Omü'de Orhan Gencebay Şarkıları Konuşuldu - Son Dakika

Omü'de Orhan Gencebay Şarkıları Konuşuldu

05.12.2012 16:41
Omü'de Orhan Gencebay Şarkıları Konuşuldu, System.String[]

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ)'de düzenlenen 'Çarşamba Konuşmaları'nda Orhan Gencebay şarkılarının yeniden yorumlanması konuşuldu.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ)'de düzenlenen 'Çarşamba Konuşmaları'nda Orhan Gencebay şarkılarının yeniden yorumlanması konuşuldu.

OMÜ Fen- Edebiyat Fakültesi Lacivert Salon'da gerçekleştirilen 'Hatasız Yorum Olmaz: Orhan Gencebay Şarkılarının Yeniden Yorumlanmasının Yorumu' başlıklı söyleşiye Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Şaban Sağlık, Doç. Dr. Şahin Köktürk, Yrd. Doç. Dr. Dursun Ali Tökel ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Orhan Gencebay dinleyen eski kuşağı 'Uzun Samsun içenler' olarak nitelendiren Eğitim Fakültesi öğretim görevlisi Sıddık Akbayır, "Bu ülkede, 'Uzun Samsun içenler'in sayıca çok olmadıkları kesindir. Hiçbir zaman çok olan tarafta olmayacakları da bilinir. Nevzat Çelik'in deyimiyle tütün liginde, 'hakemler hep karşı tarafı tutacak' ve onlar 'hep yedi kişiyle tamamlayacaktır maçı'. Bu, onların değişmez yazgısıdır. Onlar, bu ülkenin en garip, en yalnız, en içli aşiretini oluşturur. Bunu Ali Ayçil şöyle betimler: 'Aralarında bir kan bağı, kağıda dökülmüş bir yasa, ortak bir mekan ya da coğrafi bir aidiyet olmasa da onlar, bütün hayatlarının kendilerini birbirine tutuşturduğu tuhaf bir ruh akrabalığının mensubudurlar.' Birbirlerini hiç tanımasalar da tavırları, edaları, tarzları tuhaf bir biçimde benzerlikler gösterir. Çünkü, onlar iki darbe arasında büyüyen, kolejlerde okumayan; Cahit Külebi'nin hikayesindeki köylerde doğan, asla konuşamayacakları kızlara sevdalanan, Yılmaz Güney gibi bakıp Orhan Gencebay gibi efkarlanan, ilkin susmayı öğrenip Nazım Hikmet'i, Ahmed Arif'i içinden okuyan; 'verdiği sözlerde mahsur kalan', 'alın yazısında bile tashih çıkan' bir kuşağı temsil ederler." dedi.

Orhan Gencebay'ın Türk müzik tarihine damgasını vurmuş 33 özel eserinin 32 ünlü isim tarafından seslendirildiği 'Bir Ömür' adlı albümündeki şarkıları, hem Orhan Gencebay'dan hem de 32 ünlü isimden ayrı ayrı dinleten Akbayır, bunu iki kuşağın tartışmasını ortaya çıkarmak adına yaptığını belirtti. Söyleşi karşılıklı soru-cevaplarla sona erdi.

Omü'de Orhan Gencebay Şarkıları Konuşuldu

Kaynak: CHA

Son Dakika Kültür Sanat Omü'de Orhan Gencebay Şarkıları Konuşuldu - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! Çanakkale, İzmir ve Erzincan'dan sonra Elazığ'da da 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi 2 bin 500 yıllık 'mezar oda' halen gizemini koruyor Endonezya için 2021 kabus gibi başladı: Uçak kazası ve depremden sonra şimdi de yanardağ patladı İki kız kardeş, kendilerinden telefon numarası isteyen şahsı evire çevire dövdü Sağlık Bakanlığı yetkilisi: 15 Mart'ta 27 milyon kişiyi aşılamamız halinde kısıtlamaların büyük bölümünü kaldırmayı planlıyoruz Milyonlarca emekliye müjdeli haber: Maaşlarla birlikte ek ödemelere de zam yapıldı Tunceli'nin Ovacık ilçesinde kar kalınlığı 1,5 metreyi buldu! Ev ve araçlar kardan görünmez hale geldi Yasak Elma'nın Şahika'sı Nesrin Cavadzade diziden ayrılıyor mu? Ettiği küfür başına dert oldu