Okyanus Davası' Mahkumunun Şikayetiyle Açılan Dava Başlıyor - Son Dakika

Okyanus Davası' Mahkumunun Şikayetiyle Açılan Dava Başlıyor

5 yıl önce

Devleti 350 milyon TL dolandırmaktan 180 yıl hapis cezasına çarptırılan Okyanus Şirketler Grubu sahibi Nusret Argun'un şikayetiyle açılan 'paralel yapı' davasının ilk duruşması yarın (perşembe) Konya Adliyesi'nde yapılacak.

Okyanus Davası' Mahkumunun Şikayetiyle Açılan Dava Başlıyor, System.String[]

Devleti 350 milyon TL dolandırmaktan 180 yıl hapis cezasına çarptırılan Okyanus Şirketler Grubu sahibi Nusret Argun'un şikayetiyle açılan 'paralel yapı' davasının ilk duruşması yarın (perşembe) Konya Adliyesi'nde yapılacak. Konya merkezli soruşturma kapsamında açılan davada 7'si tutuklu 74 sanık hakim karşısına çıkacak. Sözde paralel yapı davasının tutuklu sanıklarından avukat Memduh Oğuz'un savunmasını üstlenen Atilla Kart, dava dosyasının baştan sona kurgu ve kumpastan ibaret olduğunu söyledi.


Konya Cumhuriyet savcılarından Mehmet Ersin Berber'in 1,5 yıl önce 'paralel yapı' iddiasıyla başlattığı soruşturmada geçen mayıs ayında, aralarında emniyetçi, hukukçu, iş adamı, esnaf ve akademisyenlerin de bulunduğu 74 kişi gözaltına alındı. Operasyonlarda gözaltına alınanların büyük çoğunluğu sorgulamanın emniyet ve savcılık aşamasında serbest kalırken, mahkemeye çıkarılan 18 sanıktan 7'si tutuklanmıştı. Konya'da yapılan sözde paralel yapı operasyonuna temel teşkil eden davanın ilk duruşması bugün 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılacak


Operasyonda gözaltına alındıktan sonra salıverilen, ancak hakim değişikliği yapılarak 5 saat sonra yeniden tutuklanan avukat Memduh Oğuz'u CHP Konya eski milletvekili hukukçu Atilla Kart savunacak. Dava dosyasını titizlikle incelemeye devam ettiğini belirten Atilla Kart, "Dosyada Türkiye'de var olan kurgu üzerine soruşturma ve yargılama yapmak anlayışının devam ettiğini görüyorum. Kişisel ve siyasi haksız çıkar sağlamak amacıyla yerelde ve Ankara'da kurulan ilişkilerin ve bu ilişkilerden doğan nüfuzun acımasızca kötüye kullanıldığı bir dava görüyorum. Ortada 150 milyon doların döndüğü kamu gücünü de kullanarak düzülen kurguya dayalı bir dava olduğunu görüyorum." dedi.


Operasyon günü Konya Valisi Muammer Erol'un yaptığı basın açıklamasına tepki gösteren Atilla Kart, valinin yaptığı basın duyurusunun bu davanın kurgu-kumpas olduğu kanaatini güçlendirdiğini ifade etti. Kart, "Soruşturmayla ilgisi olmayan valilik, kamuoyunun Okyanus Davası olarak bildiği 214 sanıktan 117'sinin 1-180 yıl arasında hapisle cezalandırıldığı ve temyiz aşamasında olan bir dosya hakkında 'kumpas' diyemez." ifadelerini kullandı.

Haber Yayın Tarihi: 14.10.2015 06:09 Kaynak: CİHANSon Dakika

Ayağındaki bıçakla seyircilerin arasına dalan horoz, 55 yaşındaki şahsın ölümüne neden oldu
Ferdi Tayfur, dün akşam bir anda dünyada gündem oldu PKK/YPG'li teröristler, DEAŞ'lı kadınları fuhuş için pazarlıyor

Son Dakika Haberleri