Ölçü Aletleri İçin Muayene Uyarısı - Son Dakika

Ölçü Aletleri İçin Muayene Uyarısı

12.01.2012 11:32
Ölçü Aletleri İçin Muayene Uyarısı, System.String[]

Adana Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Remzi Özdoğan, iş yerlerinde kullanılan her türlü ölçü ve ölçü aletlerinin, periyodik muayenesi için başvuruların 29 Şubat 2012 tarihinde sona ereceğini belirterek, damgasız ölçü aletlerini kullanmanın suç olduğunu söyledi.

Adana Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Remzi Özdoğan, iş yerlerinde kullanılan her türlü ölçü ve ölçü aletlerinin, periyodik muayenesi için başvuruların 29 Şubat 2012 tarihinde sona ereceğini belirterek, damgasız ölçü aletlerini kullanmanın suç olduğunu söyledi.

Özdoğan, yaptığı açıklamada, kamu yararına uygun olarak, ölçü ve ölçü aletlerinin, doğru ayarlı kullanımının sağlanması için iki yılda bir yapılan muayene ve damgalama işlemlerinin vaktinde tamamlanması için iş yeri sahiplerinin duyarlı olmasını istedi.

3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu'na aykırı davrananlara idari para cezaları uygulandığını vurgulayan Özdoğan, "İlimizde bulunan her türlü ölçü ve ölçü aletlerinin, muayene ve damgalanması, ilgili kanun hükümlerine göre, müdürlüğümüzce yürütülmektedir. Kanuna göre; ölçü ve ölçü aletlerinin iki yılda bir muayene edilerek damgalanması zorunludur. Ölçü ve ölçü aletlerinin 2012 yılı periyodik muayenesi için müracaatlar 29 Şubat 2012 günü mesai bitiminde sona erecektir. İki yıllık damga süresini doldurmuş, ölçü ve ölçü aletlerinin, muayenesi yaptırılmadan kullanılması yasaktır" dedi.

Damgalanmamış, damga süresini geçirmiş veya damgaları iptal edilmiş, damgası kopmuş, bozulmuş ölçü ve ölçü aletlerinin kullanılması ve alım satım yerlerinde bulundurulmasının suç teşkil ettiğini kaydeden Özdoğan, şunları söyledi:

"Uzunluk ölçüleri, hacim ölçüleri, 5 kilograma kadar hassas olmayan kütle ölçüleri, masa terazileri, asma teraziler, tek kollu kantarlar ve çekeri 2 bin kilograma kadar olan baskülleri bulunanlar, Adana Büyükşehir Belediyesi Grup Merkezi Ölçüler ve Ayar Memurluğu ile Ceyhan ilçesinde bulunan Ceyhan Belediyesi Grup Merkezi Ölçüler ve Ayar Memurlukları'na müracaat edeceklerdir.

2 bin kilogramın üzerindeki kantar, baskül, terazi, taksimetre, LPG ve akaryakıt sayacı gibi ölçü ve ölçü aletlerini kullananlar ise periyodik muayene müracaatlarını, en geç 29 Şubat 2012 tarihi mesai bitimine kadar il müdürlüğümüze yapmaları zorunlu bulunmaktadır. İşyerlerinin, ileride mağduriyet yaşamamaları açısından kurallara uymaları menfaatlerine olacaktır." - ADANA

Ölçü Aletleri İçin Muayene Uyarısı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Ölçü Aletleri İçin Muayene Uyarısı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Dilek İmamoğlu'ndan eşinin sağlık durumuna ilişkin paylaşım: Durumumuz gayet iyi Kick boksun Türkiye'deki öncülerinden Tarık Solak vefat etti Kaya Çilingiroğlu, maske işini bu defa abarttı! Taktığı kaskla yine gündem oldu Eski kocasını öldürüp tandırda yakan kadın tutuklandı, ifadesinde cinayeti detaylarıyla anlattı Aliyev silah aldıkları ülkeleri tek tek saydı! Türkiye ilk sırada değil Bakan Koca, koronavirüs en çok bulaştığı ortamı ilk kez açıkladı: Evde bulaş oranı daha yüksek TRT'den, Erdoğan'ın konuşması sırasında ekranda çıkan anlamsız harflerle ilgili açıklama Aydın'da esrarengiz olay! Arılar, Arapça yazılar yazıp kovanlarını terk ediyor