Okula Başlayacak Çocuklar İçin Göz Sağlığı Uyarısı - Son Dakika

Okula Başlayacak Çocuklar İçin Göz Sağlığı Uyarısı

07.09.2012 12:40
Okula Başlayacak Çocuklar İçin Göz Sağlığı Uyarısı, System.String[]

Dünya Göz İzmit Hastanesi İzmit Hastanesi'nden Prof.Dr.Orhan Elibol, "Çocuğunun görme bozukluğunun farkında olmayan aileler, çocuklarının derslerdeki düşük başarı seviyelerini, öğrenme yeteneklerinin düşüklüğüne bağlıyor" dedi.

Dünya Göz İzmit Hastanesi İzmit Hastanesi'nden Prof. Dr. Orhan Elibol, "Çocuğunun görme bozukluğunun farkında olmayan aileler, çocuklarının derslerdeki düşük başarı seviyelerini, öğrenme yeteneklerinin düşüklüğüne bağlıyor" dedi.

Elibol, yaptığı yazılı açıklamada, yaklaşık 2 milyon öğrencinin bu yıl ilk kez okula başlayacağını velilerin okul hazırlıklarının devam ettiğini belirterek, çocukların gözlerinin okula hazır olup olmadığının iyi bilinmesi gerektiğini kaydetti.

Türkiye'de her 3 çocuktan birinin görme sorunu yaşadığını ifade eden Elibol, şunları söyledi:

"Göz bozukluğu okuldaki başarıyı etkiliyor. Çocuğunun görme bozukluğunun farkında olmayan aileler, çocuklarının derslerdeki düşük başarı seviyelerini, öğrenme yeteneklerinin düşüklüğüne bağlıyor. Oysa çocuğun öğrenme kabiliyetinde bir eksiklik yok, iyi göremediği için derslerinden geri kalabiliyor. Göz bozukluğunda önlem alınmadığında, gözde tembellik başlıyor ve bu durum ilerleyen yıllarda çocuğun görme kalitesini ciddi oranda etkiliyor."

Elibol, görme problemlerinin erken teşhis edilmesi halinde tedavi başarı oranını artırdığını dile getirerek, "Çocuğun tahtayı yeterince iyi görememesi, okurken satır atlaması, cümleleri eliyle takip etmesi, bir gözünü daha öne alarak kitaba bakması, televizyonu yakından seyretmesi, gözlerde sulanma ve dolayısıyla ödevlerini yaparken zorlanması gibi durumlar, göz bozukluğunun işaretidir. Çocuklarında bu tür şikayetler gözlemleyen ebeveynlerin en kısa sürede bir göz hekimine başvurmalarında yarar var. Erken konulan teşhis tedavi süreci kolayca atlatılabilir" ifadesini kullandı.

Muhabir: Necdet Doğruyol

Yayıncı: Murat Paksoy - KOCAELİ

Okula Başlayacak Çocuklar İçin Göz Sağlığı Uyarısı

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Okula Başlayacak Çocuklar İçin Göz Sağlığı Uyarısı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Eline aldığı içki kadehiyle trafiğe çıkıp vatandaşlara 'şerefe' diyen sürücüye ceza yağdı Son Dakika! Fransa'da kilise yakınında bıçaklı saldırı: 3 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda yaralı var Karabağ'ın sözde lideri Harutyan panik içinde: SİHA'ların korkusuna sığınağa girdi Son Dakika: Devlet erkanı Atatürk'ün huzurunda! İşte Erdoğan'ın Anıtkabir Özel Defteri'ne yazdığı mesaj Prim borçları nedeniyle emekli olamayanlara büyük fırsat! Yapılandırma için 2 ayınız var Son dakika! Ermenistan 1. Ordu Komutan Yardımcısı Albay Artur Sarkisyan öldürüldü Manavgat'ta defne yaprağından 5 milyon lira gelir bekleniyor Korona tedavisinde çığır açacak araştırma! Herkesin evinde olan Aspirin virüsün düşmanıymış