Ölümsüzlük meyvesi hünnabın faydaları saymakla bitmiyor - Son Dakika

Ölümsüzlük meyvesi hünnabın faydaları saymakla bitmiyor

27.09.2019 11:10

Uzak Doğu kökenli bir meyve olan, Çinlilerin 'ölümsüzlük meyvesi' diye adlandırdığı hünnabın faydaları saymakla bitmiyor.

Faydası saymakla bitmeyen ve fazla tanınmayan hünnap meyvesi kemikleri güçlendiriyor, uykusuzluğa iyi geliyor, kan dolaşımını düzenliyor, zayıflamaya yardım ediyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, strese iyi gelirken, kansere karşı etkili olduğu da bilinen faydaları arasında. Hünnap 'ölümsüzlük meyvesi' diye adlandırılıyor.

Üretici Taha Karan, Amasya'da 300 dönüm arazinin 150 dönümünde 13 bin ağaç ile hünnap meyvesi üretiyor. Her yıl eylül ayında toplanmaya başlanan hünnabın ekim ayının ortalarına kadar da hasadı devam ediyor. Hünnap meyvesi Amasya'da tamamen doğal şartlarda ilaç kullanmadan üretiliyor.

"SON DÖNEMDE ÜRETİMİ ARTTI"

Amasya Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Muhammed Emin Aydın, "Hünnap meyvesi Amasya'mızda son dönemde üretimi artan, bilinirliği artmakta olan bir ürün olarak öne çıkmakta. Biz de bu konuyla ilgili desteklemelerimizi yapmaktayız. Hünnap meyvesi birçok hastalığa iyi gelmekte ve özellikle Orta Asya'da Çin ve Kore alternatif tıbbında aktif olarak kullanılmakta. Kalorisi düşük, lif, vitamin ve mineral bakımından zengin bir meyve olup, C vitamini açısından diğer turunçgillerden 20 kat daha fazla vitaminine sahip. Bununla birlikte özellikle potasyum sayesinde, içinde bulundurduğu potasyum sayesinde kaygı bozukluğu, uykusuzluk gibi hastalıklara iyi gelmekte. Ölümsüzlük meyvesi olarak bilinen bu meyve bu sene inşallah Amasya'da 5 bin adet fidanı özel idare kaynaklı yüzde 50 hibe ile birlikte ekimini yaptıracağız. Özellikle Amasya yerelinde tüketilmekle birlikte, son dönemde meyvenin bilinirliği ile birlikte İstanbul ve Marmara Bölgelerinde Türkiye'nin birçok yerine satışlar devam etmektedir" dedi.

"ALTERNATİF TIPTA YER BULMUŞ BİR MEYVE"

Üretici Taha Karan, "Çok kadim bir meyve. Çinliler bunun farkındaymış zaten. Tarihi kadar alternatif tıpta da yer bulmuş bir meyve. İngilizce kaynaklı bir araştırma yaptığınızda sağlığa faydaları hakkında birçok makale bulabilirsiniz. En önemli faydalarından bir tanesi yüksek enerji ve düşük kalori sebebiyle kilo vermeye birebir. Özellikle atıştırmalık olarak kullanılabilir. İçerdiği antioksidan sebebiyle kansere faydalı ve kanserle mücadelede etkili bir meyve. Kan basıncını dengeliyor, strese yardımcı ve özellikle uyku probleminde yardımcı oluyor. İçinde bulundurduğu A ve C vitaminleri magnezyum, fosfor, kalsiyum gibi değerleriyle birlikte tam bir sağlık meyvesi" diye konuştu.

Türkiye'nin en büyük hünnap bahçelerinin bulunduğu Amasya'da işçiler, eylül ayının başından ekim ayına kadar hünnap hasadına devam ediyor.

Ölümsüzlük meyvesi hünnabın faydaları saymakla bitmiyor
Ölümsüzlük meyvesi hünnabın faydaları saymakla bitmiyor
Ölümsüzlük meyvesi hünnabın faydaları saymakla bitmiyor
Ölümsüzlük meyvesi hünnabın faydaları saymakla bitmiyor

- Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Ölümsüzlük meyvesi hünnabın faydaları saymakla bitmiyor - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Paşinyan'ın kızı Ermenileri delirtti: Hayallerimiz ve hedeflerimiz başarısız oldu Son Dakika! Azerbaycan ordusu 27 yıl sonra Zengilan şehrini işgalden kurtardı Kılıçdaroğlu ve İnce, Bekir Coşkun'un cenazesinde yan yana saf tuttu Alanya maçında 11'e alınmayan Feghouli ısınma çalışmalarında yer almadı Hollanda'da cinsiyet eşitliği kapsamında kadınlara da zorunlu askerlik yükümlülüğü getirildi Büyük zafer için tarih verildi: Azerbaycan 10-15 gün sonra toprak bütünlüğünü sağlayacak Sipariş verdiği pizzadan tel çıkan şarkıcı Alya, isyan etti: Kafayı yediniz herhalde Fleks makinesiyle boynunu kesen işçi feci şekilde can verdi