Ölçü Aletlerinin Periyodik Muayenesini Yaptırmayı Unutmayın - Son Dakika

Ölçü Aletlerinin Periyodik Muayenesini Yaptırmayı Unutmayın

12.01.2012 10:06
Ölçü Aletlerinin Periyodik Muayenesini Yaptırmayı Unutmayın, System.String[]

Adana Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Remzi Özdoğan, iş yerlerinde kullanılan her türlü ölçü ve ölçü aletlerinin, periyodik muayene müracaat süresinin 29 Şubat'ta sona ereceğini belirterek, başvuruların vaktinde yapılması çağrısında bulundu.

Adana Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Remzi Özdoğan, iş yerlerinde kullanılan her türlü ölçü ve ölçü aletlerinin, periyodik muayene müracaat süresinin 29 Şubat'ta sona ereceğini belirterek, başvuruların vaktinde yapılması çağrısında bulundu.

Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na bağlı Adana İl Müdürü Özdoğan, kamu yararına uygun olarak, ölçü ve ölçü aletlerinin, doğru ayarlı kullanımının sağlanması için iki yılda bir yapılan muayene ve damgalama işlemlerinin vaktinde tamamlanması için iş yeri sahiplerinin duyarlı olmasını istedi. 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu'na aykırı davrananlara idari para cezaları uygulandığına da işaret eden Özdoğan, "İlimizde bulunan her türlü ölçü ve ölçü aletlerinin, muayene ve damgalanması, ilgili kanun hükümlerine göre, İl Müdürlüğümüzce yürütülmektedir. Kanuna göre; ölçü ve ölçü aletlerinin iki yılda bir muayene edilerek damgalanması zorunludur. Ölçü ve ölçü aletlerinin 2012 yılı periyodik muayenesi için müracaatlar 29 Şubat günü mesai bitiminde sona erecektir. İki yıllık damga süresini doldurmuş, ölçü ve ölçü aletlerinin, muayenesi yaptırılmadan kullanılması yasaktır." dedi.

Damgalanmamış, damga süresini geçirmiş veya damgaları iptal edilmiş, damgası kopmuş, bozulmuş ölçü ve ölçü aletlerinin kullanılması ve alım satım yerlerinde bulundurulmasının suç teşkil ettiğini de ifade eden Özdoğan, şunları söyledi: "Uzunluk ölçüleri, hacim ölçüleri, 5 kilograma kadar hassas olmayan kütle ölçüleri, masa terazileri, asma teraziler, tek kollu kantarlar ve çekeri 2 bin kilograma kadar olan baskülleri bulunanlar, Adana Büyükşehir Belediyesi Grup Merkezi Ölçüler ve Ayar Memurluğu ile Ceyhan ilçesinde bulunan Ceyhan Belediyesi Grup Merkezi Ölçüler ve Ayar Memurluklarına müracaat edeceklerdir. 2 bin kilogramın üzerindeki kantar, baskül, terazi, taksimetre, LPG ve akaryakıt sayacı gibi ölçü ve ölçü aletlerini kullananlar ise periyodik muayene müracaatlarını, en geç 29 Şubat mesai bitimine kadar İl Müdürlüğümüze yapmaları zorunlu bulunmaktadır. İş yerlerinin, ileride mağduriyet yaşamamaları açısından kurallara uymaları menfaatlerine olacaktır."

Ölçü Aletlerinin Periyodik Muayenesini Yaptırmayı Unutmayın

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Ölçü Aletlerinin Periyodik Muayenesini Yaptırmayı Unutmayın - Son Dakika


Son Dakika

Ermenistan son çareyi mahkumlarda buldu! Tutuklular bırakılarak cepheye gönderiliyor Ünlü isimler, Türkiye'yi ayağa kaldıran İzmir depreminin ardından sessiz kalamadı 16 yaşındaki İnci depremden 17 saat sonra enkazdan yaralı olarak çıkarıldı Sığacık'ta boğulan tekerlekli sandalyeli yaşlı kadının bulunma anları kamerada Söke'de deprem sırasında taş ocağından kopan kaya parçaları korkuttu Son Dakika: İzmir'de kurtarma çalışmalarının simge ismi Buse, 9.5 saat sonra enkazdan kurtarıldı Yakınları, Kulalı anne-kızın enkaz altında olduğunu sosyal medya hesaplarından paylaştı Tekerlekli sandalyedeki vatandaş, deniz yükseldiği sırada boğularak hayatını kaybetti