Okullarda Süt Dağıtımı - Son Dakika

Okullarda Süt Dağıtımı

08.09.2012 12:20
Okullarda Süt Dağıtımı, System.String[]

Bilecik Devlet Hastanesi'nde görevli Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr.

Bilecik Devlet Hastanesi'nde görevli Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Bayır, çocukların sütü beraber içmesinin, onlara öz güven vereceğini ve onlarda süt içme alışkanlığı oluşmasını sağlayacağını bildirdi.

Dr. Bayır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okullarda süt dağıtımının yeni eğitim öğretim yılında da uygulanacağını hatırlattı.

Sütün en temel kalsiyum kaynağı olduğunu belirten Dr. Bayır, çocukluk ve ergenlik dönemlerinde yeterli süt almayan çocukların büyüdüğü dönemde kemik gelişimlerinin iyi olmadığı uyarısında bulundu.

Dr. Bayır, çocukların büyümesi ve gelişmesi için gerekli kalsiyum kaynağı sütü alması gerektiğine dikkati çekerek, Türkiye'deki araştırmalara göre kişi başına tüketilen süt miktarının 6 ile 10 litre arasında değiştiğini ve bunun çok az olduğunu söyledi.

Gelişmiş ülkelerde kişi başına düşen süt tüketim miktarının 80 ile 100 litre arasında olduğunu dile getiren Dr. Bayır, Türkiye'de süt üretiminin çok, tüketiminin az olmasının süt konusundaki bilinçlendirmeyle ilgili olduğunu savundu.

Dr. Bayır, okullarda süt dağıtımının, çocukların süt içme alışkanlığı kazandırılmasına büyük katkı sağladığına işaret ederek, şöyle konuştu:

"Okul sütü dağıtımı programında geçen dönem bazı sağlık sıkıntıları yaşandı. Ancak yapılan araştırmalar sonucu sütlerin hiç birinde enfeksiyonlara neden olacak veya başka bir soruna yol açacak bakteriye rastlanmadı. Çocukların sütü beraber içmesi, onlara öz güven verir, onlarda süt içme alışkanlığı oluşmasını sağlar. Toplumumuzda 'süt içememek' denilen bir hastalık var. Uzmanların görüşü ve araştırmaların sonucuna göre de okullarda çocukların rahatsız olmasının nedeni budur. Öğretmenler ve ailelerin bu konuda önceden bilgilendirilmeleri gerektiğini düşünüyorum. Süt içmemiş, süt içmekte zorlanan, yoğurt ve peynirle beslenen çocuklarda bu tür belirtiler daha önce çıkmamış olabilir. O nedenle çiğ süt alımındaki ilk 30 dakika ile 2 saat arasında bir rahatsızlık oluşursa ailelerin bunu okula bildirmesi gerekir. Zaten okul sütü programında ailelerden onay alınıyor."

Muhabir: Mehmet Candikmen

Yayıncı: Sedat Gök - BİLECİK

Okullarda Süt Dağıtımı

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Okullarda Süt Dağıtımı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Türk İHA'larından nokta atışı! Dağlık Karabağ'ın sözde Savunma Bakanı Harutyunyan böyle vuruldu AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Macron sayın cumhurbaşkanımızı hiçbir zaman uyaramaz Son Dakika: Türkiye'de 27 Ekim günü koronavirüs nedeniyle 76 kişi vefat etti, 2209 yeni vaka tespit edildi Mardin'de 1700 yıllık kilise 7 milyon 250 bin liraya internetten satışa çıkarıldı AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti'den Macron'un İslam'ı hedef alan sözlerine ortak tepki Son Dakika: 500 lirayı aşan altından yeni rekor geldi Öldürdüğü hamile kız arkadaşının cansız bedenini yol kenarına atarken görüntülendi Koronavirüse yakalandıktan sonra ten rengi değişen Çinli doktor normale döndü