Okuma Alışkanlığı Ygs'de Kazandırıyor - Son Dakika

Okuma Alışkanlığı Ygs'de Kazandırıyor

15.02.2011 12:00
Okuma Alışkanlığı Ygs'de Kazandırıyor, System.String[]

Adayların Hergün 1 Saat Kitap Okumalarını Öneren Uzmanlar, Bunun Ygs'de Öğrencilere Büyük Başarı Getireceğini Belirtiyor.

YGS'de yüksek puan alanların düzenli kitap okuduklarına dikkat çeken uzmanlar, kitabın Türkçe'de 10 soru kazandırdığını söyledi.

Geçen yıl yenilenen üniversite sınav sisteminde öğrencileri en çok zorlayan ders Türkçe oldu. Özellikle paragraf sorularının uzunluğundan şikayetçi olan üniversite adaylarına tüyolar ise eğitim uzmanlarından geldi. Adayların bu yıl da aynı sorunlarla karşılaşmamaları için hergün 1 saat kitap okumalarını öneren uzmanlar, hızlı okuma alışkanlığı getiren, metinlere farklı açılardan bakmayı sağlayan, yorum kabiliyeti kazandıran kitap okumanın YGS'de öğrencilere büyük başarı getireceğini söylediler. Geçen senenin YGS birincilerinin hepsinin başarısını çok kitap okumaya bağladıklarını hatırlatan eğitimciler, bir alışkanlık haline getirilen bu eylemin YGS'de en az 10 soru kazandıracağını belirttiler.

ANALİZ YETENEĞİ SAĞLIYOR

Eğitimciler, gençlerin kitap okumayı zorunluktan değil, severek yapılan bir alışkanlık olarak hayatlarına dahil etmesi gerektiğinin altını çizdi. Uzmanlar, kitap okumanın ders aralarında sağlayacağı zihin rahatlatmasının yanı sıra uzun sorularda dikkat toplama, anlatım bozukluğu sorularında analiz yeteneğini geliştireceğini söyledi.

İNTERNET KİTABIN ÖNÜNE GEÇİYOR

Demokrat Eğitimciler Sendikası tarafından yaptırılan 'Türkiye Neden Okumuyor' anketinden Türkiye'de gençlerin yüzde 10.7'si düzenli kitap okuduğu sonucu çıktı. Gençlerin yüzde 15.9'u iş yoğunluğundan kitap okumaya vakit bulamazken, yüzde 18.2'si de dersler nedeniyle, yüzde 26.8'i arkadaşlarının okuma alışkanlığı olmadığı için, yüzde 28'i de televiyon ve internet yüzünden kitap okumadığını söyledi.

Okuma Alışkanlığı Ygs'de Kazandırıyor

- Kaynak: EgitimGazetesi.com

Son Dakika Eğitim Okuma Alışkanlığı Ygs'de Kazandırıyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Canlı yayında "Ordu Katar'a satıldı" tartışması! CHP'li Erdal Aksünger, Serkan Toper'in üzerine yürüdü 'Mini etek' sözleri tepki çeken Öykü Çelik, aşkını ilan etti Bilim insanları araştırdı! Koronanın bulaşmasını engelleyen en iyi yöntem sosyal mesafe İHA üretim merkezini görüntülerken gözaltına alınan 2 Rus vatandaşının televizyoncu olduğu ortaya çıktı Yasak Elma'nın Şahika'sı Nesrin Cavadzade'nin diziden ayrılacağı iddia edildi İnsansız Hava Aracı AR-GE Merkezi'ni görüntüleyen 2'si Rus 3 kişi gözaltına alındı Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Fransa'nın başına beladır" sözlerine yanıt Hafta sonu 56 saat sürecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı! Neleri yapmak serbest, kimler yasaktan muaf?