"Okul Alışverişlerinde Tse Belgeli Ürünleri Tercih Edin" - Son Dakika

"Okul Alışverişlerinde Tse Belgeli Ürünleri Tercih Edin"

08.09.2012 14:40

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Eskişehir Ürün Belgelendirme Müdürü İsmail Kaynarca, okul alışverişlerinde mutlaka TSE belgeli ve çocuğun yaş grubuna uygun ürünler tercih edilmesi, "merdiven altı üretim" ve Uzakdoğu kökenli ya da ithal ibareli...

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Eskişehir Ürün Belgelendirme Müdürü İsmail Kaynarca, okul alışverişlerinde mutlaka TSE belgeli ve çocuğun yaş grubuna uygun ürünler tercih edilmesi, "merdiven altı üretim" ve Uzakdoğu kökenli ya da ithal ibareli olduğu halde markasız ürünler alınmaması gerektiği uyarısında bulundu.

Kaynarca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2012-2013 eğitim öğretim yılının başlamasına az bir süre kaldığı için üniforma, çanta, kırtasiye gibi eğitime yönelik alışverişlerin hızlandığını söyledi.

Velilerin okul alışverişi yaparken insan sağlığına uygunluk bakımından dikkatli olması gerektiğine işaret eden Kaynarca, "Mutlaka TSE belgeli ve çocuğun yaş grubuna uygun ürünler tercih edilmeli, 'merdiven altı üretim' ve Uzakdoğu kökenli ya da ithal ibareli olduğu halde markasız ürünler alınmamalı" dedi.

Kaynarca, boyalı, plastik baskılı okul ve beslenme çantalarıyla matara ve termosların tercih edilmemesi gerektiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Kırtasiye malzemelerinde TSE markası hem velilerle öğrenciler için hem de üretici kesim için kazanç sağlayacaktır. TSE logosu hem ürünlerin ilgili standarda uygunluğunun hem de sağlıklı, güvenli ve kaliteli olduğunun tescilidir. Ürünlerin sağlığa zararlı maddeler içerip içermediği, ancak yetkin laboratuvar ortamlarındaki testlerle anlaşılabilmektedir. Laboratuvar testlerinden olumlu sonuç alan ve denetimlerde, üretim yerlerinde gerekli şartları taşıdığı belirlenen firmalara belge veriliyor. TSE markasının ayrıca devlet garantisi olduğunu bilmek gerekir."

-"Ürünler yoğun boya kokusu içermemeli"-

Vatandaşlardan, şüphelenilen ürünler hakkında ilgili kurum veya kuruluşlara şikayette bulunmalarını isteyen Kaynarca, ürünlerin yoğun boya kokusu içermemesi, plastik baskı yapılmış gıda ve su taşıyıcı ürünler bulunmaması, "insan sağlığına zararlı madde" olmadığını belirten bilgilere yer verilmesi, fiyatının değerini karşılayacak dengede olması gerektiğini bildirdi.

Kaynarca, öğrencilerin okullara ulaşımının yüzde 80 oranında servis araçlarıyla sağlandığı bilgisini vererek, servis anlaşması yapılırken TSE tarafından verilen hizmet yeterlilik belgesi bulunmasına dikkat edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Muhabir: Sinan Balcıkoca/ Sedat Gök

Yayıncı: Zülal Eser - ESKİŞEHİR

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 'Okul Alışverişlerinde Tse Belgeli Ürünleri Tercih Edin' - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Barcelona'lı Messi, Şampiyonlar Lig'nde 16 sezon üst üste gol atan ilk futbolcu oldu Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı: Vaka sayılarında ve hastane başvurularında 2 kat artış var Bilim insanları, kafatasında yeni bir organ bulduklarını açıkladı Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul depreminde riskli bölgeleri açıkladı: Haliç'ten başlayıp Silivri'ye giden 10 km içindeki kuşak çürük Khabib Nurmagomedov, Mayweather dövüşmesi için teklif edilen 790 milyon lirayı reddetti Azerbaycan ordusu, Ermenistan işgalindeki Gubadlı'yı iki taraftan kuşattı! Bölge her an kontrol altına alınabilir İstanbul'da trafik denetimlerinde "uyuşturucu kiti" kullanılmaya başlandı Düğün konvoyu gibi süslenen 3 araçta 16 göçmen yakalandı