Okul Yolu "Çilesi" Bitti - Son Dakika

Okul Yolu "Çilesi" Bitti

Okul Yolu "Çilesi" Bitti
Son Güncelleme: 02.01.2012 10:56

Orman köylerini toplu ulaşımla tanıştıran İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bu hizmeti en çok öğrencilere yaradı.

Köylerinden ilçe merkezlerindeki okullara gitmek için daha önce büyük sıkıntılar yaşayan lise öğrencileri, artık ulaşım sorunu yaşamıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi sayesinde en uzak orman köyleri bile kentin bir mahallesine dönüştü.

Köy çocuklarının okula gidebilmek için yollarda verdikleri zorlu mücadeleleri ve karda kışta kilometrelerce yolu yürümek zorunda kalan öğrencilerin yaşadığı sıkıntıları yansıtan görüntüler, Türkiye'nin birçok kentinde hala geçerliliğini korusa da, İzmir'de bu tablo artık geçmişte kaldı. Daha güneş doğmadan yollara düşen İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait otobüs filosu, okuluna gidecek binlerce öğrenciyi orman köylerinden alarak ilçe merkezlerine taşıyor. 19 Eylül'den itibaren 60 orman köyüne daha otobüs seferi başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü'nün bu uygulaması hem öğrencileri, hem velileri, hem işe giden yetişkinleri fazlasıyla mutlu ediyor.

YER: YENİ ORHANLI-SAAT 07.30

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin sunduğu toplu ulaşım hizmetinden yararlanmaya başlayan köylerden biri de Seferihisar'a bağlı Yeni Orhanlı Köyü. Cumaovası Aktarma Merkezi ile Seferihisar arasında çalışan otobüsler sayesinde köyde yaşayan öğrenciler her sabah okullarına sıkıntı çekmeden ulaşabiliyor. Yıllarca ulaşımda çeşitli sıkıntılar yaşayan, çocukları lise çağına geldiği için ilçe merkezine taşınmak zorunda kalan köy sakinleri, artık bu yeni dönemin keyfini sürüyor. Üstelik eskiden özel servis araçlarıyla çok daha pahalıya mal olan yolculuklar şimdi öğrenciler için sadece 95 kuruş. Ayrıca hafta sonları dershaneye ya da gezmeye gitmek isteyenler de bu hizmet sayesinde bir hayli rahatlamış durumda.

ÖĞRENCİLER MEMNUN

Beliz Kale: "Ben Seferihisar'da meslek lisesinde okuyorum. Otobüslerin köyümüzden geçerek ilçelere sefer yapması çok iyi oldu. Her sabah sıkıntı çekmeden okula ulaşıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne çok teşekkür ederiz."

Yasemin Gökçe: "Bizim için güzel bir uygulama oldu. Üstelik eskiye göre çok ucuza ulaşım sorununu çözüyoruz. Eskiden günlük ulaşım masrafımız 6 TL'yi buluyordu."

Hülya Ener: "Otobüsler sefere konmadan önce hafta sonları köyden dışarı çıkamıyorduk. Şimdi her istediğimiz zaman ilçeye gidebiliyoruz."

Mete Gaziener: "Okula gitmek artık çok kolay. Aynı zamanda çok daha ekonomik"

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Okul Yolu 'Çilesi' Bitti - Son Dakika


Advertisement