Okul Yöneticiliğinin Meslekleşmesi Çalıştayı" - Son Dakika

Okul Yöneticiliğinin Meslekleşmesi Çalıştayı"

02.05.2018 14:23
Okul Yöneticiliğinin Meslekleşmesi Çalıştayı

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ), İstanbul Medeniyet Üniversitesi (İMÜ) ve İlim Yayma Vakfı İrfan Okulları'nın desteğiyle düzenlenen "Okul Yöneticiliğinin Meslekleşmesi Çalıştayı" sonuç raporu açıklandı.

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ), İstanbul Medeniyet Üniversitesi (İMÜ) ve İlim Yayma Vakfı İrfan Okulları'nın desteğiyle düzenlenen "Okul Yöneticiliğinin Meslekleşmesi Çalıştayı" sonuç raporu açıklandı.

Dernekten yapılan açıklamaya göre, okul yöneticileri, öğretmenler, akademisyenler, uzmanlar, STK temsilcileri ve sendika temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen ve okul yöneticiliğinin meslekleşmesi konusunun tartışıldığı çalıştayın sonuç raporunda, okul yöneticilerinin sorunlarına çözüm bulması amaçlandı.

Okul yöneticilerinin mesleki donanımının bilgi, beceri ve değerler başlıkları altında sıralandığı raporda, okul yöneticilerinin öğretmenlik ve yöneticilik yeterliliklerine ek olarak mentorlük, finans ve bütçe yönetimi, temel hukuk bilgisi gibi yeterliliklere sahip olması istendi.

Okul yöneticilerinin maaşları

Okul yöneticiliğinin etik ilkelerinin de tartışıldığı çalıştay raporunda, evrensel etik, kamu etiği ve eğitim etiği temaları çerçevesinde yapılan tartışmalarda okul yöneticilerinin, şeffaf, hesap verebilir, ayrımcılık yapmayan, farklılıklara saygılı, başarıyı paylaşan, dürüst, adil ve güvenilir olması gerektiği belirtildi.

Okul yöneticilerinin yüksek lisans mezunu olması, okul topluluğu tarafınca seçilmesi ve yöneticilerin ek ders ücreti ödeme uygulamasına son verilerek, en az 6 bin lira maaş alması gerektiği vurgulanan raporda, "Okul yöneticilerine ek ders ücreti ödeme uygulamasına son verilmelidir. Okul müdürünün en düşük aylık ücreti öğretmen ücretinden yüzde 100 fazla, müdür yardımcılarının aylık ücreti ise öğretmen maaşından yüzde 50 fazla olmalıdır." ifadelerine yer verildi.

Bu kapsamda raporda, okul yöneticilerinin aylık ücretlerinin ise öğretmen maaşının en az iki katına çıkarılması, ayrıca görev yapılan okulun bölgesine, büyüklüğüne ve türüne göre ek ödeme önerilmesinin kararlaştırıldığı ifade edildi.

"Okul Yöneticiliğinin Meslekleşmesi Çalıştayı" sonuçları, "Okul Yöneticiliği Meslek Kanunu Tasarı Taslağı"nın hazırlanmasının ardından, eylülde yapılacak olan toplantıyla kamuoyuna sunulacak.

Çalıştay sonuç raporunun tamamına, derneğin "http://okulyoneticiligimeslekolsun.oncuyoneticiler.com/eylemler/calistay/calistay-raporu/" internet adresinden ulaşılabiliyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Okul Yöneticiliğinin Meslekleşmesi Çalıştayı' - Son Dakika


Son Dakika

İYİ Parti HDP'lilerin fezlekeleriyle ilgili tavrını netleştirdi: TBMM'ye geldiğinde "Evet" oyu vereceğiz 'Uyanış: Büyük Selçuklu' dizisi kadrosuna Çukur'un ünlü oyuncusunu dahil ediyor ABD'de koronavirüsün daha tehlikeli yeni bir türü bulundu Ünlü oyuncu Eda Ece koronavirüse yakalandı Milan, yeni sözleşme için Hakan Çalhanoğlu'na 4 milyon euro teklif etti Son Dakika: Sağlık Bakanı Koca, Muhammed Emin Saraç'ın cenazesindeki kalabalık görüntülerle ilgili özür diledi Evinde çıkan yangında her şeyi küle dönen Çılgın Sedat'a belediye kapılarını açtı Ünlü şarkıcı Zeynep Bastık'tan Kerimcan Durmaz'a özel defile: Olaysın