Ömer Fethi Gürer'den "Akıllı Traktör" Sorusuna Yanıt Vermeyen Bakan Kirişci'ye: "Projenin Başarısız mı Olduğu Sorusunu Akıllara Getiriyor" - Son Dakika

Ömer Fethi Gürer'den "Akıllı Traktör" Sorusuna Yanıt Vermeyen Bakan Kirişci'ye: "Projenin Başarısız mı Olduğu Sorusunu Akıllara Getiriyor"

07.11.2022 12:43
Ömer Fethi Gürer'den "Akıllı Traktör" Sorusuna Yanıt Vermeyen Bakan Kirişci'ye: "Projenin Başarısız mı Olduğu Sorusunu Akıllara Getiriyor"

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in “Tarım Kredi Kooperatifi iştiraki TARNET'in drone ve akıllı traktör sistemi projesine ne kadar harcandığı, akıllı traktörün hangi tarihte satışa sunulacağına" ilişkin soru önergesine “Şirketlerimizden ‘halka açıklık’ statüsünde bulunanlar Sermaye Piyasası mevzuatı çerçevesinde faaliyetleri ile ilgili bilgileri Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) açıklamaktadır” yanıtını verdi. Kirişci’nin projeyle ilgili bilgi vermekten kaçındığını belirten Gürer, “Bakan bu çalışma var ya da yok demediği gibi yapılan giderleri de belirtmemesi projenin başarısız mı olduğu sorusunu akıllara getiriyor. Yararlı bir proje ise neden bilgi verilmiyor?” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in "Tarım Kredi Kooperatifi iştiraki TARNET'in drone ve akıllı traktör sistemi projesine ne kadar harcandığı, akıllı traktörün hangi tarihte satışa sunulacağına" ilişkin soru önergesine "Şirketlerimizden 'halka açıklık' statüsünde bulunanlar Sermaye Piyasası mevzuatı çerçevesinde faaliyetleri ile ilgili bilgileri Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) açıklamaktadır" yanıtını verdi. Kirişci'nin projeyle ilgili bilgi vermekten kaçındığını belirten Gürer, "Bakan bu çalışma var ya da yok demediği gibi yapılan giderleri de belirtmemesi projenin başarısız mı olduğu sorusunu akıllara getiriyor. Yararlı bir proje ise neden bilgi verilmiyor?" dedi.

CHP Niğde Milletvekili Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Kirişci'nin yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi vermiş, "Tarım Kredi Kooperatifi iştiraki olan TARNET'in drone ve akıllı traktör sistemi projesi hangi aşamadadır? Proje için ne kadar harcama yapılmıştır? Tüm proje gideri ne olacaktır? Akıllı traktör hangi tarihte satışa sunulacaktır?" sorularını yöneltmişti.

Gürer, Kirişci'nin soru önergesine verdiği yanıtla ilgili açıklama yaptı. Açıklamaya göre; Kirişci, şu yanıtı verdi:

"'HALKA AÇIKLIK' STATÜSÜNDEKİ ŞİRKETLERİN FAALİYETLERİNE İLİŞKİN BİLGİLERİ KAP AÇIKLAMAKTADIR"

" Türkiye'nin tarımsal kredi ve girdi lideri, çiftçilerin sosyoekonomik güvencesi durumunda olan Tarım Kredi Kooperatifleri bugün, Merkez Birliği'ne bağlı 17 Bölge Birliği, bin 615 Kooperatifi, 204 Hizmet Bürosu, 19 Şirketi, yaklaşık 13 bin çalışanı ve 800 bin ortağı ile Türkiye'nin en büyük çiftçi kuruluşudur.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştirakleri, Türk Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde kurulmuş olup, faaliyetlerini aynı şekilde Kanun ve mevzuat hükümleri çerçevesinde yürütmektedir. Şirketlerimizden 'Halka Açıklık' statüsünde bulunanlar Sermaye Piyasası mevzuatı çerçevesinde faaliyetleri ile ilgili bilgileri Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) açıklamaktadır."

GÜRER: YARARLI BİR PROJE İSE NEDEN BİLGİ VERİLMİYOR?

Kirişci'nin proje hakkında bilgi vermekten kaçındığını belirten Gürer, Teknolojiden Sorumlu Genel Müdürlüğün 2021 yılında "'Akıllı Traktör Sistemi' dediğimiz bir bilgisayarlı tablet sistemidir. Bu sistem ikisi bütünleşik çalışarak tarlamızı sıralı bitkilerin en doğru şekilde ve hata payı olmaksızın hazırlanmasına ve ilaçlamanın da ilaçların üst üste binmesini engelleyecek şekilde yapılmasına imkan veriyor. Dolayısıyla çiftçimiz, bu anlamda enerjiden, işgücünden ve zamandan kaynaklı maliyetlerde tasarruf ediyor. Akıllı Traktör Sistemi şu anda olgunluk seviyesine ulaştı. Test sürecinin ardından yakında Tarım Kredi Kooperatiflerinin 2 bin hizmet noktasında bu teknolojik ürünlerimizi çiftçilerimizle buluşturacağız" açıklamasını yaptığını anımsattı. Gürer, şöyle devam etti:

"Aradan bir yıldan fazla zaman geçti. Bakan bu çalışma var ya da yok demediği gibi yapılan giderleri de belirtmemesi projenin başarısız mı olduğu sorusunu akıllara getiriyor. Yararlı bir proje ise neden bilgi verilmiyor?"

Kaynak: ANKA
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel Ömer Fethi Gürer'den 'Akıllı Traktör' Sorusuna Yanıt Vermeyen Bakan Kirişci'ye: 'Projenin Başarısız mı Olduğu Sorusunu Akıllara Getiriyor' - Son Dakika


Advertisement