Okumaya Geldiği Tiflis'te Gürcüce Tiyatro Oyunu Yönetiyor - Son Dakika

Okumaya Geldiği Tiflis'te Gürcüce Tiyatro Oyunu Yönetiyor

03.03.2018 15:31

Gürcistan'da Tiflis Şota Rustavelli Tiyatro ve Film Üniversitesinde doktora yapan Gamze Tanrıvermiş, Gürcüce bir tiyatro oyununun yönetmenliğini yapıyor.

DAVİT KACHKACHİSHVİLİ - Gürcistan'da Tiflis Şota Rustavelli Tiyatro ve Film Üniversitesinde doktora yapan Gamze Tanrıvermiş, Gürcüce bir tiyatro oyununun yönetmenliğini yapıyor.

Daha önce Istanbul'da devlet tiyatrolarında çalışan, kariyerine yönetmenlik alanında devam etmeye karar verip Tiflis'e gelen Tanrıvermiş, Gürcüce bir tiyatro oyununu yöneten ilk Türk olarak ülke tarihine geçti.

AA muhabirine konuşan Tanrıvermiş, Türkiye'de yüksek lisans yaptıktan sonra doktora için ünlü tiyatro yönetmeni Zurab Sikharulidze'nin desteğiyle Tiflis'e geçtiğini söyledi.

Doktorasını Tiflis Şota Rustaveli Tiyatro ve Film Üniversitesinde yönetmenlik alanında yaptığını kaydeden Tanrıvermiş, bitirme projesi kapsamında Samuel Beckett'in 'Mutlu Günler' oyununu sahnelediğini dile getirdi.

Tanrıvermiş, projenin birçok açıdan ilkleri barındırdığını belirterek, "Burada tiyatro yönetmenliğinde doktora düzeyinde eğitim alan ilk Türk'üm, bu anlamda da projem çok önemli. Çünkü Türk ve Gürcü sanatçıların ortak çalışması olacak. Ayrıca, proje, burada tiyatro alanında eğitim alan bir Türk tarafından gerçekleştirilmiş olması açısından da bir ilk olma özelliğini taşıyor." dedi.

Oyununun prömiyerinin ilerleyen günlerde yapılacağını kaydeden Tanrıvermiş, kendisinin projedeki tek Türk olduğunu dile getirdi.

Tanrıvermiş, geçen yıl hayatını kaybeden Gürcü yönetmen Zurab Sikharulidze'nin projeye verdiği destek için mutlu olduğunu ifade ederek Gürcistan'da bu tip projelere devam edeceğini belirtti.

Projeye 2 yıl önce başladığını ancak maddi zorluklar yaşadığını aktaran Tanrıvermiş, bu süreçte kendisine Gürcü ve Türk İş Adamları Derneği (GÜRTİAD) ile Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Tiflis ofisinin destek olduğunu anlattı.

Tanrıvermiş, maddi ve manevi destekleri için GÜRTİAD ve MÜSİAD'a teşekkürler ederek şöyle konuştu:

"Aslında bu projeyi Türkiye'de de gerçekleştirebilirdim ama Türk-Gürcü ortak kültür ve sanatına katkı sağlamayı amaçladığım için bu şekilde bir ortak çalışma olarak tasarladım ve bundan gerçekten büyük mutluluk duyuyorum. Zaten Gürcülerle kültürel alanda çok ortaklığımız var."

"Bu iş bir gelenek hale getirilmeli"

AA muhabirine konuşan Tiflis Şota Rustaveli Tiyatro ve Film Üniversitesi Dram Fakültesi Dekanı Pr. Dr Giorgi Şalutaşvili de Tanrıvermiş'in başlattığı projeden mutluluk duyduğunun altını çizerek "Gamze'nin sahnelemek istediği piyes çok zor bir oyunudur aslında. Ayrıca Gürcistan'da bir Türkiye vatandaşının Gürcü dilinde sahnelediği bir ilk piyes olacak bu." diye konuştu.

Benzer projelerin Türkiye ile Gürcistan arasındaki kültürel ilişkilerin güçlendirilmesine katkıda bulunacağını dile getiren Şalutaşvili, "Benzer projeler ükeler arasındaki ilişkiler için son derece önemli. Bu iş bir gelenek hale getirilmeli, çok güzel bir çalışmanın temeli atılıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Okumaya Geldiği Tiflis'te Gürcüce Tiyatro Oyunu Yönetiyor
Okumaya Geldiği Tiflis'te Gürcüce Tiyatro Oyunu Yönetiyor
Okumaya Geldiği Tiflis'te Gürcüce Tiyatro Oyunu Yönetiyor
Okumaya Geldiği Tiflis'te Gürcüce Tiyatro Oyunu Yönetiyor

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Okumaya Geldiği Tiflis'te Gürcüce Tiyatro Oyunu Yönetiyor - Son Dakika


Son Dakika

Hazine'ye ve Gelir İdaresi'ne 3 bin yeni personel alımı yapılacak Dilencilerin "Neden bölgeme girdin" kavgasında yumruklar havada uçuştu! O anlar kamerada İstanbul'da vaka sayılarını "bıkkınlar" uçurdu! 25 yaş ve altı genç erkekler düşüncesizce hareket ediyor 'Canı sıkıldı' diye evini terk etti, 2 gün sonra sağ salim bulundu Hollanda Özgürlük Partisi Başkanı Geert Wilders'tan skandal karikatür paylaşımı! Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "terörist" dedi Kick boksun Türkiye'deki öncülerinden Tarık Solak vefat etti Eski kocasını öldürüp tandırda yakan kadın tutuklandı, ifadesinde cinayeti detaylarıyla anlattı Azerbaycan tarafından etkisiz hale getirilen İHA'da PKK şüphesi