Saldırı